Matematikos mokslas

Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA) kol kas neprognozuoja kitą savaitę vyksiančių bandomųjų matematikos egzaminų rezultatų, tačiau bus pasiruošusi padėti mokytojams, jei pasiekimų patikrinimai moksleiviams nepavyks. Pasak direktoriaus pavaduotojos Astos Ranonytės, dvyliktokų bandomųjų matematikos egzaminų rezultatai neturėtų radikaliai skirtis nuo praėjusių metų.
 
„Nesame taip išsiprognozavę, kokie tie galimi rezultatai. (…) Kai tik turėsime rezultatus, kurie, tikėtina, kad per vienerius metus radikaliai nesiskirs nuo ankstesniųjų metų, bet tiesiog matysime juos labai skirtingais pjūviais, tai tikrai komentuosime ir pačioms mokykloms duosime informacijos apie tai, ką jie dar gali padaryti per ateinančius 2–3 mėnesius“, – Eltai komentavo A. Ranonytė.
 
Pasak NŠA direktoriaus pavaduotojos, jei moksleivių rezultatai nedžiugins, agentūra vėl paragins pasinaudoti sukurtomis virtualiomis paskaitomis bei mokomąja medžiaga.
 
„Per pastaruosius dvejus metus, bendradarbiaujant ir su matematikos mokytojų asociacija, yra sukurtos ir tos virtualios paskaitos, ir mokomoji medžiaga. Tai turbūt visa tai, kas yra geriausio sukaupta, aktualizuosime ir susiesime su rezultatais“, – pridūrė A. Ranonytė.
 
Centralizuotai organizuojami bandomieji egzaminai turėtų palengvinti mokytojams naštą
 
Pati Švietimo agentūra, anot A. Ranonytės, organizuodama bandomuosius matematikos egzaminus dešimtokams ir dvyliktokams turi tik su ugdymo procesu susijusių tikslų. Vienas iš jų – palengvinti dvyliktokų mokytojams tenkančią patikrinimų taisymo naštą.
 
„Pasiūlydami jau kelinti metai iš eilės bandomuosius patikrinimus, o šiais metais pridedami ir dešimtokams tokią galimybę, turime tokių labai paprastų, su ugdymo procesu susijusių tikslų. Nes žinome, kad mokyklos, baigiantis metams, tikrai pačios organizuoja bandomuosius patikrinimus“, – teigė NŠA atstovė.
 
Vilniaus Žirmūnų gimnazija. Gintaro Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

„Tai norime jiems pasiūlyti kaip ir palengvinimą, kad gavę tą centralizuotai paruoštą užduotį, ypač, kai, pavyzdžiui, dvyliktokų atveju mokytojams ir nereikėtų vertinti pačių atliktų užduočių, nes yra automatinis vertinimas“, – pridūrė A. Ranonytė.
 
Dešimtokų pasiekimų patikrinimas, kurį sudarys ne tik uždaro tipo, bet ir atviro tipo uždaviniai, taip pat bus elektroninis. Mokytojai darbų vertinimą galės taip pat atlikti elektroninėje sistemoje.
 
„Su pasiekimų patikrinimu dešimtoje klasėje turbūt turime daugiau ugdymo procesui keliamą lūkestį ir poveikį, nes mokytojams bus sudarytos galimybės atlikti mokinių darbų vertinimą elektroninėje sistemoje, ir jie galės su tais darbais, su savo vertinimais supažindinti ir mokinius“, – paaiškino NŠA direktoriaus pavaduotoja.
 
„Ir tokiu būdu analizuoti, kur yra mokinių stipriosios pusės, kokiose tematikose, kokiose gebėjimuose jie jau yra pasiekę jiems keltus rezultatus, o ką jie dar per ateinančius 2 mėnesius galėtų papildomai mokytis, papildomai tam skirti laiko“, – pažymėjo ji.
 
Rezultatai bus lyginami, su jais supažindins ir egzaminų sudarytojus
 
A. Ranonytė neslėpė, kad mokinių pasiekimai bandomuosiuose egzaminuose bus išanalizuoti Lietuvos mastu – žiūrima, kaip jie pasikeitė ir ar gėrėjo.
 
„Vėl grįšime prie klausimo, kiek rezultatai pagerėjo“, – sakė ji.
 
Anot NŠA atstovės, elektroninių pasiekimų patikrinimų metu surinkta informacija bus pasidalinta ir su dešimtokams bei dvyliktokams egzaminus rengiančia ekspertų grupe.
 
„Tai yra toks atsakingas procesas, paruošti ir pasiekimų užduotis, ir brandos egzaminą, kad tie procesai jau vyksta. Bet dalinimasis informacija, ypač, kai ta informacija yra patikima, nes tai yra statistiniai duomenys, yra sudėtinė darbų dalis“, – patikino A. Ranonytė.
 
ELTA primena, kad prieš artėjantį Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimą (PUPP) ir brandos egzaminus dešimtokams bei matematikos valstybinį brandos egzaminą pasirinkusiems abiturientams NŠA organizuoja matematikos bandomuosius mokymosi pasiekimų pasitikrinimus.
 
Rašymas. Slaptai.lt nuotr.

Dešimtokams matematikos mokymosi pasiekimų įsivertinimo testus NŠA vykdys pirmadienį. Mokiniai galės prisijungti prie elektroninės užduočių atlikimo sistemos ir atlikti 2 valandų trukmės bandomojo pasitikrinimo užduotį. Šį pasitikrinimą sudarys pasirenkamieji, trumpojo atsakymo, atvirojo atsakymo uždaviniai. Dalis jų bus vertinami automatiškai, dalis – mokinius mokančių matematikos mokytojų.
 
Bandomuoju matematikos egzaminu neretai vadinamas elektroninis matematikos mokymosi pasiekimų įsivertinimo testas matematikos valstybinį brandos egzaminą pasirinkusiems abiturientams vyks antradienį ir trečiadienį. Testą sudarys automatiškai vertinami uždaviniai.
 
Pernai matematikos pasiekimų pasitikrinimo testą atliko daugiau kaip 10 tūkst. mokinių, užsiregistravusiųjų į matematikos egzaminą. Rezultatai parodė, kad mokinių surinktų taškų vidurkis buvo 10 proc. didesnis, nei praėjusių metų matematikos valstybinio brandos egzamino.
 
Šiemet bandomajame matematikos pasitikrinime kviečiami dalyvauti 16520 abiturientų.
 
Irtautė Gutauskaitė (ELTA)
 
2023.03.13; 06:00

Turkijos prezidento R. T. Erdogano COVID-19 testas buvo teigiamas. EPA-ELTA nuotr.

Ankara, vasario 5 d. (AFP-ELTA). Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šeštadienį pareiškė, kad jam nustatytas teigiamas COVID-19 testas, tačiau sunkių simptomų jis nepatiria.
 
„Pajutę lengvus simptomus, mano žmona ir aš atlikome COVID-19 testus, ir jų rezultatai buvo teigiami. Laimei, užsikrėtėme lengva forma ir sužinojome, kad tai – omikron atmaina“, – tviteryje pranešė prezidentas.
 
„Mes toliau einame pareigas. Tęsime savo darbą iš namų. Tikimės jūsų maldų“, – pridūrė 67 metų R.T. Erdoganas.
 
„Duok Dieve, kartu su ponu Tayyipu įveiksime šią infekciją“, – tviteryje parašė jo 66 metų žmona Emine Erdogan.
 
Trečiąją vakcinos dozę Turkijos prezidentas gavo praėjusių metų birželį. Nuo pandemijos pradžios Turkijoje užregistruota apie 12 milijonų užsikrėtimo COVID-19 atvejų ir beveik 90 tūkst. mirčių. Turkija reikalauja, kad žmonės, kurių testas yra teigiamas, izoliuotųsi septynias dienas. Tačiau, jei penktą dieną jų testas neigiamas, jie gali išeiti iš karantino.
 
Pastarosiomis savaitėmis kasdienis susirgimų skaičius šalyje išaugo iki daugiau nei 100 tūkst., tai pareigūnai priskiria labai užkrečiamai omikron atmainai. Kaukės plačiai naudojamos Turkijoje, tačiau nėra jokių apribojimų, mokyklos ir universitetai vis dar veikia, gyvenimas tęsiasi įprastai be komendanto valandos.
 
Naujausi oficialūs šeštadienio duomenys rodo, kad 52,5 mln. iš 85 mln. Turkijos gyventojų yra paskiepyti antrąja vakcinos doze. Daugiau nei 25 mln. turkų jau gavę ir trečiąją dozę, o pareigūnai ir toliau ragina piliečius skiepytis.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2022.02.06; 06:11

„Maneskin“ grupės vokalistas Damiano Davidas. EPA – ELTA nuotr.

Po pergalės 2021 m. „Eurovizijos“ dainų konkurse Italijos atstovų „Maneskin“ grupės vokalistas Damiano Davidas savanoriškai atliks narkotikų testą kilus gandams, kad tiesioginės transliacijos metu jis uostė kokainą, praneša AFP.
 
Įtarimus ir gandus sukėlė po konkurso socialiniuose tinkluose išplitę vaizdai, kuriuose atlikėjas matomas pasilenkęs prie staliuko „žaliojoje zonoje“. D. Davidui testas bus atliktas po to, kai jis iš Nyderlandų grįš į Italiją.
 
Italai „Maneskin“ su daina „Zitti e Buoni“ pelnė 524 balus ir triumfavo 2021 m. „Eurovizijos“ dainų konkurse.
 
Europos transliuotojų sąjunga (EBU) teigia žinanti apie spėliones sukėlusį vaizdo įrašą, tačiau Italijos atstovai neigia bet kokius įtarimus dėl narkotikų vartojimo, o vokalistas pats paprašė galimybės kuo greičiau pasitikrinti ir paneigti gandus.
 
Kitą dieną po konkurso D. Davidas sakė žurnalistams, kad jis tiesiog žiūrėjo po staliuku, nes gitaristas Thomas Raggi sudaužė stiklinę.
 
„Aš nevartoju narkotikų. Prašau, vaikinai, tikrai nekalbėkit taip – jokio kokaino“, – sakė konkurso laimėtojas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.05.24; 00:30

Gali būti, kad Į Lenkiją atvykstantys asmenys jau netrukus turės pateikti neigiamą koronaviruso testą. Šis naujas reikalavimas planuojamas savaitės pabaigoje, stočiai TVN sakė sveikatos ministras Adamas Niedzielskis. Tam, kas pasienyje pateiks neigiamą testo rezultatą, atvykus nereikės karantinuotis.
 
Ministras, be to, pareiškė, kad Lenkijoje prasideda trečioji pandemijos banga, kuri piką veikiausiai pasieks kovo pabaigoje arba balandžio pradžioje. Naujos priemonės pandemijai suvaldyti ateinančiomis savaitėmis neplanuojamos.
 
Lenkijoje pastaruoju metu auga naujų infekcijų skaičiai. Neseniai šalyje sušvelninti, be kita ko, kino teatrams, teatrams, viešbučiams ir slidinėjimo trasoms taikyti ribojimai.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.02.22; 00:30

Brigitte Macron. EPA – ELTA nuotr.

Prancūzijos pirmoji ponia Brigitte Macron per Kalėdas buvo užsikrėtusi naujuoju koronavirusu, šeštadienį pranešė jos biuras.
 
67-erių B. Macron teigiamą testo rezultatą gavo gruodžio 24 dieną, tačiau ji juto tik nesunkius simptomus ir po šešių dienų pakartotinis testas jau buvo neigiamas, sakė jos biuras.
 
Teigiamą koronaviruso diagnozę B. Macron gavo praėjus savaitei po to, kai gruodžio 17 dieną virusas buvo patvirtintas jos vyrui Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui ir jis savaitę karantinavosi.
 
Tuo laikotarpiu B. Macron buvo apsistojusi oficialioje prezidento rezidencijoje Eliziejaus rūmuose, o pats prezidentas dirbo iš kitos rezidencijos, esančios Paryžiaus priemiesčiuose.
 
Jo žmonos biuras sakė, kad informacija apie pirmosios ponios būklę nebuvo skelbiama todėl, nes ji neturėjo jokios įtakos jos viešajai darbotvarkei. Nuo to laiko ji visiškai pasveiko, pridūrė biuras.
 
Kai sirgo E. Macronas, jo biuras kasdien skelbdavo informaciją apie jo būklę, o prezidentas viename vaizdo įraše pats kalbėjo apie savo savijautą. Jis juto tokius simptomus, kaip kosulys ir karščiavimas.
 
Dėl E. Macrono ligos teko saviizoliuotis keliems aukšto rango Prancūzijos politikams, įskaitant premjerą Jeaną Castexą.
 
Taip pat saviizoliavosi Europos Vadovų Tarybos (EVT) vadovas Charlesas Michelis, kadangi dalyvavo keliuose susitikimuose su Prancūzijos prezidentu.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.01.10; 03:00

Bronislavas Matelis. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Visi naujos kadencijos Seimo nariai gavo kvietimus išsitirti dėl koronaviruso iki lapkričio viduryje numatytos parlamentarų priesaikos. Apie tai penktadienio pavakarę pranešė konservatorių frakcijos narys Bronislavas Matelis.
 
„Gavau telefonu žinutę su kvietimu pasitikrinti, ar nesergu koronavirusu. Esą tai reikia padaryti iki Seimo nario priesaikos. Tokius kvietimus gavo visi Seimo nariai. Suprantu Sveikatos apsaugos ministerijos rūpestį, kad virusas neišguldytų viso Seimo. Valstybė negali sau to leisti“, – rašo B. Matelis.
 
Vis dėlto politikas pabrėžia, kad, jo teigimu, būsimiems parlamentarams yra sudaromos išskirtinės sąlygos testuotis – laikas paskiriamas anksčiau nei tokią galimybę gauna kiti gyventojai.
 
„Dėl staigaus viruso šuolio karščiuojantys gyventojai kartais net iš 50 karto negali prisiskambinti karštąja linija, o tyrimas siūlomas tik po savaitės. Savaitgalį nebedirbs kai kurie mobilieji punktai, vadinasi, spūstys bus vėl garantuotos. Ir patekti tyrimui negalės tie, kurie jaučia simptomus. Man tyrimas paskirtas būtent savaitgalį“, – teigia parlamentas.
 
Dėl to, B. Matelio tvirtinimu, jis nepriims pasiūlymo tirtis šį savaitgalį.
 
„Aš negaliu priimti siūlymo išsitirti be eilės, kai kvietimą gavau mėginio ėmimo išvakarėse. Gal kažkam kitam labiau to reikia. Jeigu dėl to mano priesaika bus atidėta, tebūnie taip. Nenorėčiau, kad šis mano sprendimas būtų suprastas kaip smerkimas tų Seimo narių, kurie eis tikrintis. Žiūrėkime, kaip ir kas jaučiamės. Jeigu būtina – tikrinkimės. Nebūtų gerai, jeigu karščiuojantis ar blogai besijaučiantis politikas ateitų duoti priesaikos. Beje, prisiskambinti ir pranešti, kad atsisakau šio testo – misija neįmanoma“, – pridūrė B. Matelis.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.31; 00:55

Suomijos premjerė Sanna Marin. EPA-ELTA nuotr.

Suomijos premjerei Sannai Marin atlikto testo dėl koronaviruso rezultatas buvo neigiamas, ji vėl dirbs įprastu režimu. Tai penktadienį pranešė šalies vyriausybės kanceliarija.
 
S. Marin ketvirtadienį laikinai perėjo prie darbo nuotoliniu būdu, kadangi jos rezidencijoje dirbo žmogus, kurio aplinkoje buvo nustatytas koronavirusas. „Ministrei pirmininkei atlikto testo dėl koronaviruso rezultatas neigiamas. Šiandien ji grįš prie darbo įprastu režimu“, – sakoma pranešime.
 
Ketvirtadienio duomenimis, Suomijoje per parą užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius padidėjo 155 žmonėmis – iki 4 284. Šalyje koronavoruso aukomis jau tapo 172 žmonės.
 
Dėl koronaviruso plitimo Suomija uždarė šalies sienas iki gegužės 13 d. Draudžiama rinktis didesnėmis kaip 10 žmonių grupėmis. Mokyklos ir universitetai perėjo prie nuotolinio darbo, vaikų darželiai tebedirba, bet tėvams rekomenduojama palikti vaikus namuose, jei yra tokia galimybė.
 
Praėjusių metų pabaigoje Kinijos Uhano mieste prasidėjęs naujojo koronaviruso sukeliamo susirgimo protrūkis išplito į daugumą pasaulio šalių. Kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija jį pripažino pandemija.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.24; 00:01