Vadovavimą NATO oro policijos misijai Baltijos šalyse perėmė Vengrijos karinės oro pajėgos. LK KOP nuotr.

Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose penktadienį įvyko NATO oro policijos misiją Baltijos valstybėse vykdančių karinių vienetų pasikeitimo ceremonija. Krašto apsaugos viceministras Vilius Semeška padėkojo Ispanijos karinėms oro pajėgoms už gerus rezultatus pastaruosius keturis mėnesius ir palinkėjo sėkmės vadovavimą misijai perėmusioms Vengrijos karinėms oro pajėgoms.
 
Dabartinė NATO oro policijos misija – jau 60-oji, praneša Krašto apsaugos ministerija. Jai vadovausiantys Vengrijos karinių oro pajėgų kariai atvyko į Šiaulius su keturiais naikintuvais „JAS 39 Gripen“. Vengrai oro policijos misijoje Baltijos valstybėse dalyvauja trečią kartą, Baltijos šalių oro erdvę jie saugojo ir 2015 bei 2019 metais.
 
„Gyvename neramiais laikais. Agresorius tęsia karą prieš demokratinę Ukrainą ir pažeidinėja taisyklėmis grindžiamą tarptautinę tvarką. Esame dėkingi Ispanijai, kurios karinės oro pajėgos čia tarnavo su dvigubai daugiau nei įprasta naikintuvų – tai buvo įspūdinga ir reikalinga. Šiandien malonu pasveikinti Lietuvoje Vengrijos karines oro pajėgas – linkiu jums giedro dangaus saugant mūsų regioną ateinančius keturis mėnesius. Užtikrinu jus, kad Baltijos šalių gyventojai už jūsų nenuilstamas pastangas yra nepaprastai dėkingi“, – kalbėjo V. Semeška.
 
Viceministras taip pat padėkojo Čekijai, kuri sutiko pratęsti sustiprintos oro policijos misijos rotaciją. Iki šiol Ispanijos vadovaujamą misiją Lietuvoje stiprinusios Čekijos karinės oro pajėgos lieka Šiauliuose dar dviem mėnesiams. Baltijos šalių oro erdvę Čekija saugo su penkiais naikintuvais „JAS 39 Gripen“. Iš viso misiją sustiprina apie 130 čekų karių.
 
Lietuvos, Vengrijos ir NATO atstovai pabrėžė, kad dėl dabartinės pažeidžiamos saugumo situacijos NATO oro policijos misija ir patikima kolektyvinė gynyba Baltijos šalių regione šiandien turi ypatingą svarbą.
 
Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai ne tik kyla atpažinti ir lydėti skrydžio taisykles tarptautinėje erdvėje virš Baltijos jūros pažeidusius Rusijos karinius orlaivius, bet ir patruliuoja palei Baltijos šalių oro erdvės sieną su Rusija ir Baltarusija.
 
NATO sąjungininkai išlieka budrūs ir pasirengę reaguoti į bet kokią grėsmę – šiuo metu Aljansas turi 130 karinių orlaivių nuolatinėje parengtyje, o vienu metu ore būna pakelta apie 30 sąjungininkų karinių orlaivių.
 
Artimiausius keturis mėnesius NATO oro policijai vadovausianti Vengrija yra sąjungininkė, su kuria Lietuva vysto dvišalį bendradarbiavimą gynybos srityje nuo 1997 metų, primena Krašto apsaugos ministerija. Vengrija nuolat prisideda prie Lietuvos ir Baltijos regiono saugumo stiprinimo siųsdama dalyvauti savo karius pratybose Lietuvoje. Taip pat Vengrija prisideda prie NATO pajėgų integravimo vieneto Vilniuje veiklos.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2022.07.30; 02:21