Nerijus Bakasėnas, šio komentaro autorius

Šis valymo būdas yra ypač efektyvus – per trumpą laiko tarpą galima nuvalyti didelius paviršiaus plotus. Vienos procedūros metu yra pašalinama visų rūšių danga ir teršalai.

Tokiu būdu nuvalius paviršius, dažai geriau sukimba su paviršiumi, dėl ko padidėja paviršiaus atsparumas korozijai ir pailgėja tarnavimo laikas. Tai procesas, kai smėlio mišinys stipria srove purškiamas į paviršių, siekiant jį nuvalyti arba pašalinti ant jo esančią seną dangą.

Tai vienas iš geriausių visų paviršių valymo ir dangos atnaujinimo būdų ypač automobilių kėbulo, bei kitų detalių. Srautinis valymas smėliu lengvai pašalina senus dažus, laką, tinką, rūdis, purvą ir t.t. Daugumai šis paviršių valymo ir paruošimo būdas yra nepakeičiamas, valant sunkiai įveikiamus ir nepatogius apdirbti paviršius.

Galima išskirti pagrindinius du paviršių srautinio valymo smėliu metodai: sausas ir šlapias. Sausas smėliavimas – tai toks paviršių valymo būdas, kai oras maišomas su kvarciniu smėliu arba metalo dalelių abrazyvu. Na o šlapio smėliavimo būdu, kvarcinis smėlis maišomas ir su oru, ir su vandeniu. Smėliavimo būdas labiausiai priklauso nuo paviršiaus tipo. Jei tai medinio namo fasadas, metalo konstrukcijos, automobilių kėbulo ar variklio detalės – tinka sausas valymas. Šlapias smėliavimas tinka išorės darbams: mūrinėms sienoms, tinkui, grindinio trinkelėms valyti.

Pastato siena

Šis būdas naudojamas tada, kai nėra galimybės kelti dulkes ir galima susidariusias valymo atliekas lengvai surinkti arba tais atvejais, kai objekte yra degių medžių ir reikia laikytis griežtų priešgaisrinės saugos reikalavimų. Smėliavimo apdirbimo negalima taikyti tik trapiems, minkštiems paviršiams ir plono sluoksnio gaminiams, nes jie gali deformuotis arba paprasčiausiai prakiurti.

Smėliavimas yra vienas efektyviausių paviršiaus apdirbimo būdų, naudojamų įvairių paviršių: metalo konstrukcijos, automobilių kėbulo ir variklio detalių valymui. Prieš gruntavimą ir dažymą paviršius turi būti kruopščiai nuvalytas – pašalinti riebalai, rūdis, senas gruntas, dažai, suodžiai ir kiti. Smėliavimas atliekamas pagal švarumo klases: Sa1, Sa2, Sa2,5 ir Sa3. Visus smėliavimo darbus galima dalinti į tam tikra grupes:

MŪRINIŲ PASTATŲ, PLYTŲ SMĖLIAVIMAS?

Plytos, blokeliai kaip ir anksčiau, taip ir dabar plačiai naudojamos tiek namų statyboje, tiek vidaus apdailoje. Mūro konstrukcijos pasižymi tvirtumu ir ilgaamžiškumu, tai patvirtina senamiesčių pastatai, dvarai, rūsiai ir kiti senų pastatų interjerai ir eksterjerai. Smėliavimas populiarus atnaujinimas plytinių ir blokelių pastatų atnaujinimas… Kadangi plytos kaip ir bet kuri kita statybinė medžiaga, nepriklausomai nuo buvimo vietos, laikui bėgant praranda savo pirminę išvaizdą ir reikalauja restauravimo darbų, tai yra nešvarumų sluoksnio pašalinimo ir pirminės išvaizdos grąžinimo.

Atliekant darbus mūrų sienų valymo plotai dažnai būna didelių išmatavimų, įvairių formų arba sunkiai prieinamose vietose ir valymas rankiniu būdu ar cheminėmis medžiagomis užtruktų labai ilgai ir tai negarantuoja idealiai švaraus paviršiaus, plytos bei mūro konstrukcijos dažniausiai yra valomos smėliavimo būdu.

Smėliavimu nuo fasado ir vidaus apdailos plytų galima pašalinti įvairaus tipo nešvarumus: suodžius po gaisro, senus dažus, gruntus ar jų likučius, po statybų ar remonto metu atsiradusius įvairius nešvarumus, dėl atmosferos poveikio atsiradusias dėmes, purvo sluoksnį, pelėsį, samanas, druskas, grafiti nešvarumus, nuo oro sąlygų užsiteršusius naujus ar pasenusius paviršius.

Smėliu apdirbtas statinys

Atlikus smėliavimo darbus paruoštas paviršius dažymui pagerins plytų paviršiaus sukibimą su dažais, tinku ar kitomis apdailos medžiagomis.

Svarbu, kad smėliavimo darbai būtų atlikti kokybiškai: profesionaliai įvertintas paviršiaus užterštumo lygis, kiek giliai ir kaip stipriai sena danga prikibusi ir įsigėrusi į paviršių,  plytų, betono, tinko trapumas, porėtumas, tik taip atliekami darbai bus veiksmingi ir nepažeis valomo paviršiaus struktūros, kas itin aktualu atliekant restauracijos darbus.

Tad esant poreikiui atnaujinti ir valomam paviršiui grąžinti pirminę išvaizdą, nepažeidžiant jo tekstūros, visada rekomenduojame pasitarti ir visus darbus patikėti profesionalams, taip sutaupant laiko ir finansinių išlaidų.

2019.10.14; 05:00