Islandija. Nacionalinė vėliava

Reikjavikas, rugsėjo 22 d. (AFP-ELTA). Islandijos policija ketvirtadienį pranešė sulaikiusi keturis žmones per didelio masto operaciją, susijusią su pasirengimu „teroro išpuoliui“. Manoma, jog tai pirmi tokie areštai mažoje Šiaurės salos valstybėje.
 
Per spaudos konferenciją policija pranešė, kad devyniose skirtingose ​​vietose konfiskuoti keli pusiau automatiniai ginklai, tarp jų pagaminti 3D spausdinimo technologija, bei „tūkstančiai“ šovinių. „Vakar surengta policijos operacija (…) buvo susijusi su tyrimu dėl pasirengimo teroro išpuoliui“, – žurnalistams sakė Islandijos policijos nacionalinis komisaras Karlas Steinaras Valssonas.
 
Keturi vyresni nei 20 metų islandai buvo sulaikyti sostinės Reikjaviko Kopavoguro priemiestyje ir pietvakariniame Mosfelsbairo mieste per didelio masto operaciją trečiadienį, joje dalyvavo apie 50 vyrų, pranešė policija. Dviem iš jų ketvirtadienį buvo paskirtos kardomosios priemonės.
 
Nors galimi motyvai nėra žinomi, manoma, kad taikiniai buvo „įvairios visuomenės institucijos“ ir „valstybės piliečiai“, pasak K. S. Valssono, galimai ir parlamentas bei pati policija. Policija taip pat teigė, kad aiškinasi, ar šie vyrai susiję su ekstremistinėmis organizacijomis ir ar jie palaikė ryšius su užsienio valdžios institucijomis.
 
„Kiek mes žinome, tai pirmas kartas, kai (Islandijoje) buvo pradėtas tokio pobūdžio tyrimas“, – sakė K. S. Valssonas.
 
Maža 375 tūkst. gyventojų turinti valstybė Pasaulio taikos indekse užimą pirmą vietą nuo 2008 m., kai buvo įtraukta į reitingą, ir laikoma „taikiausia šalimi pasaulyje“. Smurto atvejai reti, tai patvirtina vienas žemiausių nusikalstamumo lygių pasaulyje, nors pastaraisiais metais išaugęs smurtinių nusikaltimų skaičius kelia nerimą valdžiai.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.09.23; 08:00

Civiliniai lėktuvai jau ne kartą yra tapę karių ir sukilėlių taikiniu.
 
Agentūros dpa-ELTA pateikia kelis pastarųjų dešimtmečių pavyzdžius, kai buvo numušti orlaiviai.
 
2014 metų liepą virš Rytų Ukrainos oro gynybos raketa numušė Malaizijos oro bendrovės lėktuvą „Boeing 777“. Žuvo visi 298 jame buvę žmonės. Tarptautinis tyrimas parodė, kad „Buk“ raketa buvo atgabenta iš Rusijos.
 
2001-ųjų spalį 11 km aukštyje virš Juodosios jūros sprogo rusų lėktuvas Tupolew 154 – į jį pataikė raketa. Žuvo visi 78 orlaiviu skridę žmonės. Ukrainos kariuomenė tada Krymo pusiasalyje vykdė pratybas.
 
1998 metų spalį Rytų Konge sukilėliai nešiojamąja raketa „žemė-oras“ numušė „Congo Airlines“ avialinijų lėktuvą „Boeing 727“. Žuvo 41 žmogus, tarp jų – daug vaikų.
 
1988-ųjų liepą iš JAV karo laivo paleista raketa virš Persijos įlankos pataikė į Irano keleivinį lėktuvą, skridusį į Dubajų. Žuvo visi 290 žmonių. JAV kalbėjo apie tragišką klaidą.
 
1983 metų rugsėjį dėl tariamai pažeistos Sovietų Sąjungos oro erdvės naikintuvas virš Japonijos jūros numušė Pietų Korėjos orlaivį „Boeing 747“. Žuvo visi 269 juo skridę žmonės.
 
1980 metų birželį į šiaurę nuo Sicilijos į jūrą nukrito italų orlaivis „DC-9“. Žuvo 81 žmonės. Regione tuo metu vyko didelės NATO pratybos.
 
Italijos žinybos pradžioje kalbėjo apie aviakatastrofą. Vėliau Pietų Italijoje buvo rastas sudužęs Libijos naikintuvas. Remiantis viena iš teorijų, keleivinis lėktuvas buvo numuštas raketos per Prancūzijos, Libijos ir JAV naikintuvų oro mūšį.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.01.11; 05:00