Ką pasakoja „Ilga kelionė į Hankendį“


Ilga kelionė į Hankendį. Slaptai.lt foto

„Ilga kelionė į Hankendį“ – tai grožinio pobūdžio tekstas, pasakojantis apie Azerbaidžano istorija susidomėjusio lietuvių žurnalisto keliones, įspūdžius, praregėjimus. Nepaisant kelių išgalvotų situacijų, čia gausu tikrai nutikusių nuotykių, tikrai patirtų jausmų. Pagrindinis herojus Mikis jaučia būtent tai, ką kadaise teko savo kailiu patirti knygos autoriui, keliaujančiam į Baku, Giandžą ar Nachičevanę. Būtų kvaila tai neigti. Tačiau riebaus lygybės ženklo brėžti taip pat nederėtų.

Be to, šiuo rašiniu susidomėjusius skaitytojus perspėjame: „Ilga kelionė į Hankendį“ – ne vien apie Azerbaidžaną. Čia mėginama svarstyti, ar prasminga žurnalistinė veikla, jei rašinys po kelių savaičių (ką jau bekalbėti apie kelerius metus), tampa neįdomus, neaktualus?

Šioje „kelionėje“ aprašoma ir kita ne kartą suvokta gyvenimiška patirtis: tik ilgai ir kantriai plušant patiriamos pergalės. Verkšlendamas, tinginiaudamas, vaikydamasis lengvų honorarų nieko nepasieksi.

Trečioji autoriui svarbi tema – ar Lietuva nėra praradusi savigarbos, ar ne per lengvai leidžiasi stumdoma net tų, kuriuos pagarbiai vadina „strateginiais partneriais“?

Kokia šios knygos literatūrinė vertė – autorius bijo svarstyti. Baiminasi todėl, kad per pastaruosius tris dešimtmečius, aktyviai dirbdamas žurnalistu, iki kaklo įklimpo į žurnalistinių štampų, bjaurių, primityvių konstrukcijų liūną. Autorius prisipažįsta, jog išsiropšti, išsiveržti iš šios pelkės – ne taip paprasta.

Beje, įžangoje Gintaras Visockas rašo: „Jei būsime sveiki gyvi, 2022-aisiais metais pateiksime skaitytojams „Ilgos kelionės į Hankendį“ tęsinį.

XXX

Knygą rasite knygyne KEISTOTEKA (Gėlių g. 4, senamiestis, Vilnius; taip pat – Paupio g. 2; Užupis, Vilnius).