Taivano prezidentė Tsai Ing-wen

Taipėjus, kovo 30 d. (dpa-ELTA). Taivano prezidentė Tsai Ing-wen trečiadienį atvyko į Niujorką, vizitą kritikuoja Kinija.
 
Tsai Ing-wen sustojo Niujorke pakeliui į Gvatemalą ir Belizą, Taivano diplomatines sąjungininkes, o grįždama užsuks į Los Andželą.
 
Niujorke Tsai Ing-wen sakė, kad tvirtą Taivano ir JAV partnerystę lėmė bendros vertybės ir interesai, taip pat užsienyje gyvenančių taivaniečių ilgalaikės pastangos.
 
Per vakarienę su daugiau nei 700 Taivano emigrantų ji sakė, kad Taivanas parodė esąs ryžtingai nusiteikę gintis ir padėti garantuoti stabilumą regione. Prezidentė pažadėjo, kad Taivanas bendradarbiaus su demokratinėmis partnerėmis ir „tvirtai eis demokratijos ir laisvės keliu“.
 
Pekinas trečiadienį pasmerkė Tsai Ing-wen vizitą ir pagrasino, kad imsis „atsakomųjų priemonių“. Kinija laiko savarankiškai valdomą Taivaną savo teritorijos dalimi.
 
JAV perspėjo, kad Kinija neturėtų pasinaudoti šiais vizitais kaip „dingstimi sustiprinti agresyvią veiklą Taivano sąsiauryje“.
Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos strateginės komunikacijos koordinatorius Johnas Kirby pabrėžė, kad tai nėra vizitai, o privatūs Taivano prezidentės sustojimai JAV. Jis sakė, kad JAV ir Kinijos požiūris į Taivaną skiriasi, bet „mes išsiverčiame su šiais skirtumais daugiau nei 40 metų“.
 
Pasak žiniasklaidos pranešimų, grįždama balandžio 5 d. Tsai Ing-wen Kalifornijoje susitiks su JAV Atstovų Rūmų pirmininku Kevinu McCarthy bei pasakys kalbą Prezidento Ronaldo Reagano bibliotekoje.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2023.03.30; 13:50

Taivano prezidentė Tsai Ing-wen

Taipėjus, sausio 1 d. (AFP-ELTA). Taivano prezidentė konflikte su Kinija paragino Pekiną nutraukti savo „karinį avantiūrizmą“. „Karinių priemonių naudojimas yra visiškai nepriimtinas, kad būtų išspręsti nesutarimai tarp abiejų pusių“, – savo Naujųjų metų kalboje šeštadienį sakė šalies vadovė Tsai Ing-wen. Šiuo metu abiejų šalių santykiai yra kaip niekad įtempti.
 
2016-aisiais Tsai Ing-wen stojus prie Taivano vairo, Kinija padidino karinį ir diplomatinį spaudimą salai. Pastaruoju metu daugėjo incidentų, kai kinų naikintuvai pažeisdavo Taivano oro gynybos erdvę.
 
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas savo Naujųjų metų kalboje pareiškė, kad „visiškas mūsų tėvynės suvienijimas“ yra „bendras žmonių Kinijoje ir Taivane noras“. Pekinas laiko Taivaną separatistine provincija, kuri vėl turi būti sujungta su žemynine dalimi, jei reikės – karine jėga. Taivanas 1949 metais po komunistų triumfo pilietiniame kare atsiskyrė nuo Kinijos.
 
Kartu Pekinas mėgina tarptautiniu mastu izoliuoti Kiniją. Po dešimtmečių spaudimo iš Kinijos oficialiai Taivaną pripažįsta tik 14 šalys. Neseniai Nikaragva nutraukė savo diplomatinius santykius su Taivanu. Kinija tada šioje Centrinės Amerikos šalyje penktadienį vėl atidarė savo ambasadą.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2021.01.02; 00:30

ES delegacija žada Taivanui paramą. EPA-ELTA nuotr.

Taipėjus, lapkričio 4 d. (AFP-ELTA). Taivane viešinti Europos Parlamento delegacija pažadėjo šaliai solidarumą konflikte su Kinija. „Mes čia atvykome su labai paprasta, labai aiškia žinia: esate ne vieni“, – ketvirtadienį po susitikimo su Taivano prezidente Tsai Ing-wen pareiškė delegacijos vadovas, prancūzų europarlamentaras Raphaëlas Glucksmannas.
 
Europa, anot jo, remia Taivaną, šiam ginant laisvę, teisinės valstybės principus ir žmogaus orumą. ES turi tęsti bendradarbiavimą su Taivanu. „Pats laikas mums Europos Sąjungoje parodyti, kad sėdime vienoje valtyje“, – kalbėjo R. Glucksmannas. Dabar esą reikalingas konkretus susitikimų aukštu lygiu planas bei konkretūs žingsniai dėl partnerystės tarp ES ir Taivano. Demokratija Taivane turi būti saugoma, pažymėjo europarlamentaras.
 
Kinijos atstovybė Briuselyje prieš tai įspėjo, kad ES delegacijos vizitas Taivane „pakenks pagrindiniams Kinijos interesams ir sveikai Kinijos ir ES santykių plėtrai“.
 
Įtampa tarp Kinijos ir Taivano pastaraisiais metais vėl išaugo. Vyriausybė Pekine laiko Taivaną separatistine provincija, kuri, esant reikalui, karine jėga gali būti vėl suvienyta su žemynine dalimi. Pastaruoju metu daugėjo incidentų, kai kinų naikintuvai pažeidžia Taivano oro gynybos erdvę.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2021.11.05; 06:07

Taivano prezidentė: Kinija privalo rasti būdą taikiai sugyventi su demokratiniu Taivanu. EPA-ELTA nuotr.

Pekinas privalo rasti būdą taikiai sugyventi su demokratiniu Taivanu, kuris niekada nesutiks būti valdomas Kinijos, trečiadienį inauguracinėje kalboje sakė Taivano prezidentė Tsai Ing-wen ir tuo pačiu pasidžiaugė sėkminga Taivano kova su koronavirusu.
 
Tsai Ing-wen trečiadienį buvo inauguruota antrajai kadencijai, kuriai ji buvo perrinkta per sausį vyskusius rinkimus.
 
„Nuo sausio iki dabar Taivanas nustebino tarptautinę bendruomenę dukart. Pirmasis kartas buvo mūsų demokratiniai rinkimai, o antrasis – mūsų sėkmė kovojant su Covid-19“, – kalbėjo prezidentė.
 
Prezidentė žadėjo per ateinančius ketverius metus aktyviai plėtoti Taivano pramonę, užtikrinti nacionalinį saugumą ir stiprinti demokratiją Taivane bei pakartojo, kad Taivanas negali sutikti tapti Kinijos dalimi pagal modelį „viena šalis, dvi sistemos“. Tačiau Tsai Ing-wen paragino Kiniją pradėti diskusijas, kad abi šalys galėtų taikiai gyventi greta.
 
Pekinas pasinaudojo „viena šalis, dvi sistemos” modeliu, kad susigrąžintų Honkongo ir Makao kontrolę, tačiau Tsai Ing-wen reiškia tvirtą poziciją prieš šį principą, kuris, anot Kinijos, galėtų būti pritaikytas suvienijant Taivaną su Kinija.
 
Kinija laiko Taivaną savo teritorijos dalimi, laukiančia suvienijimo, nors Kinija ir Taivanas valdomi atskirai nuo Kinijos pilietinio karo pabaigos 1949 m.
 
Santykiai tarp Pekino ir Taipėjaus blogėja nuo to laiko, kai į valdžią Taivane atėjo prezidentė Tsai Ing-wen. Politikė ir jos partija atsisako pripažinti idėją, kad Taivanas yra „vienos Kinijos dalis“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.05.20; 09:56