spy_akys_vyriskos

Portlendo byla – tai laikraštininkų sugalvotas pavadinimas šeštojo dešimtmečio istorijai, susijusiai su penkiais sovietų šnipais.

Tie sovietų šnipai, kaip dabar aiškėja, turėjo priėjimą prie Didžiosios Britanijos Admiraliteto Jūrų ginkluotės centro Portlende slaptųjų medžiagų.

Laimė, šnipai ilgainiui buvo demaskuoti, areštuoti ir nuteisti. Šnipų tinklo demaskavimas prasidėjo nuo kelių laiškų, kuriuos pasirašė kažkoks „Snaiperis“ (kaip išaiškėjo, Michailas Golenevskis, Lenkijos specialiųjų tarnybų bendradarbis, vėliau perbėgęs į Vakarus).

Tuos laiškus britams persiuntė Amerikos CŽV vadovybė.

Continue reading „Iš žvalgybos enciklopedijos: garsioji Portlendo byla”

piteris_raitas

Piteris Raitas – Didžiosios Britanijos Saugumo tarnybos (MI 5) bendradarbis, išgarsėjęs tuo, kad iki ir po savo atsistatydinimo demaskuodavo Didžiosios Britanijos valstybės saugumo struktūrų nekompetentingumą ir tvirtino, kad nacionalinės specialiosios tarnybos prikimštos sovietų agentų. Net MI 5 generalinį direktorių Rodžerį Holisą (Roger Hollis) P.Raitas laikė sovietų žvalgybos agentu.

Piteris Raitas (Peter Wright, 1916–1995) gimė mokslininko šeimoje ir išsilavinimą įgijo Oksfordo universitete. Antrojo pasaulinio karo pradžioje jis įsidarbino Admiraliteto tyrimo laboratorijoje. Po karo kaip KJP civilis specialistas (mokslinis darbuotojas) dirbo kompanijoje „Markoni“.

Continue reading „Sovietų “blakės” paslaptį atskleidė nepatiklusis Piteris Raitas”

czv_pilka

Artūras Lindbergas – JAV Karinių jūrų pajėgų karininkas, padėjęs FTB atlikti Sovietų šnipų demaskavimo operaciją.

1977 metų vasarą pagal kruopščiai parengtą ir sudėtingą FTB scenarijų Artūras Lindbergas įlipo į Sovietų keleivinį lainerį „Kazachstan“, kuris išplaukė į 7-erių dienų reisą iš Niujorko į Bermudų salas. Palikdamas laivą po kelionės, A.Lindbergas perdavė vienam iš kapitono padėjėjų raštelį, kuriame pranešė, kad jis būtų “nieko prieš užsidirbti prieš išeidamas į pensiją“.

Continue reading „Artūrui Lindbergui pavyko apgauti sovietų šnipus”

oleg_gordijevskij

Olegas Gordijevskis – itin vertingas Didžiosios Britanijos agentas sovietiniame KGB.

Olegas Gordijevskis dirbo anglams 11 metų, bet 1985 metais buvo išduotas sovietinio agento iš Amerikos CŽV pusės. Paskutiniu momentu jam pavyko laimingai pabėgti iš Sovietų Sąjungos į Didžiąją Britaniją.

O.Gordijevskis mokėsi Maskvos tarptautinių santykių institute, kurį baigęs 1962 metais atėjo dirbti į KGB. Praėjęs metų parengties kursą 1963 metais O.Gordijevskis gavo KGB centriniame aparate Maskvoje pirmąją užduotį: analizuoti informaciją, gaunamą iš Vakaruose veikusių nelegalų.

Continue reading „Iš žvalgybos enciklopedijos: Olego Gordijevskio pabėgimas”

Kgb_Agent__3889227

JAV Valstybės departamentas Borisą Gladkovą, sovietų atstovybės JTO darbuotoją, 1956 m. birželio 22 dieną paskelbė persona non grata: už dalyvavimą “veikloje, visiškai nesuderinamoje su jo, Sovietų Sąjungos delegacijos nario JTO, statusu”.

Kuo nusikalto šis labai simpatiškas, draugiškas, komunikabilus, energingas diplomatas? Jo daugiau kaip metus trukusi draugystė su įtakingu vienos korporacijos, gaminančios turbinų variklius komerciniams ir kariniams laivams, darbuotoju – puikus pavyzdys, kaip galima įtraukti žvalgybinių gudrybių neišmanantį žmogų į pavojingą, nusikalstamą, su valstybės paslaptimis susijusią veiklą, jam nieko bloga neįtariant.

Continue reading „Simpatiškasis KGB agentas”