23 Europos Sąjungos (ES) valstybės narės pirmadienį įsipareigojo intensyviai bendradarbiauti saugumo srityje, taip padėdamos pagrindą siūlomai Europos gynybos sąjungai.

Gynybos ir užsienio reikalų ministrai iš 23 valstybių narių pasirašė sutartį dėl nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) kūrimo, leisiančio šalims glaudžiau bendradarbiauti vykdant saugumo operacijas ir stiprinant karinius pajėgumus.

ES užsienio politikos įgaliotinė Federika Mogerini (Federica Mogherini) šį įvykį pavadino „istoriniu momentu Europos gynybos srityje“.

ES valstybės narės galės plėtoti karinius pajėgumus, investuoti į bendrus projektus ir didinti savo karių parengtį. Pasirašius sutartį, galutinio sprendimo dėl gynybos bendradarbiavimo sistemos kūrimo tikimasi gruodį.

Dalyvavimas 28 ES valstybėms narėms – savanoriškas. Airija, Portugalija ir Malta vis dar svarsto, ar prisijungti prie šios iniciatyvos. Nesitikima Danijos ir Didžiosios Britanijos dalyvavimo, kurios turi „atsisakymo statusą“.

Sprendimas kurti PESCO rodo Europos judėjimą link savarankiškumo gynybos srityje, užuot pasikliaujant vien NATO.

Vokietijos gynybos ministrė Ursula fon der Lejen (Ursula von der Leyen) sakė, kad svarbu Europai pradėti veikti savarankiškai saugumo ir gynybos srityje, ypač JAV prezidentu išrinkus Donaldą Trampą (Donald Trump).

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.11.14; 00:10

Vilniuje vykusioje saugumo ekspertų konferencijoje „Europos Sąjungos globali strategija: Rytų partnerių vaidmuo užtikrinant Europos saugumą“ buvo aptarta ES bendradarbiavimo su partneriais, skiriant ypatingą dėmesį Rytų partneriams, plėtojimo svarba užtikrinant saugumą Europoje.

Konferencijoje dalyvavę oficialūs pareigūnai, akademikai, pilietinės visuomenės ir nevyriausybinių organizacijų atstovai iš šešių Rytų partnerystės šalių (Armėnijos, Azerbaidžano, Baltarusijos, Gruzijos, Moldovos ir Ukrainos) pasisakė už abipusiškumu grįsto bendradarbiavimo plėtojimą.

Continue reading „Saugumo ekspertų konferencijoje Vilniuje aptartos ES ir Rytų partnerių bendradarbiavimo saugumo srityje perspektyvos”