Žirgų lenktynės ,,Sartai 2018“. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Į Dusetas nuo seno pirmąjį šeštadienį sukviesdavusios respublikinės ristūnų žirgų lenktynės šiemet nevyks.
 
Šventė, kuri garsina Dusetų kraštą šalyje ir Lietuvą už jos ribų, šiemet būtų jau 222-oji, o kai rengiama oficialiai – 112-oji. Nuo 1933 metų lenktynes organizavo Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmai, vėliau jų organizaciniai rūpesčiai perėjo Žemės ūkio ministerijai.
 
Tačiau šiemet Žemės ūkio ministerija dėl nepastovių ir permainingų orų rengti ristūnų žirgų lenktynes atsisakė. Pasak ministerijos atstovų, Sartų hipodrome žemė neįšalusi, lenktynių takas minkštas, o ledo tako išliejimui reikia apie trijų savaičių ir ne mažiau kaip 10 laipsnių šalčio.
 
Esant dabartinei meteorologinei situacijai, išlieti ledo taką lenktynėms neįmanoma, be to, blogėja ir COVID-19 pandeminė situacija, auga užsikrėtimų skaičius neleidžia organizuoti didelio masto renginių ir rizikuoti Lietuvos sveikata, priežastis, kodėl atsisakyta tradicinių respublikinių žirgų lenktynių „Sartai 2022“, įvardijo ministerijos atstovai.
 
Tačiau nors tradicinių lenktynių ir nebus, Zarasų rajono savivaldybė, ragindama nepamiršti šimtamečių tradicijų, kviečia visus zarasiškius ir jų svečius šeštadienį į Dusetose organizuojamus tradicinius šventės „Unt Sartų“ renginius. Žiemos šventės programoje – poledinės žūklės varžybos, geriausių žvejų apdovanojimai, istorinis-edukacinis žygis po Dusetų kraštą. Šventės metu Nepriklausomybės aikštėje veiks ir mugė, koncertuos meno saviveiklos entuziastai. Kultūros centro Dusetų galerija pakvies šventės dalyvius į parodos „Žirgas fotografijoje“ atidarymą, o šventę vainikuos grupės „Sadūnai“ koncertas.
 
Valentina Gudienė (ELTA)
 
2022.02.06; 00:01

Ne kartą važiavau Alytaus – Prienų keliu, bet į “Visuomenės harmonizavimo parką” praėjusį šeštadienį buvau užsukęs pirmą kartą. Porai valandų. Mačiau jį tik nuo kelių takelių. Su mano pinigine kitaip jo nepamatysi. Bet ir tai, ką pamačiau vaikštinėdamas ir važinėdamas, padarė labai malonų įspūdį. Ačiū parko įkūrėjui ponui Augustinui Rakauskui, kad už dyką leidžia bent tokią promogą: pasižvalgyti į giraites, tvenkinius, gėlynus, moderniškus statinius. Net avelių banda čia pamiškėje ganosi, net visai nebaikščią putpelę mačiau.

Kažkada apleistą Vazgaikiemį dideli pinigai išgarsino po visą pasaulį. Tikiuosi, kad išgarsino, nes liepos mėnesį čia keturias dienas gyveno ir bendravo, klausėsi paskaitų lietuvių jaunimas, suvažiavęs iš viso pasaulio. Girdėjau, kad jiems tas renginys patiko.

Man pasisekė, nes tuo metu hipodrome vyko tarptautinės konkūrinio jojimo varžybos. Kas gali būti gražesnio už žirgą ir raitelį!

“Jojimas yra gražus, ir jis gali tapti menu. Kiekvienas raitelis mėgsta save laikyti menininku. Bet tikrasis menininkas tėra tas, kas moka gerai pažinti žirgo psichiką ir ne jėga, o tik jausmu pasiekia jojimo harmoniją. Jausmas – tai ne juodoji magija. Kiekvienas raitelis gali išsiugdyti labai didelį sugebėjimą jausti žirgą.

Visiška harmonija tarp raitelio ir žirgo, taigi grožis, yra galutinis bet kurio išjodinėjimo tikslas. Iš žirgo išvaizdos turi būti matyti, kad jis puikiai jaučiasi, bet raitelis neturi parodyti, kaip sunku tai pasiekti”, – savo knygoje “Jojimas” rašo Vilhelmas Miūzeleris (Wilhelm Museler).

Žinau, kad ši knyga išversta į keliolika pasaulio kalbų. 1973 m. “Minties” leidykloje ją man teko išleisti lietuviškai. Tikiuosi, iki šiol ja naudojasi, iš jos mokosi ir pradedantieji, ir patyrę raiteliai.

O apie Vazgaikiemio Visuomenės harmonizavimo centro žirgyną ir hipodromą reklaminiame buklete rašoma taip:

“Parke įrengtas tarptautinius standartus atitinkantis žirgų maniežas, kur organizuojamos tarptautinės žirgų varžybos. Manieže taip pat mokomasi jodinėti, rengiamos jodinėjimo stovyklos, kiti renginiai.

Baltijos šalyse ir Rytų Europoje vieninteliame atitinkančiame tarptautinius standartus hipodrome vyksta ir tarptautinių konkūrų jojimo pasaulio taurės etapai, FEI pasaulio dailiojo jojimo varžybos ir kt. Hipodrome yra 2 salės, skirtos konferencijoms ir renginiams, 150 vietų VIP tribūna. Jojimo arena su 2 000 vietų dengta tribūna. Komplekse yra 150 stacionariųjų gardų žirgams laikyti”.

Štai ką aš pamačiau Visuomenės harmonizavimo parke.

« 1 2 »

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

2012.08.20