Čekijos prezidentas M. Zemanas. EPA-ELTA nuotr.

Praha, birželio 7 d. (dpa-ELTA). Čekijos prezidentas Milošas Zemanas pagrasino savo veto, jei parlamentas pritars tos pačios lyties asmenų santuokoms.
 
„Šeimą sudaro vyras ir moteris – taškas“, – antradienį Prahoje po susitikimo su savo naująja kolege iš Vengrijos Katalin Novak pareiškė 77-erių prezidentas. „Nepastebėjau, kad tos pačios lyties poros galėtų gimdyti vaikus“, – pridūrė jis. Galiausiai M. Zemanas argumentavo, kad čekų kalboje žodis „santuoka“ („manzelstvi“) turi savyje žodį „sutuoktinis“ („manzel“).
 
Virtinė parlamentarų iš valdančiosios ir opozicinių partijų parlamente pateikė bendrą iniciatyvą dėl tos pačios lyties asmenų santuokų. Ji numato tas pačias teises ir pareigas, kaip ir heteroseksualioms sutuoktinių poroms. „XXI amžiuje negali būti, kad piliečiai skirstomi į klases“, – tviteryje rašė vidaus reikalų ministras Vitas Rakusanas.
 
Šiuo metu Čekijoje egzistuoja tik galimybė registruoti partnerystę. Galimas prezidento veto gali būti atmestas absoliučia – ne tik posėdyje dalyvaujančių parlamentarų – dauguma.
 
M. Zemano antroji ir paskutinioji kadencija prezidento poste baigsis 2023 metų kovą.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.06.08; 07:17

Julianas Assange. EPA – ELTA nuotr.

Londonas, lapkričio 12 d. (AFP-ELTA). „Wikileaks“ įkūrėjui Julianui Assange‘ui leista susituokti Didžiosios Britanijos kalėjime. „Julianas ir aš gavome leidimą susituokti Belmaršo kalėjime, – penktadienį tviteryje rašė jo sužadėtinė Stella Moris. – Man palengvėjo, tačiau vis dar pykstu, jog buvo reikalingi teisiniai žingsniai, kad būtų sustabdytas neteisėtas kišimasis į mūsų pagrindinę teisę – sudaryti santuoką“.
 
J. Assange‘o įkurta platforma „Wikileaks“ ketvirtadienio vakarą pareiškė, jog pora ėmėsi teisinių žingsnių, kai jai „iš esmės neleista susituokti“. Dabar britų vyriausybė nusileido, teigė S. Moris.
 
Teismų departamento atstovas sakė, kad J. Assange‘o prašymas buvo nagrinėjamas taip pat, „kaip kiekvieno kito kalinio“.
 
S. Moris yra buvusi J. Assange‘o advokatė. Jie sugyveno du vaikus.
 
50-metis australas kalėjime Londone sėdi pusantrų metų. Jam JAV pateikti kaltinimai dėl šnipinėjimo ir slaptų dokumentų apie karus Irake ir Afganistane paskelbimą „Wikileaks“ platformoje.
 
JAV reikalauja išduoti J. Assange‘ą. Jei bus nuteistas, jam grės iki 175 metų kalėjimo. Spalį Londone pradėtas apeliacijos nagrinėjimas. JAV žinybos apskundė sausį priimtą britų teismo sprendimą, anot kurio, australas negali būti išduotas JAV dėl savižudybės rizikos.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)

Vladimiras Putinas Sibire. EPA – ELTA nuotr.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įsakė įsteigti Tėvo dieną, kad padidintų vyrų vertinimą šeimoje, pirmadienį paskelbė Kremlius.
 
68 metų prezidentas, turintis dvi suaugusias dukras, nutarimu nusprendė, kad ši diena būtų švenčiama kiekvieną trečią spalio sekmadienį. Ketinama įtvirtinti šeimą kaip instituciją ir ypač pagerbti vyrų vaidmenį auginant vaikus, sakė Kremlius.
 
Dekretas įsigaliojo pirmadienį, o tai reiškia, kad Tėvo diena pirmą kartą bus švenčiama spalio 17-ąją. Valstybinė agentūra „Ria Novosti“ publikavo pilną stiklinę alaus kartu su naujienomis savo telegramų kanale „Kremlinpool“.
 
Pavyzdžiui, Vokietijoje Tėvo diena tradiciškai švenčiama per Žengimo dangun dieną be valstybės įsikišimo.
 
Rusija jau turi kelias vyrų šventes, pavyzdžiui, Tėvynės gynėjo dieną. V. Putino pirmtakas Borisas Jelcinas 1998 m. dekretu įteisino Motinos dieną, ji švenčiama paskutinį lapkričio sekmadienį. Taip pat kovo 8 -ąją minima Moters diena, ji Rusijoje yra nedarbo diena.
 
V. Putinas Konstitucijoje įtvirtino, kad santuoka gali būti tik vyro ir moters sąjunga. Pasak žmogaus teisių aktyvistų, kitos šeimos formos, pavyzdžiui, su dviem tos pačios lyties tėvais, Rusijoje netoleruojamos arba kartais netgi persekiojamos.
 
Viljama Sudikienė (DPA)
 
2021.10.05; 08:27

Šveicarų rinkėjai tvirtai palaikė tos pačios lytis asmenų santuoką. EPA-ELTA nuotr.

Beveik du trečdaliai Šveicarijos rinkėjų pritarė vyriausybės planui įteisinti tos pačios lyties asmenų santuokas, rodo pirmosios prognozės po sekmadienį įvykusio referendumo, kurį surengti pareikalavo šio žingsnio priešininkai.
 
Rinkos tyrėja „GFS Bern“, per visą kampaniją vykdžiusi svarbiausias apklausas, prognozuoja, kad 64 proc. rinkėjų pritarė „santuokos visiems“ pasiūlymams, tuo Alpių šalis prisijungs prie beveik visos Vakarų Europos.
 
Rinkimų apylinkės užsidarė vidurdienį (10.00 val. GMT laiku), galutiniai rezultatai turi pasirodyti per kelias valandas.
 
Šveicarija dekriminalizavo homoseksualumą 1942 m., tačiau daugelis vietos ir regioninių policijos pajėgų ir toliau pildė „gėjų registrus“, kai kurios net iki dešimtojo dešimtmečio pradžios.
 
Tos pačios lyties poros jau gali įregistruoti civilinę partnerystę, tokių partnerysčių kiekvienais metais sukuriama maždaug 700. Tačiau šis statusas nesuteikia tokių pačių teisių kaip santuoka, įskaitant pilietybės įgijimą ir bendrą įvaikinimą.
 
Po kelis metus trukusių debatų ir diskusijų Šveicarijos parlamentas praėjusį gruodį patvirtino įstatymo projektą, leidžiantį tos pačios lyties poroms tuoktis 8,6 mln. gyventojų turinčioje šalyje. Tačiau tai buvo užginčyta remiantis tiesioginės demokratijos sistema Šveicarijoje, kai oponentai surinko 50 tūkst. parašų, reikalingų referendumui šiuo klausimu surengti.
 
Vyriausybė ir parlamentas ragino rinkėjus pritarti „santuokai visiems“, kad būtų pašalintas „nevienodas elgesys“ su heteroseksualiomis ir gėjų poromis. Kampanijos metu atlikta nuomonės apklausa parodė, kad labiausiai tos pačios lyties asmenų santuokų įteisinimui priešinosi kai kurių krikščionių kongregacijų nariai ir dešiniosios populistinės Šveicarijos liaudies partijos (SVP), didžiausios Šveicarijoje, šalininkai.
 
Įstatymo pakeitimas leis tos pačios lyties poroms tuoktis civilinėse ceremonijose ir suteiks joms tokias pačias teises kaip ir kitoms susituokusioms poroms. Sutuoktiniai užsieniečiai turės teisę kreiptis dėl pilietybės pagal supaprastintą procedūrą, tos pačios lyties poroms bus leista drauge įsivaikinti. O lesbiečių poros – ir tai buvo prieštaringiausiai vertinamas referendumo kampanijos aspektas – galės gauti spermos donorystę.
 
Priešininkai buvo apklijavę Šveicarijos miestus ryškiais plakatais, smerkiančiais vaikų pavertimą preke ir perspėjančiais, kad įstatymas „nužudys tėvą“. Viename iš plakatų buvo pavaizduotas verkiantis kūdikis, kurio ausis paženklinta it galvijo, ir klausiama: „Kūdikiai pagal pareikalavimą?“ Kitą su didžiule į zombio panašia galva, vaizduojančia mirusį tėvą, uždengė netoliese esanti pradinė mokykla pietiniame Volio kantone, bijodama, kad jis išgąsdins vaikus.
 
Kartu su referendumu buvo surengtas dar vienas balsavimas dėl Socialistų partijos jaunimo sparno iniciatyvos, pavadintos „Sumažinti mokesčius nuo darbo užmokesčio, teisingai apmokestinti kapitalą“. Vadinamosios „99 procentų“ iniciatyvos šalininkai norėjo didesnio kapitalo pajamų lygio apmokestinimo, jo ribą turėtų nustatyti parlamentas. Gautos pajamos būtų panaudotos sumažinti pajamų mokesčius neturtingiesiems. „GFS Bern“ prognozavo, kad iniciatyva atmesta, nes pasiūlymą palaikė tik 34 proc. rinkėjų.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2021.09.27; 08:00

Popiežius Pranciškus. EPA-ELTA nuotr.

Trečiadienį popiežius Pranciškus, grįžęs į Vatikaną po kelių dienų viešnagės Slovakijoje, komentaruose žurnalistams dar kartą atmetė galimybę tos pačios lyties asmenims tuoktis Katalikų Bažnyčioje.
 
Santuoka yra sakramentas, ir Bažnyčia neturi įgaliojimų jo keisti, sakė popiežius.
 
Pasak jo, svarbu padėti kitos seksualinės orientacijos žmonėms, tačiau neprimetant Bažnyčiai dalykų, kurie joje neveikia.
 
Popiežius Pranciškus paminėjo vyriausybinius reglamentus, pavyzdžiui, Prancūzijos pilietinio solidarumo paktą, pagal kurį leidžiama civilinė partnerystė.
 
Jei du tos pačios lyties žmonės nori praleisti gyvenimą kartu, vyriausybės gali juos palaikyti įteisindamos civilines ceremonijas. „Tačiau santuoka yra santuoka“, – sakė jis.
 
Vis dėlto popiežius sakė, kad tai nereiškia žmonių pasmerkimo ir kad reikia gerbti visus. „Tačiau prašome neversti Bažnyčios neigti savo tiesos“, – sakė jis.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2021.09.16; 06:06

EPA – ELTA nuotraukoje – Šveicarijos vėliava

Remiantis penktadienį paskelbtos visuomenės apklausos duomenimis, šveicarai pritaria tos pačios lyties santuokoms, likus vos kelioms savaitėms iki referendumo, kuriame bus sprendžiama, ar įteisinti tokią galimybę.
 
69 proc. respondentų, kuriuos apklausė „gfs.bern“ institutas, teigė, kad jie pasisako už tos pačios lyties asmenų santuokų įteisinimą. Toks įteisinimas priartintų Šveicariją prie kitų Europos valstybių.
 
Po ne vienus metus trukusių diskusijų Šveicarijos parlamentas praėjusį gruodį patvirtino įstatymo projektą, leidžiantį tuoktis tos pačios lyties poroms.
 
Tačiau įstatymo projektas buvo užginčytas pagal Šveicarijos tiesioginės demokratijos sistemą, o jo oponentai surinko daugiau nei 50 tūkst. parašų, kurių reikia, norint surengti referendumą. Referendumo data nustatyta rugsėjo 26 dieną.
 
Rugpjūčio 2–16 dienomis atlikta apklausa, kurioje dalyvavo daugiau nei 22 400 balsavimo teisę turinčių asmenų, parodė, kad maždaug 29 proc. nepritaria naujajam įstatymui, o tik du procentai teigė, kad neturi nuomonės.
 
Apklausa parodė, kad kai kurių krikščionių kongregacijų nariai ir populistinio dešiniojo sparno Šveicarijos liaudies partijos – didžiausios Šveicarijos politinės partijos – šalininkai labiausiai priešinasi tos pačios lyties asmenų santuokų įteisinimui.
 
Tos pačios lyties poros Šveicarijoje jau gali įregistruoti civilinę partnerystę, ir kasmet sudaroma apie 700 tokių partnerysčių.
 
Tačiau šis statusas nesuteikia tokių pačių teisių kaip santuoka, įskaitant pilietybės įgijimą ir vaikų įsivaikinimą.
 
Vyriausybė ir parlamentas paragino rinkėjus balsavimo metu paremti iniciatyvą „santuoka visiems“ ir panaikinti dabartinį „nevienodą požiūrį“ į heteroseksualias ir gėjų poras.
 
Jei įstatymas bus patvirtintas, gėjai ir lesbietės galės tuoktis civilinėse ceremonijose, jiems bus suteikiamos tokios pat teisės kaip kitiems sutuoktiniams.
 
Užsieniečiai, turintys tos pačios lyties sutuoktinį, galės kreiptis dėl pilietybės taikant supaprastintą procedūrą, o tos pačios lyties poroms bus leista kartu įsivaikinti.
 
Lesbiečių poros taip pat galės naudotis spermos donoryste.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.08.21; 10:00

Japonijos teismas trečiadienį nusprendė, kad šalies valdžios sprendimas nepripažinti tos pačios lyties asmenų santuokų prieštarauja Konstitucijai.
 
2019 m. daugiau kaip tuzinas tos pačios lyties asmenų porų pateikė ieškinius, reikalaudami valstybę pripažinti homoseksualų santuokas.
 
Saporo teismas atmetė ieškovų reikalavimą atlyginti žalą ir priteisti po 1 mln. jenų (apie 7,7 tūkst. eurų) kiekvienam nukentėjusiajam dėl to, kad jiems nebuvo suteiktos tokios pat teisės, kaip heteroseksualioms poroms.
 
Vis dėlto, teismo sprendime, kurį pavyko gauti naujienų agentūros AFP žurnalistams, sakoma, kad tos pačios lyties asmenų santuokų nepripažinimas prieštarauja Konstitucijai.
 
„Negalėjau sulaikyti savo ašarų. Teismas nuoširdžiai atsižvelgė į mūsų problemą ir, mano nuomone, priėmė tikrai gerą sprendimą“, – žurnalistams prieš teismo rūmų sakė vienas ieškovas vyras.
 
Japonija yra vienintelė iš Didžiojo septyneto (G7) šalių, kurioje tos pačios lyties asmenų santuokos nėra pripažįstamos, o šalies Konstitucijoje nurodoma, kad „santuoka yra sudaroma bendru abiejų lyčių asmenų sutarimu“.
 
Vyriausybės teigimu, tokia Konstitucijos nuostata reiškia, kad nei pati Konstitucija, nei įstatymai nenumato tos pačios lyties asmenų santuokos.
 
Savo ruožtu ieškovų advokatai ir kiti teisininkai argumentuoja, kad Konstitucijoje nėra nieko, kas draustų tos pačios lyties asmenų santuokas, o minėtoje nuostatoje kalbama apie sutikimą tuoktis.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.03.17; 00:30

Rusijos Valstybės Dūmos palaiminta Konstitucijos reforma prezidentui Vladimirui Putinui leistų išsilaikyti valdžioje iki 2036 m., praneša AFP.
 
Įstatymo projektui Valstybės Dūmoje, žemesniuose parlamento rūmuose, buvo pritarta po trečiojo svarstymo trečiadienį. Jam dar turės pritarti aukštesnieji parlamento rūmai ir regioninė valdžia.
 
Visuomenės balsavimas, kurį V. Putinas vadina plebiscitu, turėtų įvykti balandžio 22 d. Rusijos konstitucija būtų pakeista pirmą kartą nuo 1993 m.
Dėl esminių pokyčių V. Putino kadencijos būtų skaičiuojamos iš naujo.
 
Į valdžią jis atėjo 1999 m., kai tapo premjeru. 2000 m. V. Putinas prezidento poste pakeitė Borisą Jelciną ir juo buvo dvi ketverių metų kadencijas iki 2008 m.
 
Jis vėl tapo prezidentu 2012 m., šį kartą kadencija buvo pailginta iki 6 metų. Jis buvo dar kartą perrinktas 2018 m.
 
Priėmus Konstitucijos pakeitimus, prezidentas įgytų teisę paleisti parlamentą, jei šis tris kartus atsisakytų paskirti šalies vadovo siūlomą ministrą.
 
Be to, prezidentas įgytų daugiau galių prižiūrint Konstitucinio Teismo, Aukščiausiojo Teismo ir prokurorų darbą.
 
Reforma taip pat sustiprintų Rusijos Federacijos Valstybės tarybos vaidmenį, kuri šiuo metu yra patariamoji institucija.
 
Konstitucijos pakeitimai taip pat įtvirtintų Rusijos „tikėjimą Dievu“, nepaisant jos ilgalaikės pasaulietinės valstybės istorijos.
 
Santuoka būtų pripažįstama kaip vyro ir moters sąjunga, taigi iš esmės būtų uždrausta tos pačios lyties partnerystė.
 
Dar viena svarbi naujovė – draudimas „atiduoti Rusijos teritoriją“ ir draudimas tai skatinti. Tai leistų užtikrinti, kad 2014 m. Rusijos aneksuotas Ukrainai priklausantis Krymas ir toliau liktų Rusijos rankose net ir po V. Putino pasitraukimo iš politikos.
 
Įstatymu taip pat būtų apsaugoma ir „istorinė teisybė“ dėl šalies vaidmens Antrajame pasauliniame kare bei „tėvynės gynėjų atminimas“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.12; 00:30
ziliukaite

Dažnai sakoma, kad lietuviai viską linkę matyti tamsiomis spalvomis. Populiarus požiūris, kad esame tipinės konservatyvios tradicinės visuomenės atstovai.

Ar iš tiesų per tuos dvidešimt nepriklausomybės metų nežengėme žingsnio į priekį formuodami savo vertybinę sistemą? Europoje jau ilgą laiką atliekamas vertybių tyrimas, kuriame dalyvauja ir Lietuva, todėl galime bent iš dalies atsakyti, kokie mes esame ir kokios vertybės mums svarbiausios. LRT laidoje „Įžvalgos“ Virginijus Savukynas apie tai kalbėjosi su sociologe Rūta Žiliukaite.

Continue reading „Rūta Žiliukaitė: „Galvodami tik apie save ir šiandieną lietuviai išlieka trumparegiški savanaudžiai””

rruskyte2011

Negaliu sutikti su Konstitucinio Teismo 2011 m. rugsėjo 28 d. nutarime „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2008 m. birželio 3 d. nutarimu Nr. X-1569 „Dėl Valstybinės šeimos politikos koncepcijos patvirtinimo” patvirtintos Valstybinės šeimos politikos koncepcijos nuostatų atitikties Lietuvos Respublikos Konstitucijai” išdėstyta Konstitucinio Teismo teisėjų daugumos nuomone, kad „Lietuvos Respublikos Seimo 2008 m. birželio 3 d. nutarimas Nr. X-1569 „Dėl Valstybinės šeimos politikos koncepcijos patvirtinimo” (Žin., 2008, Nr. 69-2624) tiek, kiek juo patvirtintos Valstybinės šeimos politikos koncepcijos 1.6 punkto nuostatose yra įtvirtintos tik santuokos pagrindu sukurtos (buvusios sukurtos) darnios šeimos, daugiavaikės šeimos, išplėstinės šeimos, krizę išgyvenančios šeimos, nepilnos šeimos, socialinės rizikos šeimos ir šeimos sąvokos, prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 38 straipsnio 1, 2 dalims”, dėl toliau nurodytų priežasčių:

Konstitucinio Teismo pateikti samprotavimai nėra konstituciškai pagrįstai argumentuoti, kartais jie vienas kitam prieštarauja.

Continue reading „Negaliu sutikti (Konstitucinio teismo teisėjos Ramutės Ruškytės atskiroji nuomonė)”

kundrot

2011 rugsėjo 28 d. Konstitucinis teismas pareiškė, jog santuokinės ir nesantuokinės šeimos – lygios.

Lygybė – gražu, tad pažiūrėkime, kas gi slypi už tokių išvadų.

Pirma – pagal šią logiką reiktų kuo skubiau sulyginti registruotas ir neregistruotas partijas.

Neregistruotoms nereiktų nei tūkstančio narių su asmens kodais, nei atitinkamų mokesčių, nei kitų šiandieniniais įstatymais nustatytų prievolių, tačiau jos turėtų lygias teises dalyvauti rinkimuose, lygias galimybes gauti valstybės paramą, lygias galimybes rinkiminei agitacijai ir kitoms viešosioms gėrybėms.

Continue reading „Ką pasakė Konstitucinis teismas?”

Saulius-Stoma

Visų pirma: kas gi atsitiko? Paprastais žodžiais perfrazuojant, Konstitucinis Teismas (KT) nustatė, kad pagal mūsų Konstituciją, šeima neturi formos, o tik turinį.

KT paskelbė: „Taigi konstitucinė šeimos samprata grindžiama šeimos narių tarpusavio atsakomybe, supratimu, emociniu prieraišumu, pagalba ir panašiais ryšiais bei savanorišku apsisprendimu prisiimti tam tikras teises ir pareigas, t. y. santykių turiniu, o šių santykių išraiškos forma konstitucinei šeimos sampratai esminės reikšmės neturi.“ Be jokios abejonės, tai – revoliucinis sprendimas, daugeliui sukėlęs tikrą šoką. Pandoros skrynia atidaryta!

Continue reading „Beformė šeima”