Afganistano prezidentas Ashrafas Ghanis. EPA – ELTA fotografija

Iš pareigų pasitraukęs Afganistano prezidentas Ashrafas Ghanis, pabėgęs iš šalies Talibanui įžengus į Kabulą, pareiškė nenorintis likti tremtyje.
 
Jis šiuo metu yra Jungtiniuose Arabų Emyratuose, kad užkirstų kelią „kraujo praliejimui ir tragedijai“, trečiadienį „Facebook“ tinkle paskelbtame vaizdo pranešime sakė A. Ghanis.
 
Tačiau jis pažymėjo, kad derasi dėl galimybės grįžti į Afganistaną ir toliau dirbti siekiant teisingumo šalyje.
 
A. Ghanis atmetė kaltinimus, esą jis su savimi pasiėmė dideles pinigų sumas. Afganistano ambasadorius Tadžikistane apkaltino A. Ghanį pavogus 169 mln. dolerių valstybės lėšų.
 
A. Ghanis sakė, kad tokie kaltinimai visiškai nepagrįsti.
 
„Buvau priverstas išvykti iš Afganistano taip greitai, kad nespėjau nusiauti šlepečių ir apsiauti batų. Negalėjau pasiimti savo brangiausio turto – knygų ir asmeninio nešiojamojo kompiuterio, kuriame buvo viskas“, – sakė A. Ghanis.
 
Teigiama, kad jo bibliotekoje prezidento rūmuose yra apie 6 000 knygų.
 
JAE užsienio reikalų ministerija trečiadienį patvirtino, kad šalis jį ir jo šeimą priėmė dėl humanitarinių priežasčių.
 
Anksčiau buvo gauta pranešimų, kad A. Ghanis buvo pastebėtas JAE sostinėje Abu Dabyje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.08.20; 00:05

Afganistano prezidentas Ashrafas Ghanis. EPA – ELTA nuotr.

Talibanui perėmus valdžią iš Afganistano pabėgęs prezidentas Ashrafas Ghanis yra Abu Dabyje. Jungtiniai Arabų Emyratai A. Ghanį ir jo šeimą priėmė „dėl humanitarinių priežasčių“, pranešė Užsienio reikalų ministerija Abu Dabyje, kuria remiasi valstybinė naujienų agentūra WAM.
 
A. Ghanis pabėgo iš šalies, kai Talibanas sekmadienį priešpiet pasiekė Kabulo apylinkes. Jis savo žingsnį argumentavo nerimu dėl gyventojų sostinėje saugumo. Jis esą norėjęs užkirsti kelią „kraujo praliejimui“. Jei jis būtų likęs, esą būtų žuvę „daugybė patriotų“, o Kabulas būtų buvęs sugriautas.
 
Talibanas netrukus praktiškai be kovos įžengė į sostinę ir praėjus beveik 20 metų nuo Vakarų dalinių invazijos į Afganistaną grįžo į valdžią.
 
Jungtiniai Arabų Emyratai netolimoje praeityje ne kartą suteikė prieglobstį aukštiems užsienio šalių atstovams, turintiems problemų savo šalyje. Pernai į Emyratus pasitraukė korupcija įtariamas buvęs Ispanijos karalius Juanas Carlosas. Už akių penkerių metų laisvės atėmimo bausme nuteista buvusi Tailando premjerė Yingluck Shinawatra Dubajuje rado prieglobstį 2017-aisiais.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.08.19; 08:00

Afganistane – neramu. EPA – ELTA nuotr.

Sekmadienį Afganistano prezidentas Ashrafas Ghanis išvyko iš savo šalies į Tadžikistaną, o į Kabulą įžengę Talibano kovotojai užėmė prezidento rūmus, informuoja TASS.
 
Afganistano vyriausybė nepatvirtino, kad talibai iš tiesų šeimininkauja prezidentūroje, tačiau Talibano kovotojai paskelbė per kelias valandas visiškai užimsiantys Afganistano sostinę Kabulą.
 
Iš šalies pasitraukus prezidentui ir kitiems aukšto rango pareigūnams Kabule įsikūrė Aukštoji nacionalinio susitaikymo taryba, kuriai iškeltas tikslas „užkirsti kelią chaosui ir taikiai perduoti valdžią“. Organizacijos sudėtyje yra jos pirmininkas Abdullah Abdullah, buvęs šalies prezidentas Hamidas Karzaius ir Afganistano islamo partijos vadovas Gulbuddinas Hekmatyaras.
 
JAV ambasadorius iš ambasados pastato buvo evakuotas į Kabulo oro uostą, o prieš palikdami diplomatijos misiją amerikiečiai pasiėmė ir savo šalies vėliavą.
 
JAV ambasados Afganistane puslapyje teigiama, kad saugumo situacija Kabule greitai kinta ir pranešama, kad buvo apšaudytas oro uostas. Amerikiečiai svarsto siųsti papildomas pajėgas, kad apsaugotų diplomatus.
 
Respublikonų partija pareiškė, kad tai, kas vyksta dabar, yra „prezidento Joe Bideno Saigonas“, turėdami omenyje skubų JAV pajėgų pasitraukimą iš Vietnamo 1975 m.
Afganistane – neramūs laikai. EPA – ELTA nuotr.
 
Liudininkai pasakoja, kad Kabule tvyro chaosas, o daugelis jo gyventojų skuba palikti miestą, dėl to keliuose susidarė dideli kamščiai. Ten, kur eismas visai sustojo, žmonės metė savo automobilius ir bėgo pėsčiomis.
 
Kas spėjo, iš bankų išsiėmė visas santaupas. Feisbuke žmonės dalinosi nuotraukos, kuriuose matoma, kaip uždažomi moterų atvaizdai ant kai kurių Kabulo parduotuvių ir grožio salonų.
 
Gyventojai baiminasi, kad į valdžią grįžus talibams, moterys negalės išeiti iš namų, dirbti, mokytis ir lankytis viešose vietose nelydimos vyrų giminaičių.
 
Karolis Broga (TASS)
 
2021.08.16; 06:30

Afganistano prezidentas Ashrafas Ghanis. EPA – ELTA nuotr.

Afganistano prezidentas Ashrafas Ghanis sako sekmadienį išvykęs iš šalies tam, kad būtų išvengta kraujo praliejimo kai į sostinę Kabulą įžengė Talibano kovotojai, informuoja AFP.
 
A. Ghanis neatskleidė, į kurią valstybę išvyko, bet teigė, kad jam likus Afganistane „daug patriotų būtų tapę kankiniais, o Kabulas būtų sunaikintas“.
 
„Talibanas laimėjo ir dabar yra atsakingas už tautiečių garbę, turtą ir išlikimą“, – rašoma prezidento pranešime, kuris paskelbtas feisbuke.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.08.16; 06:10

Dešimtys tūkstančių afganistaniečių bėga nuo Talibano puolimo Helmando provincijoje. EPA-ELTA nuotr.

Daugiau kaip tūkstantis Afganistano kariškių pasitraukė į Tadžikistano teritoriją po mūšių su radikalaus Talibano judėjimo nariais. Tai sakoma Tadžikistano valstybinio nacionalinio saugumo komiteto pasienio kariuomenės spaudos centro pranešime, kurį pirmadienį savo tinklalapyje paskelbė naujienų agentūra „Khovar“.
 
„Gelbėdamiesi nuo talibų per pasienio perėjas į Tadžikistano teritoriją pasitraukė 1 037 Afganistano vyriausybės kariuomenės kariškiai“, – pažymima pranešime.
 
Pasak jo autorių, vadovaujantis geros kaimynystės ir nesikišimo į Afganistano vidaus reikalus principais Afganistano kariškiams buvo leista pereiti į Tadžikistano teritoriją.
 
Per dvi pastarąsias savaites užfiksuoti jau keli priverstinio Afganistano kariškių perėjimo į Tadžikistano teritoriją atvejai. Padėčiai dviejų šalių pasienyje buvo skirta daugiausia dėmesio sekmadienį įvykusiame Tadžikistano prezidento Emomali Rachmono ir Afganistano prezidento Ashrafo Ghani telefoniniame pokalbyje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.07.05; 10:10

Kovotojai iš artilerijos pabūklų apšaudė Afganistano sostinės Kabulo diplomatinį kvartalą. Ataka įvyko tuo metu, kai šalies prezidentas Ashrafas Ghanis sakė kalbą musulmoniškos šventės proga, informuoja BBC.

Tiesioginės prezidento A. Ghanio kalbos, skirtos pažymėti Aukojimo šventę (kitaip – Id al Adha), transliacijos metu prie prezidentūros nugriaudėjo keli sprogimai.

Reaguojant į ataką, netrukus iš Afganistano karinių oro pajėgų sraigtasparnio buvo apšaudytas pastatas, kuriame, manoma, buvo įrengta kovotojų pozicija.

Talibano kovotojai prieš kelias dienas atmetė A. Ghanio pasiūlymą Ido proga nutraukti ugnį.

Kol kas vis dar neaišku, kas paleido raketas ir ar esama aukų.

Pastarąjį mėnesį išpuolius Afganistane yra surengę tiek talibai, tiek grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) kovotojai. Šios atakos pareikalavo šimtų žmonių gyvybių.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.08.22; 07:45