Bevaikščiodamas po Vilnių karts nuo karto ant sienų ir tvorų išvystu piešinių. Pilkų ir margaspalvių, suprantamų ir sunkiai nuspėjamų, džiaugsmingų ir niūrių. Kas tai – menas? Kam visa tai – trokštama papuošti pilkas sienas? Ar reikalingi sostinei šie paveikslai?

Gintaras Visockas

Jaunuoliai pareigūnams atidavė 46 įvairių spalvų aerozolinių dažų flakonėlius ir kitokios rūšies dažus. Vilniaus apskr. VPK nuotr.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus miesto trečiojo policijos komisariato pareigūnai ir Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorai baigė ikiteisminį tyrimą dėl turto sugadinimo. Kaltinimai dėl turto sunaikinimo ar sugadinimo pareikšti trims jaunuoliams.
 
Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas šių metų vasario 4 d., kai jaunuoliai ant daugiau nei 6 pastatų, jų išorinių sienų aerozoliniais dažais nupiešė įvairios formos ir dydžių grafičio piešinius, jaunimo vadinamais parašais.
Piešinys ar teplionė? Slaptai.lt nuotr.
 
Tyrimo metu buvo nustatyta, kad visi apgadinti pastatai priskiriami prie Kultūros paveldo departamento saugomų objektų sąraše įtvirtintų pastatų, bendrai sudėjus Kultūros paveldo departamento ir senamiesčio ūkio civilinius ieškinius, buvo padaryta beveik 20 tūkst. eurų. žala, nurodoma Vilniaus apskrities policijos pranešime.
 
Policijos pareigūnai pagal įrašus socialiniuose tinkluose operatyviai nustatė tai padariusius tris asmenis, kurie geranoriškai prisipažino ir pareigūnams atidavė 46 įvairių spalvų aerozolinių dažų flakonėlius ir kitokios rūšies dažus, kuriais buvo apgadintos pastatų sienos.
 
Kaltinimai pareikšti dviem vaikinams, gimusiems 1996 ir 1992 metais, ir 1997 m. gimimusiai merginai.
Niekšų ištepliota Vilniaus naujamiesčio gatvė. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
 
Ikiteisminiam tyrimui vadovavęs Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir baudžiamąją bylą perdavė nagrinėti Vilniaus miesto apygardos teismui.
 
Už nurodytą nusikalstamą veiką Lietuvos Respublikos baudžiamasis kodeksas numato viešuosius darbus arba baudą, arba laisvės apribojimą, arba laisvės atėmimą iki dvejų metų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.08.06; 03:00

Niekšų ištepliota Vilniaus naujamiesčio gatvė. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Vilniuje esančio Pranciškonų vienuolyno ansamblio ir kitus miesto statinius grafičių užrašais darkę jaunuoliai laukia teismo. Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje penki asmenys kaltinami turto sunaikinimu ar sugadinimu bei viešosios tvarkos pažeidimu. Vienas iš jų kaltinamas ir neteisėtu disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti.

Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta 70 nusikalstamos veikos epizodų, baudžiamojon atsakomybėn patraukti šeši asmenys. Vieno asmens atžvilgiu ikiteisminis tyrimas buvo išskirtas, baudžiamoji byla šiuo metu yra nagrinėjama teisme.

Tyrimo metu nustatyta, kad grupė jaunuolių ant Pranciškonų vienuolyno tvoros 2016-2018 metais aerozoliniais dažais piešė bei purškė užrašus, taip vandališkais veiksmais niokodami vienuolyno ansamblį. Vilniaus pranciškonų vienuolyno ansamblis yra Lietuvos istorinio ir kultūrinio palikimo dalis, todėl jo pastatų kompleksas yra įtrauktas į Kultūros vertybių apsaugos departamento Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą.

„Piešinys” požeminėje perėjoje. Slaptai.lt nuotr.

Tokie gerai vilniečiams žinomi užrašai kaip „Hardcoras NX”, „Quaz“, „Kree“, „Ifoe“ ir kiti aerozoliniais dažais buvo purškiami ant įvairių sostinės pastatų. Tyrimo metu surinkti duomenys leidžia teigti, jog asmenys sistemiškai savo vandališkais veiksmais demonstravo nepagarbą tiek aplinkiniams, tiek aplinkai.

Vilniaus miesto savivaldybė yra numačiusi leistinas grafičių piešimo vietas daugelyje sostinės vietų, tačiau grafičių užrašai bei piešiniai purškiami ir tam neskirtose vietose, taip padarant materialinę žalą Vilniaus miesto savivaldybei ir sostinės pastatų savininkams.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo atlikta daug procesinių veiksmų, identifikuoti asmenys, Vilniaus mieste ir apskrityje užsiimantys grafičių piešimu, įtariamųjų bei su jais susijusių asmenų gyvenamosiose vietose atliktos kratos. Jų metu buvo rasta tyrimui reikšmingos informacijos: grafičių eskizų, piešinių, nuotraukų, užrašų, pas kelis iš jų – ir narkotinės medži

Idiotų ištepliota sostinės senamiesčio gatvelė. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Dauguma kaltinamųjų savo kaltę pripažįsta, du iš jų iš dalies atlygino padarytą žalą.

Ikiteisminį tyrimą atliko Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai, jam vadovavo Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.

Baudžiamoji byla perduota nagrinėti Vilniaus miesto apylinkės teismui.

Informacijos šaltinis – www.prokuraturos.lt

2019.04.24; 06:30

Sostinės savivaldybė šįmet grafičių valymui mieste skirta net 130 tūkst. eurų.

Kas ir kaip auklėjo šio Vilnių bjaurojančio užrašo autorių? Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Teplionės jau nuvalytos nuo Baltojo, Mindaugo bei Geležinio Vilko tiltų, požeminėse pėsčiųjų perėjose prie „Panoramos“, „Europos“ ir prie Lietuvos vaikų ir jaunimo centro. Per vasarą planuojama sutvarkyti net 14 tūkst. kv. m. sienų. 

Kokie dvasios ubagai piešė šį „šedevrą”?

Jau šio mėnesio pabaigoje grafičiai bus pradėti valyti ir sostinės Senamiestyje – nuo pastatų fasadų, tvorų, paminklų, viešojo transporto stotelių ir kitų objektų tepliones planuojama uždažyti iki vidurvasario. 

Terlionių atsikrato ir daugiabučių namų fasadai – šįmet sostinės savivaldybė tam skirs 30 tūkst. eurų. Jau nuvalyti keturi daugiabučiai Architektų gatvėje ir po vieną Šimulionio, J. Jasinskio ir Antakalnio gatvėse, artimiausiu metu numatyta nuo grafičių valyti ir daugiau pastatų fasadų daugiabučių rajonuose. 

Niekšų ištepliota Vilniaus naujamiesčio gatvė. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Dažnai prie grafičių valymo iniciatyvų prisijungia ir rėmėjai – pernai rėmėjų lėšomis ir pastangomis uždažyta apie 800 kv. m Senamiesčio pastatų sienų, šįmet numatytas rėmimas grafičių valymui – apie 20-40 tūkst. Eur.

Subjaurota Vilniaus senamiesčio gatvė. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Sostinės savivaldybė pasirūpino, kad savivaldybės įstaigos, įmonės ir kontroliuojamos bendrovės iki liepos 1 d. pačios nusivalytų nuo pastatų fasadų visus grafičius.

Grafičių idėjos gali būti įgyvendinamos gerai matomose vietose ir legaliu būdu – sostinės savivaldybė yra numačiusi penkias grafičių vietas, kuriose piešti galima be jokio leidimo.

Tai – ant Neries upės prieplaukos, esančios tarp Karaliaus Mindaugo ir Žirmūnų tiltų (iš Olimpiečių gatvės pusės) sienos, ant Pilaitės riedlenčių parko statinių, esančių priešais Vilniaus Martyno Mažvydo progimnaziją (Vydūno g. 17A), ant požeminės perėjos Oslo gatvėje prie Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (Šiltnamių g. 29) požeminės dalies sienų, ant požeminės perėjos, esančios prie Vingio parko, šalia S. Konarskio gatvės požeminės dalies sienų, ant požeminės perėjos, esančios prie prekybos centro „Panorama“, požeminės dalies sienos.

Idiotų ištepliota sostinės senamiesčio gatvelė. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Įstatymus pažeidžiantiems ir neleistinose vietose piešiantiems asmenims gresia atsakomybė – įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 140 eurų už pirmą kartą per metus padarytą nusižengimą bei nuo 140 iki 600 eurų – už pakartotinumą.

Nepilnamečiams nuo 16 metų skiriama pusė sankcijoje nustatytos baudos.

Informacijos šaltinis – agentūra ELTA.

2017.05.13; 05:05