Kirgizijos prezidentas teigia tam tikromis sąlygomis sutinkąs atsistatydinti. EPA-ELTA nuotr.

Prieštaringai vertinamas Kirgizijos prezidentas Sooronbajus Žeenbekovas pareiškė tam tikromis sąlygomis esąs pasirengęs atsistatydinti. Jis pasiruošęs atsisakyti posto, „kai tik bus patvirtintos legitimios vykdomosios valdžios institucijos“ ir paskelbta naujų rinkimų data, pareiškė prezidentas penktadienio rytą paskelbtoje kalboje.
 
Po sekmadienį vykusių parlamento rinkimų šalyje kilo smurtiniais protestai, iš kalėjimo buvo išlaisvintas S. Žeenbekovo pirmtakas Alzambekas Atambajevas.
 
Nuo neramumų Kirgizijoje pradžios pirmadienį prezidentas nesirodė viešumoje, Dabar jis prezidentūros portale paskelbtoje kalboje kreipėsi į kirgizus. „Aš esu pasirengęs atsisakyti Kirgizijos Respublikos prezidento pareigų, kai tik bus patvirtintos legitimio vykdomosios valdžios institucijos, ir mes grįšime į legalumo kelią“, – kalbėjo S. Žeenbekovas. Teisinė valstybė esą turi būti atkurta „kiek įmanoma greičiau“.
 
Likus kelioms valandoms iki šio pareiškimo, S. Žeenbekovo biuras paskelbė, kad prezidento atsistatydinimas nebuvo diskusijų klausimas per jo susitikimą su šalies politiniais lyderiais. Per trečiadienį parlamente vykusį balsavimą nepavyko surinkti balsų daugumos prezidentui nušalinti.
 
Jei S. Žeenbekovas dabar atsistatydintų, jis būtų trečiasis Kirgizijos vadovas nuo 2005 metų, kuris netenka posto dėl politinių neramumų. Ar jo sąlygos dėl atsistatydinimo bus priimtos ir įgyvendintos, kol kas neaišku. Įvairios politinės jėgos penktadienį planuoja naujus protestus.
Įtakinga Kirgizijos saugumo tarnyba GKNB, pasak rusų naujienų agentūros „RIA Novosti“, visų saugumo institucijų ir kariuomenės vardu paragino šalies politines jėgas „sėsti prie derybų stalo ir legaliai atkurti taiką“.
 
Rusija, kuri Kirgizijoje turi karinę bazę, pažadėjo GKNB paramą, šiai siekiant „stabilizuoti padėtį ir išvengti chaoso“, pranešė Kremlius.
Po sekmadienį vykusių rinkimų, kurių rezultatai laikomi suklastotais, Kirgizijoje kilo masiniai protestai, per juos žuvo mažiausiais vienas žmogus ir daugiau kaip 600 buvo sužeisti.
 
S. Žeenbekovo priešininkams naktį į antradienį pavyko iš kalėjimo išlaisvinti dėk korupcijos įkalintą jo pirmtaką A. Atambajevą. Tačiau prezidentas tikino, kad kontroliuoja padėtį. A. Atambajevo suėmimas 2019 metų rugpjūtį sukėlė šalyje smarkius susirėmimus, jo šalininkai kaltinimus korupcija vadina politiškai motyvuotais.
 
Antradienį atsistatydino S. Žeenbekovui artimas ministras pirmininkas Kutabekas Boronovas. Jį pakeitė taip pat iš kalėjimo išlaisvintas politikas Sadyras Šaparovas, kuris dėl įkaitų pagrobimo buvo nuteistas vienuolika metų kalėti.
 
Spaudžiant protestuotojams, Rinkimų komisija anuliavo rinkimų rezultatus, kuriais remiantis, į parlamentą pateko keturios partijos, iš kurių trys yra artimos S. Žeenbekovui. Opozicija kalba apie suklastotus rezultatus.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.09; 09:30