A.Lukašenka ir V.Putinas. EPA – ELTA nuotr.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka susitarė dėl glaudesnių abiejų šalių ekonominių santykių. Po pokalbių Kremliuje V. Putinas pareiškė, kad Rusiją ir Baltarusiją ateityje vienys vieninga „makroekonominė politika“. Konkrečiai parengtos 28 programos dėl glaudžių ekonominių santykių.
 
Šie susitarimai yra 1999-aisias pasirašytos sutarties dėl „sąjunginės valstybės“ įgyvendinimo dalis. Joje, be kita ko, numatytas bendro parlamento įsteigimas, bendra valiuta ir bendri valstybės simboliai. Tačiau apie tokią politinę integraciją, pasak V. Putino, dabar nebuvo kalbama.
 
„Apie tai mes nekalbėjome“, – patikino jis. Pradžioje esą reikalingas „ekonominis pagrindas“, ir tik tada galimas politinis suartėjimas. Praeityje pirmiausiai Maskva pasisakė už politinę integraciją, o A. Lukašenka ją atmetė. Rusija „nepraris“ jo šalies, ir dabar pareiškė Baltarusijos diktatorius.
 
A. Lukašenka beveik 30 metų autoritariškai valdo šalį. Dėl vis labiau negailestingų tarnybų veiksmų prieš opoziciją šalis yra praktiškai izoliuota užsienio ir dėl to labiau nei bet kada priklausoma nuo didžiosios kaimynės Rusijos.
 
A. Lukašenkos santykiai su daugiau kaip 20 metų valdžioje esančiu V. Putinu ne visad buvo harmoningi. Abu jie aiškiai siekia bendro fronto savo konfrontacijoje su Vakarais. Tačiau vis kildavo politinių ir ekonominių ginčų, ypač dėl energijos kainų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.09.10; 00:30

Aliaksandras Lukašenka. EPA – ELTA nuotr.

Lankydamasis Gardine surengtame šalininkų mitinge, Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad „neramumus“ šalyje kursto užsienio valstybės, o kurstytojos neva yra Lietuva ir Lenkija.
 
A. Lukašenka taip pat perspėjo kaimynines šalis, įskaitant Lietuvą, kad jos gali sulaukti „atitinkamo atsako“ iš sąjunginės Baltarusijos ir Rusijos valstybės.
 
„Tie, kurie visa tai koordinuoja, sėdi užsienyje, kaimyninėse šalyse. Būtent juos noriu perspėti: tai ne tik mūsų siena. Tai yra Sąjunginės valstybės (Baltarusijos su Rusija) siena ir KSSO (Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos) siena. Ir atsakas bus atitinkamas: Baltarusijos piktnaudžiautojams neatiduos“, – teigė A. Lukašenka.
 
KSSO yra karinis aljansas, įkurtas žlugus SSRS. Jį sudaro Rusija, Baltarusija, Kazachstanas, Kirgizija, Tadžikija ir Armėnija.
 
„Kurstytojai – ne gardiniečiai, ne baltarusiai. Jie sėdi ten – Varšuvoje, Vilniuje. Ir matome, kur pabėgo tie alternatyvieji, juk jų niekas neengė ir nevarė iš Baltarusijos“, – pareiškė A. Lukašenka.
 
Pagrindinė Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja prasidėjus krizei išvyko iš Baltarusijos į Lietuvą.
 
Tiesa, netrukus A. Lukašenka padėkojo šalims, kurios „remia Baltarusijos pastangas užtikrinti saugumą“, ir pareiškė, kad šalis su „užsienio grėsmėmis“ susitvarkys pati.
 
„Esu dėkingas vadovams tų šalių, kurios remia Baltarusiją, tačiau esu tikras, kad mes patys susitvarkysime“, – Gardine sakė A. Lukašenka.
 
Baltarusijoje rugpjūčio 9 d. įvyko prezidento rinkimai, kurių rezultatai laikomi suklastotais. Oficialiais duomenimis, dabartinis valstybės vadovas A. Lukašenka surinko 80,1 proc. balsų, opozicijos kandidatė S. Cichanouskaja – 10,12 proc.
 
Vos tik paskelbus pirmuosius balsavimo rezultatus, Minske ir kituose Baltarusijos miestuose prasidėjo masinės protesto akcijos, kurios virto susirėmimais su milicijos darbuotojais. Buvo sulaikyta apie 6 tūkst. žmonių, nukentėjo daug demonstrantų.
 
Pati S. Cichanouskaja naktį į rugpjūčio 11-ąją išvažiavo iš Baltarusijos ir šiuo metu yra Lietuvoje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.08.23; 05:40

Aleksandras Lukašenka (kairėje) ir Vladimiras Putinas. EPA – ELTA nuotr.

Baltarusija ir Rusija yra pasiruošusios suartėjimui, jei tai atitinka abiejų tautų norus, pareiškė Baltarusijos prezidentas A. Lukašenka po derybų su Vladimiru Putinu.

„Išsakysiu savo nuomonę, manau, mano kolega ir draugas (V. Putinas) sutiks su tuo: esame pasiruošę judėti mūsų valstybių ir tautų susijungimo link tiek, kiek tam esate pasiruošę jūs (Baltarusijos ir Rusijos piliečiai)“, – sakė A. Lukašenka. 

„Klausykite, mes dviese (A. Lukašenka ir V. Putinas) galime kad ir rytoj susijungti, bet ar tam pasiruošę esate jūs, rusai ir baltarusiai? Tiek, kiek tam esate pasiruošę jūs, tiek mes pildysime jūsų valią“, – tęsė paskutiniuoju Europos diktatoriumi pramintas A. Lukašenka.

Baltarusijos lyderis pabrėžė, kad, jei šalių piliečiai nėra pasiruošę susijungimui, „nepaisant visos Rusijos galios, ji nėra pasiruošusi primesti savo valią kam nors kitam“. A. Lukašenka paragino šalių piliečius ruoštis: „Ruoškitės jūs, turiu omenyje Rusijos ir Baltarusijos piliečiai: savo sąmonėje, savo elgesyje, kelkite sau tikslus, o mes, prezidentai, juos realizuosime, esame jūsų tarnai“.

Pasak A. Lukašenkos, suvereniteto klausimas dvišaliame susitikime net nebuvo aptariamas.

„Kam mums kelti Rusijos ir Baltarusijos suvereniteto klausimą? Tai yra ikona, tai – šventa“, – sakė Baltarusijos prezidentas.

„Pas mus problemų su suverenitetu nėra, mes net šiame kontekste neaptariame šių problemų. Atsižvelgiame į tai, kad dabar yra dvi valstybės ir jūs žinote, kaip jos atsirado. Ne mes (su V. Putinu) inicijavome tos valstybės (SSRS) griūtį, mūsų pozicija šiuo klausimu vienoda“, – kalbėjo A. Lukašenka.

Baltarusijos lyderis taip pat pažymėjo, kad Maskvos ir Minsko, kitaip nei Kijevo, pozicijos visai neišsiskyrė.

„Pasižiūrėkime į Ukrainą, taip pat slavišką valstybę, kokia didžiulė praraja atsirado. O mes kalbame viena kalba ir problemas suprantame vienodai. Todėl reikalas čia visai ne suverenitete“, – užbaigė A. Lukašenka.

Tuo tarpu V. Putinas patvirtino teigiamai vertinantis dvišales diskusijas su A. Lukašenka.

„Man rodos, darbas mums pavyko“, – žurnalistams sakė Rusijos prezidentas.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.02.16; 08:30

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka išvardijo sąlygas sukurti bendrą sąjunginę valstybę su Rusija, įskaitant bendros valiutos įvedimą ir mokestinės bei muitinės politikos suvienodinimą, palygindamas tokią sąjungą su ES.

luka
Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka

Apie tai Baltarusiją jau kelis dešimtmečius valdantis A. Lukašenka kalbėjo prieš Baltarusijos diplomatinės tarnybos šimtmetį, rašo Baltarusijos naujienų agentūra BELTA.

„Sąjunga (su Rusija) – prašom. Susijungimas – prašom, tačiau tai turi nuspręsti žmonės, o ne valdžia. Neatmetame nė vieno pasiūlymo. Jei man kas nors sako apie susijungimą, iškart atsakau – reikia bendros valiutos. Nesame prieš bendrą valiuta, tačiau tai turi būti tikrai bendra, o ne Rusijos centrinio banko, valiuta. Turi būti valiutos emisijos centras, įkurtas lygiomis sąlygomis abiem valstybėms“, – apie bendrą valstybę su Rusija kalbėjo paskutiniu Europos diktatoriumi vadinamas A. Lukašenka.

„Jei kaip pavyzdį pateikiate ES, puiku – gali būti panašu į Europos Sąjungą. Tačiau sąlygos turi būti lygios abiem“, – pareiškė A. Lukašenka.

„Norite sujungti mokestinę ir muitų politiką? Sutinku. Tačiau, kaip sakiau praeitą kartą, turime perimti tai, ką turime geriausio, iš baltarusių ir iš rusų. Negali būti taip: mes – dideli, jūs – maži, todėl darysime viską taip, kaip yra pas mus“, – Rusijos primetamoms taisyklėms priešinosi Baltarusijos prezidentas.

Pasak A. Lukašenkos, kai kurios pastarojo meto atakos prieš Baltarusiją neturi jokio panašumo į įprastus tarptautinius santykius. „Visi nusitaiko į asmeniškumus, į nereikšmingas detales, todėl, kad kai kuriems nepatinka Baltarusijos pasirinktas kursas. Ta ekonomika, tas socialinis indėlis, kurį mes kuriame, remdamiesi teisingumo principais. Pasirodo, kažkam Rusijoje jos (Baltarusijos ekonomikos) labai prireikė. Taigi, viskas paprasta: kažkas nori sumenkinti Baltarusijos įvaizdį Rusijoje“, – samprotavo A. Lukašenka.

Tačiau, kaip patikino A. Lukašenka, į šiuos neva puolimus reikia reaguoti ramiai: „Turime ginti savo suverenitetą ir nepriklausomybę. Tačiau nesame prieš rusus, lenkus, lietuvius. Norime būti bet kokioje sąjungoje, tačiau gyventi savam bute, kurį mes turime. Su visais kaimynais, kad ir kokie jie bebūtų, esame pasiruošę kurti gerus, šiltus, abipuse nauda paremtus santykius.„

„Nepaisant mūsų su Rusija santykių, niekada neleisime, kad mūsų Baltarusijoje engtų rusus. Ir ne tik rusus, bet ir kitų valstybių piliečius. Jei kas norės mus apeiti ar nustumti, nepavyks, nes mes žinome, kaip į tai reaguoti“, – kalbėjo Baltarusijos prezidentas.

Nepaisant pasigirdusių gandų, esą Rusija gali okupuoti Baltarusiją, A. Lukašenka dabartinio santykių su Rusija laikotarpio nelaiko kritiniu: „Matau, kad kai kurie buvę aukšti (Rusijos) pareigūnai spaudžia net patį (Rusijos prezidentą Vladimirą) Putiną. Manau, kad jis visgi nėra naujokas politikoje, todėl supranta, kaip elgtis. Susitikdamas su juo matau, kad V. Putinas yra nusiteikęs jokiais būdais nesuardyti santykių tarp Baltarusijos ir Rusijos.„

„Tiek V. Putinui, tiek ir man, ypač – man, būtų labai nenaudinga pasiduoti provokacijoms, nes mes Baltarusijoje laikėmės itin prorusiškos politikos. Vykdydami vidaus politikos uždavinius, mes šalyje visada Rusiją laikėme ne tik pagrindine partnere, bet ir pačia artimiausia, broliška valstybe, kurioje gyvena tokie pat, mūsų žmonės. Taip ir liks“, – Baltarusijos lyderis nekeitė ilgamečio tono Rusijos atžvilgiu.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.01.18; 17:23