Salmanas Rushdie. EPA-ELTA nuotr.

Vašingtonas, rugpjūčio 14 d. (AFP-ELTA). Po brutalaus pasikėsinimo į Salmaną Rushdie‘į pastebimai išaugo susidomėjimas jo knygomis.
 
Šeštadienį į viršų šovė pirmiausiai romano „Šėtoniškos eilės“, už kurį rašytojui nuo 1989-ųjų yra grasinama mirtimi, pardavimai. Trys šio romano leidimai popietę užėmė aukščiausią poziciją „Amazon“ pardavimų sąraše. Po jų rikiavosi pirmasis S. Rushdie‘io bestseleris „Vidurnakčio vaikai“.
 
Apie aktyvų susidomėjimą Indijoje gimusio autoriaus knygomis pranešė ir knygynai. Tviteryje vartotojai ragino solidarumo su S. Rushdie‘iu vardan pirkti jo knygas.
 
S. Rushdie‘is peiliu ginkluoto užpuoliko buvo sunkiai sužeistas penktadienio vakarą per renginį scenoje JAV Niujorko valstijoje.
 
Dėl 1988 m. išleisto S. Rushdie‘io kūrinio „Šėtoniškos eilės“ kai kurie musulmonai įsižeidė, o Irano islamo revoliucijos vadas ajatola Ruhollah Khomeini paskelbė fatvą, ragindamas rašytoją nužudyti. Padėtis aprimo tik pačioje dešimtojo dešimtmečio pabaigoje, tačiau raginimas nužudyti rašytoją niekada nebuvo atšauktas.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.08.14; 00:30

Salmanas Rushdie. EPA-ELTA nuotr.

Niujorkas, rugpjūčio 12 d. (AFP-ELTA). Britų rašytojas Salmanas Rushdie, kurio prieštaringai vertinami kūriniai užtraukė jam Irano fatvą (mirties nuosprendį) ir privertė slapstytis, penktadienį buvo užpultas scenoje JAV vakarinėje Niujorko valstijoje, pranešė JAV žiniasklaida.
 
Vaizdo įraše matyti, kaip žmonės puola jam į pagalbą, kai jis buvo užpultas per renginį Šetokvos (Chautauqua) apygardoje. Policija patvirtino, kad būta užpuolimo peiliu, nors aukos tapatybės iš karto neatskleidė.
 
Vėliau Niujorko valstijos policija pranešė, kad S. Rushdie buvo sužeistas dūriu į kaklą, jo būklė nežinoma, įtariamasis sulaikytas. „Įtariamas vyras išbėgo į sceną ir užpuolė S. Rushdie bei jo pašnekovą. S. Rushdie buvo sraigtasparniu nugabentas į rajono ligoninę“, – sakoma policijos pranešime.
 
Rašytojas, dabar 75 metų, 1981 m. atsidūrė dėmesio centre, pasirodžius antrajam jo romanui „Vidurnakčio vaikai“, knyga pelnė tarptautinį pripažinimą ir prestižinę Didžiosios Britanijos Bookerio premiją už nepriklausomybę iškovojusios Indijos pavaizdavimą. Tačiau 1988 m. išleista jo knyga „Šėtoniškos eilės“ sulaukė tokio dėmesio, kokį jis vargiai galėjo įsivaizduoti – Irano revoliucijos lyderis ajatola Ruhollah Khomeini paskelbė fatvą, arba religinį dekretą, reikalaujantį jo mirties. Kai kurie musulmonai šį romaną laikė nepagarba pranašui Mahometui.
 
S. Rushdie, gimęs Indijoje nepraktikuojančių musulmonų šeimoje ir pats būdamas ateistas, buvo priverstas pasitraukti į pogrindį, nes už jo galvą buvo pažadėtas atlygis, tai galioja ir šiandien. Didžiosios Britanijos vyriausybė jam suteikė policijos apsaugą po jo vertėjų ir leidėjų nužudymo arba pasikėsinimo nužudyti.
 
Beveik dešimtmetį jis praleido slapstydamasis, nuolat kraustydamasis į kitus namus ir net vaikams negalėdamas atskleisti, kur gyvena. Jis pradėjo viešai rodytis tik praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio pabaigoje, kai 1998 m. Iranas pareiškė neberemsiąs jo nužudymo. Dabar jis gyvena Niujorke, yra žodžio laisvės gynėjas, ypač stipriai gynęs prancūzų satyrinį žurnalą „Charlie Hebdo“, kai 2015 m. Paryžiuje islamistai nušovė jo darbuotojus. Žurnalas paskelbė Mahometo karikatūras, tai sulaukė piktos viso pasaulio musulmonų reakcijos.
 
Grasinimai ir literatūros renginių, kuriuose dalyvavo S. Rushdie, boikotai ir toliau tęsėsi, jo įšventinimas į riterius 2007 m. sukėlė protestus Irane ir Pakistane, vienas Pakistano vyriausybės ministras sakė, kad ši garbė pateisina savižudžių sprogdinimus. Tačiau fatva nesugebėjo užgniaužti S. Rushdie rašymo. Daugiau nei 600 puslapių apimties „Vidurnakčio vaikai“ pritaikyti scenai, sukurtas kino filmas, jo knygos išverstos į daugiau nei 40 kalbų.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2022.08.13; 07:44