Orvidų sodybos eksponatas sovietinis tankas apjuostas Ukrainos vėliava. TS-LKD nuotr.

Reaguodami į Rusijos kariuomenės agresiją, taikių gyventojų žudymą bei beatodairišką civilinių pastatų bombardavimą, grupelė Kretingos rajono gyventojų nusprendė anksčiau Salantuose stovėjusį sovietinį tanką apjuosti Ukrainos vėliava, sakoma Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pranešime.
 
Atgimimo metu iš Salantų centro pašalintas sunkusis sovietų tankas IS-2 šiuo metu yra tautodailininko Viliaus Orvido sodybos eksponatu. Buvo pagaminta įspūdingo dydžio Ukrainos vėliava ir penktadienio pavakarę Kretingos rajono gyventojai ir ukrainiečiai šį sumanymą įgyvendino.
 
Vienas iš akcijos iniciatorių, Kretingos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Dangiras Samalius teigė, kad šią akciją paskatino pasirodžiusi informacija apie rastus masinių žudynių vaizdus Ukrainos kariuomenei išvadavus sostinės Kyjivo srities Bučos miestą.
 
„Joks sveiko proto žmogus negali likti abejingas tokiems nusikaltimams, kurie padaryti XXI amžiuje, pačiame Europos centre. Mes suprantame visuomenės ir kitų savivaldybių pastangas atsikratyti bet kokių sovietinę (kartu ir Rusijos) armiją šlovinančių paminklų bei ženklų. Mūsų rajone tokių monumentų nėra daug, todėl ši akcija yra labiau simbolinė. Jos tikslas yra parodyti mūsų protestą ir sodybos lankytojams priminti, kad šiuo metu Ukrainoje vyksta karo veiksmai, o mes Lietuvoje aiškiai ir nevienareikšmiai stovime ukrainiečių pusėje“, – sakė D. Samalius.
 
Tautodailininko V. Orvido sodyboje stovi IS-2 tipo sunkusis tankas. Jis buvo suprojektuotas 1943 metais ir skirtas kovoti su tuometėje Vokietijoje pagamintais tankais „Tigras“. Tankas svėrė 46 tonas, o jo patranka šaudė 122 milimetrų sviediniais. Iš viso buvo pagaminta 3800 šio tanko egzempliorių. Patobulėjus prieštankinės kovos priemonėms, šis tankas moraliai paseno ir 1960 metais SSRS tankų daliniuose buvo pakeistas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2022.05.01; 07:22

Prieš tris dešimtmečius Druskininkuose poilsiavęs žinomas latvių poetas paprašė: „Parodyk ką nors įdomaus, verta dėmesio“… Tuomet šnekučiuodamiesi ir neskubėdami nuėjome į Ratnyčią, dar atskirą kaimą netoli Druskininkų, į svečius pas Antaną Česnulį, kuris tik pradėjo tvirtai atsistoti į kūrėjų gretas, bet jau turėjo savo charakterį – įdomų ir perspektyvų…

Antano Česnulio kūrybos leitmotyvas – žmogaus, gyvenančio šalia, gyvenimas, džiaugsmai ir rūpesčiai, nuotaikos, todėl jo darbai mums artimi, savaime suprantami. Tik atvažiavusio iš toliau žiūrinčiojo akyse matome, kokį įspūdį daro apsilankymas sodyboje, susitikimai su kūriniais parodose ir gamtoje.

Pateikiau pora ištraukėlių iš knygelės „Antanas Česnulis. Drožinių ekspozicija“, kurią birželio 25 dieną parsivežiau iš ekskursijos po muziejų Naujasodėje, šalia nuostabiosios Ratnyčėlės.

Artimiausiu metu ketinu parašyti savo įspūdžius iš susitikimo su talentingu tautodailininku. O iki tol, perskaitę  Adelberto Nedzelskio sakinius apie Antaną Česnulį, žvilgtelėkite ir į šias kelias nuotraukas.  Kitą kartą jų parodysiu žymiai daugiau.

Vytauto Visocko (slaptai.lt) nuotr.

2015.06.26; 12:20