Europos Sąjunga šeštadienį paskelbė, kad sumokėjo užstatą už suimtą Sakartvelo opozicijos lyderį Nikanorą Meliją. Taip nutiestas kelias jo paleidimui ir politinės krizės šioje Kaukazo šalyje pabaigai.
 
„Šiandien buvo sumokėtas 40 000 larių (9 600 eurų) užstatas, kad būtų galima paleisti poną Meliją iš kardomojo kalinimo“, – teigiama ES delegacijos Sakartvele pranešime, kuriame šis žingsnis pavadintas „svarbiu, siekiant užbaigti politinę krizę Sakartvele“.
 
Kol kas nėra aišku, kada 41-erių N. Melija bus paleistas į laisvę.
 
N. Melija, kuris yra Sakartvelo pagrindinės opozicinės partijos „Vieningasis nacionalinis judėjimas“ pirmininkas, buvo suimtas vasarį po to, kai policija atliko kratą partijos būstinėje. Vakarai šį žingsnį griežtai pasmerkė.
 
Jam grėsė iki devynerių metų kalėjimo bausmė dėl kaltinimų „masinio smurto organizavimu“ per 2019 m. vykusius protestus prieš vyriausybę.
 
Teismas nurodė skirti N. Melijai kardomojo kalinimo bausmę, kai šis atsisakė sumokėti padidintą užstatą.
 
Jo paleidimas turėtų nutiesti kelią politinės krizės, kuri šalį apėmė 2019 m., pabaigai. Krizė kilo po to, kai opozicija pasmerkė šalyje vykusius parlamento rinkimus kaip suklastotus.
 
N. Melijos partija praėjusį mėnesį nepasirašė ES tarpininkaujant pasiekto susitarimo numalšinti krizę, kurį pasirašė atskiri valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ nariai ir beveik visos opozicijos partijos. Partija nurodė, kad tai padarys tik tuomet, kai N. Melija bus paleistas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.05.09; 16:00

Julianas Assange. EPA – ELTA nuotr.

„Wikileaks“ įkūrėjas Julianas Assange‘as lieka Didžiosios Britanijos kalėjime. Londono teismo teisėja trečiadienį atmetė gynybos prašymą paleisti jį už užstatą.
 
Ta pati teisėja pirmadienį atmetė JAV prašymą išduoti 49 metų australą. Vanessa Baraitser šį savo sprendimą argumentavo psichine jo sveikatos būkle ir kalinimo sąlygomis, kurios jo laukia JAV. Esą gali būti, kad jis vienutėje mėgintų nusižudyti.
 
Dabar teisėja pareiškė, kad J. Assange‘as Balmaršo griežtojo režimo kalėjime gerai prižiūrimas. Be to, kyla pavojus, kad jis, kaip jau praeityje, mėgins pabėgti.
 
J. Assange‘as beveik septynerius metus gyveno Ekvadoro ambasadoje Londone, taip vengdamas baudžiamojo persekiojimo. Sprendimas neišduoti jo JAV gali būti skundžiamas, kaip ir sprendimas nepaleisti jo už užstatą.
 
JAV teisėsauga kaltina J. Assange‘ą savo portale paviešinus slaptus dokumentus apie JAV karines misijas Irake ir Afganistane.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2021.01.06; 16:16

Algirdas Paleckis. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Lietuvos apeliacinis teismas tenkino kaltinamojo Algirdo Paleckio gynėjų skundą, kuriuo buvo prašoma Šiaulių apygardos teismo 2020 m. kovo 19 d. nutartimi pratęstą kardomąją priemonę – suėmimą – pakeisti švelnesnėmis kardomosiomis priemonėmis.
 
Teisėjų kolegija A. Paleckiui paskyrė intensyvią priežiūrą, 50 tūkst. eurų užstatą bei asmens dokumentų (paso ir asmens tapatybės kortelės) paėmimą, pažymima Lietuvos apeliacinio teismo pranešime. Intensyvi priežiūra kaltinamajam skirta šešiems mėnesiams, įpareigojant dėvėti elektroninį stebėjimo įtaisą ir neišeiti iš namų, išskyrus dalyvavimą teismo posėdžiuose.
 
Kaltinamajam išaiškinta, kad jis privalo šaukiamas atvykti pas teisėją ar į teismą, nekliudyti proceso eigai, nedaryti naujų nusikalstamų veikų. Taip pat A. Paleckis įspėtas, kad jam be svarbios priežasties neatvykus į teismo posėdžius ar kitaip pažeidus intensyvios priežiūros sąlygas vėl gali būti paskirta griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas, o užstatas gali pereiti valstybės nuosavybėn.
 
Teisėjų kolegija padarė išvadą, kad šioje proceso stadijoje šios švelnesnės kardomosios priemonės bus efektyvios ir užtikrins Baudžiamojo proceso kodekse keliamų tikslų įgyvendinimą.
 
Apeliacinis teismas konstatavo, kad apygardos teismas, pratęsdamas kaltinamajam A. Paleckiui suėmimo terminą tuo pagrindu, kad kaltinamasis bėgs (slėpsis) nuo teismo, tinkamai neįvertino visų šiuo metu esančių bylos aplinkybių, t. y. kad ikiteisminis tyrimas jau baigtas ir baudžiamoji byla su kaltinamuoju aktu perduota teismui, kardomoji priemonė – suėmimas – taikoma daugiau negu metus ir penkis mėnesius, o dėl karantino ir jo režimo šalyje teismo procesas gali dar užtrukti.
 
Skirdamas švelnesnes kardomąsias priemones aukštesnės instancijos teismas taip pat atsižvelgė į tai, kad kaltinamasis turi gyvenamąją vietą, turto, iki sulaikymo dirbo, turi šeimą ir suaugusius vaikus, iki šiol jo šeimos nariai rūpinasi ir palaiko ryšius su juo, o tai rodo tvirtus socialinius ryšius ir leidžia daryti išvadą, kad A. Paleckio asmenybė nekelia ypač didelio pavojaus kitiems.
 
Lietuvos apeliacinio teismo nutartis įsigalioja pirmadienį ir yra galutinė bei neskundžiama, pabrėžia Lietuvos apeliacinis teismas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.06; 18:30

Didžiosios Britanijos vidaus reikalų sekretorius Sajidas Javidas ketvirtadienį sakė, kad patvirtino „WikiLeaks“ įkūrėjo Juliano Assange’o ekstradiciją į JAV, tačiau pridūrė, kad dėl tolesnių veiksmų spręs šalies teismas.
 
JAV teisingumo departamentas patvirtino, kad pateikė oficialų prašymą išduoti J. Assange’ą. Savo ruožtu Didžiosios Britanijos vidaus reikalų sekretorius S. Javidas paskelbė, kad trečiadienį patvirtino prašymą, ir pridūrė, kad 47 metų amžiaus Australijos pilietis J. Assange’as „pagrįstai sėdi už grotų“.
 
Galutinį sprendimą, ar J. Assange’as gali būti išduotas JAV dėl kaltinimų pažeidus JAV šnipinėjimo įstatymą, vis dėlto priims teismas. J. Assange’o teismo posėdis numatytas penktadienį.
 
Manoma, kad J. Assange’o advokatai ginčys S. Javido sprendimą, taip sudarant sąlygas ilgam apeliaciniam procesui Didžiosios Britanijos teismuose.
 
J. Assange’as 2006 metais įkūrė portalą „WikiLeaks“, kuriame skelbiama slapta informacija apie kai kurių šalių, taip pat ir JAV, vyriausybių veiklą. Bijodamas ekstradicijos į JAV iš Švedijos, kur dvi moterys jį apkaltino išžaginimu ir seksualiniu priekabiavimu, jis 2012 metais paprašė prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone, kur praleido beveik septynerius metus.
 
Balandį Ekvadoras nusprendė nebeteikti J. Assange’ui prieglobsčio, ir jis buvo suimtas. Gegužės 1 d. Londono teismas nuteisė J. Assange’ą 50 savaičių kalėti už tai, kad jis pažeidė paleidimo už užstatą sąlygas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.14; 08:29

Teismas atsisakė paleisti iš namų arešto už užstatą buvusį Donaldo Trampo (Donald Trump) rinkimų kampanijos vadovą Polą Manafortą (Paul Manafort). Tai pranešė televizijos kanalas CNN, pasakodamas apie pirmadienį Vašingtone įvykusį teismo posėdį.

Teisėja Emi Džekson (Amy Jackson) pareiškė neturinti „pakankamos informacijos“ apie kaltinamojo ir jo verslo partnerio Riko Geitso (Rick Gates) finansinę būklę, kad galėtų panaikinti namų areštą. Jiems abiem draudžiama palikti JAV teritoriją, be to, jie turi nešioti specialius daviklius, perduodančius informaciją apie jų buvimo vietą.

Pasak teisėjos, ji tikisi gauti daugiau informacijos apie abiejų kaltinamųjų finansinius reikalus bei tikrąjį jų turto dydį ir grįš prie šio klausimo kitame posėdyje, kuris paskirtas gruodžio 11 d.

P. Manafortui namų areštas buvo paskirtas prieš savaitę. Jam ir jo verslo partneriui R. Geitsui pateikti kaltinimai pagal 12 punktų, įskaitant pinigų plovimą ir mokesčių vengimą.

Teismas nustatė P. Manafortui 10 milijonų dolerių užstatą. Jo advokatai pareiškė, kad P. Manaforto turtas sudaro 28 milijonus dolerių, bet prokuroras tuo suabejojo ir mano, jog kol kas nepateikta duomenų, rodančių, kad jis gali sumokėti 10 milijonų dolerių užstatą.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.11.07; 00:10