Austrijos kancleris Karlas Nehammeris. EPA – ELTA foto

Briuselis, birželio 29 d. (ELTA). Austrijos kancleris Karlas Nehammeris pareiškė, kad saugumo garantijų suteikimas Ukrainai neatitinka neutralių valstybių, kokia yra Austrija, politikos principų, praneša „Interfax-Ukraina“.
 
„Mums kaip neutralioms valstybėms aišku, kad mes negalime suteikti tokių saugumo garantijų. Austrija, Airija, Malta ir Kipras aiškiai leido suprasti, kad jie prieštarauja”, – sakė K.
 
Nehammeris ketvirtadienį žurnalistams Briuselyje prieš prasidedant ES viršūnių susitikimui, kurio darbotvarkėje – padėties Ukrainoje svarstymas.
 
Anot jo, ES turėtų atsižvelgti į neutralios pozicijos besilaikančių Bendrijos šalių, kurios prieštarauja tiesioginių saugumo garantijų suteikimui Ukrainai, nuomonę.
 
„Reikia atsižvelgti į neutralių valstybių vaidmenį. Mes būtinai tai aptarsime ir rasime formuluotes, kurios bus priimtinos ir mums”, – pareiškė kancleris.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2023.06.30; 07:00

Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Kas ją pakeis 2019-aisiais metais? Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, pirmadienį susitikusi su Lenkijos vadovu Andrzejumi Duda, aptars Ukrainos saugumo situaciją. Pasak D. Grybauskaitės, dvišaliame šalies vadovų pokalbyje ketinama svarstyti ir griežtesnio ES bei NATO atsako Rusijai, kuri prieš savaitę Kerčės sąsiauryje užpuolė Ukrainai priklausančius laivus, galimybes.

„Lenkija ir Lietuva yra vienos didžiausių Ukrainos rėmėjų, o saugumo iššūkius suprantame labai panašiai. Tad tikrai bus apie ką pakalbėti. Pirmiausia bus aptariamos temos, kaip dar labiau būtų galima padėti Ukrainai“, – apie būsimą dvišalį susitikimą kalbėjo D. Grybauskaitė. Šalies vadovė pabrėžė, kad Lietuva šiuo metu rūpinasi Ukrainos saugumu, tiekiant ginkluotę bei vedant karinius mokymus. 

Tačiau, akcentavo prezidentė, būtina inicijuoti stipresnį ES ir NATO atsaką Rusijai, kuri, pamynusi tarptautinę teisę, netoli aneksuoto Krymo pusiasalio apšaudė ir užėmė tris Ukrainos karinio jūrų laivyno laivus.

„Taip pat kaip būtų galima kartu su Lenkija inicijuoti rimtesnį atsaką (Rusijai. – ELTA) iš Europos Sąjungos ir NATO“, – pabrėžė D. Grybauskaitė. 

D. Grybauskaitė pirmadienį taip pat dalyvaus Katovicuose vyksiančiuose Jungtinių Tautų Klimato kaitos konferencijos renginiuose. Šios pasaulinės konferencijos tikslas – patvirtinti 2015 m. Paryžiuje prisiimtų įsipareigojimų įgyvendinimo planą, skatinti pasaulio valstybes atsakingai ir motyvuotai juos taikyti visuose ūkio sektoriuose. 

ELTA primena, kad lapkričio 25 d. jūroje netoli aneksuoto Krymo pusiasalio Rusija apšaudė ir užėmė tris Ukrainos karinio jūrų laivyno laivus bei sulaikė jų įgulos narius.

Europos Sąjunga, JAV ir NATO iš karto paragino Rusiją nedelsiant paleisti jūrininkus ir grąžinti Kijevui laivus.

Reaguojant į Rusijos agresiją, Ukraina įvedė karo padėtį, kuri galioja dešimtyje Ukrainos pasienio regionų. Kol Ukrainoje galios karo padėtis, šalis į savo teritoriją neįleis 16-60 metų amžiaus Rusijos piliečių vyrų, pranešė Ukrainos pasienio apsaugos tarnybos vadovas.

Informacijos šaltinis ELTA

2018-12-03