Portalas Slaptai.lt šiandien skelbia įdomią informaciją apie žydą Markusą Klinbergą, kuris, manoma, Izraeliui padarė daugiausiai bėdų iš visų žinomų šnipų išdavikų. Pasirodo, paskutiniuoju metu Markusas Klinbergas ilgokai gyveno Paryžiuje pas savo dukrą Silviją.  Bet apie viską – nuo pradžių.

M.Klinbergas gimė 1918 metais Varšuvoje itin religingoje šeimoje. Pradinį išsilavinimą gavo religinėje mokykloje. Tačiau vėliau ėmė lankyti paprastą mokyklą, kur neskiriama tiek dėmesio religiniams reikalams. 1935 metais įstojo į Varšuvos medicinos universitetą. Tačiau jo nebaigė, nes 1939-aisiais prasidėjo karas. M.Klinbergas, kaip ir šimtai tūkstančių kitų žydų, pabėgo į Sovietų Sąjungą. Minske bandė toliau studijuoti mediciną.

Continue reading „Žvalgybos enciklopedija: Izraeliui ypač daug žalos atnešęs žydas”

„Cirku“ kadaise vadinta Didžiosios Britanijos „Secret Intelligence Sevice“ (MI6) štabo būstinės vieta. Beje, mistinė. Iš tikrųjų 1924–1966 metais ji buvo įsikūrusi Brodvėjuje. Sprendžiant iš visko, „Cirkas“ (circus išvertus iš anglų kalbos reiškia ir cirkas, ir aikštė su spinduliais išeinančiomis iš jos gatvėmis) rodo į Kembridžo aikštę, esančią Šaftsberi aveniu (Shaftesbury avenue), Čaringkross roud (Charing cross road) ir kelių kitų gatvių sankryžoje.

„Cirkas“ išpopuliarėjo romanų apie šnipus meistro Džono le Karė (Jhono le Carre) kūrinių dėka. Ir nors Kembridžo aikštėje, prikimštoje teatrų ir knygynų, niekada nebuvo MI6 centrinio štabo, visiškai įmanoma, kad kur nors netoliese buvo įsikūrę jo pagalbiniai biurai.

Continue reading „Žvalgybos enciklopedija: kur būta „Cirko“?”

"Partinė pjesė" – nepaprastai sėkminga Didžiosios Britanijos saugumo tarnybos (MI 5) operacija iš neskelbtų kratų serijos, atlikta 1955 metais prieš Didžiosios Britanijos komunistų partiją. Viskas prasidėjo nuo to, kai iš vieno telefoninio pokalbio (partijos telefonų buvo klausomasi) MI 5 sužinojo, jog butas Londone, Meiferio rajone, kur saugoti komunistų nario bilietai, kurį laiką bus tuščias, o raktas paliktas po durų kilimėliu.

MI 5 bendradarbiai padarė rakto lipdinį ir pasigamino dublikatą. Paskui, sulaukę, kol buto gyventojai paliks jį savaitgaly be priežiūros, MI 5 bendradarbiai įėjo į vidų, pritaikė raktą kartotekų spintai ir išsinešė visus nario bilietus. Juos perfotografavo ir tvarkingai grąžino į vietą iki buto šeimininkų sugrįžimo.

Taip MI 5 surinko 55 000 Didžiosios Britanijos komunistų partijos narių duomenų, o taip pat informaciją apie tai, kaip žmonės įtraukiami į partijos veiklą bei daugelį kitų įdomių smulkmenų.

XXX

Styvenas Ratkajus (Steeven Ratkai) – kanadietis, suimtas 1989 metais, kai bandė gauti slaptos informacijos apie sovietų povandeninių laivų sekimą JAV KJP bazėje Niufaundlende.

Continue reading „Žvalgybos enciklopedija: trys šnipinėjimo istorijos”

Ministerium für Staatssicherheit – VDR Valstybės saugumo ministerija. Pagrindinė Rytų Vokietijos specialioji tarnyba. Įsteigta 1950 metų balandį atitinkamų sovietinių organų – MGB ir jos pirmtakų NKGB bei NKVD pavyzdžiu (Vokietijos Demokratinė Respublika buvo paskelbta 1949 metų spalio 7 dieną).

MFS buvo sudaryta iš kelių smulkesnių specialiųjų žinybų, kurios padėjo rusams palaikyti prosovietinį režimą, įvestą okupuotos Vokietijos sovietinėje zonoje 1948 metų gegužę. Bet net ir po VDR paskelbimo sovietų armijos žvalgyba (GRU) ir kiti sovietiniai valstybės saugumo organai toliau veikė Rytų Vokietijoje, nesilpnindami aktyvumo.

Continue reading „Žvalgybos enciklopedija: MFS (Ministerium für Staatssicherheit)”

Valdas G. Daberstainas (1907 – 1983)CŽV bendradarbis dimisijoje, rastas negyvas tą pačią dieną, kai jam buvo pateiktas kaltinimas dėl Amerikos karinių paslapčių pardavimo Libijai.

Kadrinis žvalgybos bendradarbis Valdas G. Daberstainas buvo laikomas Viduriniųjų Rytų specialistu. Pirmiausia jis įgijo dvasininko išsilavinimą ir tapo liuteronų pastoriumi, bet paskui susidomėjo senosiomis civilizacijomis ir apsigynė daktaro disertaciją Rytų institute prie Čikagos universiteto.

Jis tapo vienu pirmuoju mokslininku analitiku, atėjusiu į CŽV iškart tik jai įsikūrus 1947 metais. Centrinėje žvalgybos valdyboje V.G.Daberstainas ištarnavo daug metų kaip Viduriniųjų Rytų problemų ekspertas ir analitikas, tačiau niekuo ypatingu neišsiskyrė ir jo tarnybos lapas niekuo nepasižymėjo.

Continue reading „Žvalgybos enciklopedija: įtartina CŽV bendradarbio Valdo G.Daberstaino savižudybė”

moteris_tyrinetoja

Džudit Koplon – JAV Teisingumo ministerijos tarnautoja, šnipinėjusi Sovietų Sąjungos naudai.

Džudit Koplon gimė Brukline (Niujorke). Barnard‘o koledže studijavo rusų kalbą. Baigusi mokslą 1943 metais ji pradėjo dirbti Teisingumo ministerijos Niujorko kontoroje, o 1945 metais persivedė į šios žinybos centrinį aparatą Vašingtone.

Continue reading „Žvalgybos enciklopedija: Džudit Koplon išdavystė”

spy_story

Lenas Deitonas (Len Deighton, g. 1929) – rašytojas, kuriantis „šnipinėjimo romano“ žanru. Skirtingai nuo tokių savo „plunksnos brolių“ kaip Janas Flemingas (Ian Fleming), Gremas Grinas (Graham Greene) ir Džonas Le Karee (John le Carré) pats L.Deitonas niekada netarnavo žvalgyboje.

Savo darbo karjerą jis pradėjo valdininku geležinkelyje. Paskui buvo pašauktas į ginkluotąsias pajėgas.

 Įgijo karinio fotografo specialybę ir buvo paskirtas į Karališkųjų KOP Specialiųjų tyrimų tarnybą.

Po demobilizacijos 1949 metais lankė Meno mokyklą. Tuo pačiu metu uždarbiavo kaip oficiantas restorane ir taip susižavėjo kulinarija, kad net tapo sekmadieniais Observer‘e leidžiamos linksmos komiksų serijos ta tema autoriumi, taip pat parašė dvi virėjų knygas. Vėliau L.Deitonas spėjo padirbėti apipavidalintoju Niujorke ir meniniu direktoriumi vienoje reklamos agentūroje Londone.

Continue reading „Iš žvalgybos enciklopedijos: Lenas Deitonas niekad netarnavo žvalgyboje”