Kinijos vaikai. Youtube.com nuotr.

Pekinas, sausio 17 d. (AFP-ELTA). Pernai pirmą kartą per daugiau nei šešis dešimtmečius Kinijos gyventojų skaičius sumažėjo, antradienį parodė oficialūs duomenys. Daugiausiai gyventojų turinčiai pasaulio valstybei gresia demografinė krizė.
 
1,4 milijardo gyventojų turinčioje šalyje gimstamumas rekordiškai mažas, darbo jėga sparčiai sensta. Analitikai įspėja, kad tai gali stabdyti ekonomikos augimą ir didinti spaudimą valstybės iždui.
 
Pekino nacionalinis statistikos biuras (NBS) antradienį pranešė, kad žemyninės Kinijos gyventojų skaičius 2022 m. pabaigoje buvo maždaug 1 411 750 000, o tai 850 tūkst. mažiau nei ankstesnių metų pabaigoje. Gimimų skaičius siekė 9,56 mln., pranešė NBS, o mirčių – 10,41 milijono.
 
Pastarąjį kartą Kinijos gyventojų skaičius mažėjo praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio pradžioje, kai šalį buvo apėmęs didžiausias šių laikų badas, jį sukėlė pražūtinga Mao Zedongo žemės ūkio politika, vadinama Didžiuoju šuoliu.
 
2016 m. Kinija nutraukė griežtą vieno vaiko politiką, įvestą devintajame dešimtmetyje, kai buvo baiminamasi per didelio gyventojų skaičiaus, o 2021 m. leido poroms susilaukti trijų vaikų. Tačiau tai nepadėjo sustabdyti demografinio nuosmukio šalyje, kurioje ekonomikos augimą daugelį metų lėmė didžiulė darbo jėga.
 
„Gyventojų skaičius artimiausiais metais greičiausiai mažės“, – sakė Zhiwei Zhangas iš „Pinpoint Asset Management“. „Kinija negali pasikliauti demografiniais dividendais kaip struktūriniu ekonomikos augimo varikliu“, – pridūrė jis. „Ekonomikos augimas turės labiau priklausyti nuo našumo augimo, kurį lemia vyriausybės politika“.
 
Daugelis atkreipia dėmesį, kad lėtėjimą lemia sparčiai didėjančios gyvenimo išlaidos, taip pat didėjantis dirbančių ir aukštojo išsilavinimo siekiančių moterų skaičius.
 
Dėl dešimtmečius trukusios vieno vaiko politikos Kinijos žmonės taip pat „priprato prie mažos šeimos“, naujienų agentūrai AFP sakė Australijos Viktorijos universiteto mokslininkė Xiujian Peng. „Kinijos vyriausybė turi rasti veiksmingą politiką, kuri skatintų gimstamumą, kitaip jis mažės dar labiau“, – pridūrė ji.
 
Daugelis vietos valdžios institucijų jau ėmėsi priemonių, skatinančių poras susilaukti vaikų. Pavyzdžiui, pietiniame Šendženo didmiestyje dabar gimus kūdikiui siūloma priemoka ir mokamos pašalpos, kol vaikui sukaks treji metai.
 
Remiantis Šanchajaus socialinių mokslų akademijos praėjusiais metais atnaujintu ir su AFP pasidalintu tyrimu, Kinijos gyventojų skaičius kasmet gali sumažėti vidutiniškai 1,1 procento. Remiantis pesimistiškiausiomis šios demografų komandos prognozėmis, 2100 m. Kinijoje gali būti tik 587 mln. gyventojų – perpus mažiau nei dabar.
 
Jungtinių Tautų duomenimis, šiemet Indija aplenks Kiniją ir taps daugiausiai gyventojų turinčia pasaulio valstybe.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2023.01.17; 08:31

Kinija svarsto atsisakyti „dviejų vaikų politikos“. EPA-ELTA nuotr.

Kinija svarsto atsisakyti „dviejų vaikų politikos“. Tai reiškia, kad neliktų jokių šeimos planavimo ribojimų.

Naujo civilinio kodekso projekte, kuris šią savaitę pateiktas Liaudies Kongreso Nuolatiniam komitetui, neliko jokių nurodymų dėl šeimos planavimo, antradienį skelbia valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“. Taip esą atsižvelgiama į „besikeičiančią demografinę situaciją“.

Jei įstatymo projektas, kaip numatyta, 2020 metais bus priimtas, vėliausiai iki tada visi ribojimai turės būti atšaukti, teigia kitos žiniasklaidos priemonės.

Dėl sparčiai senėjančios savo visuomenės Kinija jau prieš trejus metus paskelbė nutraukianti dešimtmečius trukusią „vieno vaiko politiką“. Nuo tada tėvams leista turėti du vaikus.

Informacijos šaltinis –  ELTA

2018.08.29; 08:33

Vieno vaiko politikos sušvelninimas Kinijoje rodo pirmuosius rezultatus. Daugiau kaip pusė per pirmuosius aštuonis šių metų mėnesius gimusių kūdikių turi vyresnį brolį ar seserį. Tai antradienį skelbia valstybinė žiniasklaida.

Pasak naujienų agentūros „Xinhua“, kuri remiasi Nacionaline sveikatos ir šeimos planavimo komisija, 52 proc. iš 11,6 mln. nuo sausio iki rugpjūčio gimusių mažylių buvo antras vaikas šeimoje. Griežta vien vaiko politika buvo sušvelninta 2016-ųjų sausį.

Per visus 2016 metus iš 18,5 mln. ligoninėse registruotų naujagimių atitinkamas rodiklis buvo 45 proc. Kūdikių bumas praėjusiais metais siejamas su nauja Pekino vaikų politika, o taip pat su tuo, kad 2016-ieji, Beždžionės metai pagal kinų kalendorių, pirmą kartą per 60 metų buvo susiję su ugnies elementu – daugelis kinų tai laiko ypač palankia konsteliacija susilaukti kūdikiui.

Remiantis aštuntojo dešimtmečio pabaigoje Kinijoje įsigaliojusią vieno vaiko politika, poros galėjo susilaukti tik vieno vaiko. Išimtis buvo taikoma kaimo gyventojams, jei pirmas vaikas buvo mergaitė, taip pat etninių mažumų atstovams, kuriems iš esmės buvo leista auginti du vaikus. Ginčytina politika leido per praėjusius dešimtmečius smarkiai sumažinti gyventojų augimą.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.11.02; 00:01

Kinija atšaukia savo prieš 35 metus įvestą gimstamumo kontrolę, šeimų, turinčių vieną vaiką, politiką. Komunistų partijai teko skubiai imtis tokių priemonių, nes reguliavimas buvo per daug sėkmingas.

Apie tai praneša Džonis Erlingas savo straipsnyje „Kodėl Kinija iš tikrųjų nutraukia savąją vieno vaiko šeimos politiką“, išspausdintame laikraščio Die Welt portale.

Continue reading „Die Welt: kodėl Kinija nutraukia savąją vieno vaiko šeimos politiką”