Lajonėlis Krabas – prekybos laivyno jūreivis, degalinės darbuotojas Jungtinėse Amerikos Valstijose, anglų verslininkas, fotografas, Didžiosios Britanijos Karališkojo Karinio jūrų laivyno naras. Lajonėlis Krabas (Layonel Crabb, 1910–1956) žuvo vykdydamas žvalgybinę operaciją po sovietinio kreiserio kyliu.

L.Krabas, slapyvardžiu Šlaistūnas, buvo vienas iš geriausių Britanijos KJP povandeninių diversijų ekspertų.

Antrasis pasaulinis karas Lajonelį Krabą užtiko prekybos laivyne. 1940 metais jis perėjo į Didžiosios Britanijos KJP Patrulinę tarnybą, o 1941 metais buvo pakeltas į karininkus (nors dėl prasto kairiosios akies regėjimo negalėjo tarnauti kariniuose laivuose).

Įsitaisė savanoriu jūros išminuotojų padalinyje ir 1942 metais dalyvavo išminuojant Gibraltaro zoną. L.Krabo ir jo ginklo draugų pareiga buvo saugoti Britanijos kovinius laivus nuo Italijos narų diversantų ir tokio ginklo, kaip žmogus–torpeda.

Continue reading „Povandeninių diversijų eksperto mirtis”

poup_1

1999 m. gruodžio mėnesį JAV valstybės departamente FTB agentai sulaikė Rusijos pasiuntinybės antrąjį sekretorių Stanislovą Gusevą: tuo metu iš pasiklausymo įrenginių, paslėptų salėje, jis išiminėjo informaciją. O po kelių dienų buvo išsiųstas iš Amerikos. Ir žiniasklaidai tapo neprieinamas. Toks daugumos Rusijos šnipų likimas. Visuomenei jie tarsi išnyksta.

Amerikos (ir ne tik) šnipai turi galimybę būti matomi, jie rašo ir leidžia knygas, skaito paskaitas. Štai 2000 m. Rusijos FST suėmė amerikietį Edmondą Poupą. Rusijos FST duomenimis, E. Poupas tarnavo JAV karinio jūrų laivyno žvalgyboje, turėjo kapitono laipsnį, o vėliau dirbo Pensilvanijos universiteto taikomųjų tyrimų laboratorijoje. Rusijoje šis JAV pilietis “įdėmiai stebėjo greituminę povandeninę raketą, pagamintą Rusijos gynybos įmonėse; ja apginkluotos karinės jūrų pajėgos”. Vėliau paaiškėjo, kad tai torpeda “Škvalas”. E.Poupas buvo nuteistas 20 metų kalėti, tačiau vėliau jam Kremlius suteikė malonę ir išleido į tėvynę.

Continue reading „Šnipo Edmondo Poupo nuotykiai Rusijoje”