Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May kreipsis į šalies parlamentarus, prašydama skirti daugiau laiko kontraversiškai „Brexito“ susitarimo daliai dėl Šiaurės Airijos atviros sienos garantijos, informuoja BBC.

T. May kreipsis į parlamentą po bandymų įtikinti Europos Sąjungą priimti paskutinę akimirką pristatytus pakeitimus dėl atviros sienos garantijos (vadinamojo „backstop“). Manoma, kad ji parlamentui pažadės dar vieną balsavimą dėl įvairių „Brexito“ variantų, jeigu susitarimas nebus parengtas iki vasario pabaigos.

Leiboristų partija siekia, kad balsavimas iš tikrųjų įvyktų. Šešėlinis „Brexito“ sekretorius Keiras Starmeris pareiškė, kad Leiboristų partija parengė pasiūlymą, kurio priėmimas garantuotų, jog balsavimas įvyks iki mėnesio pabaigos.

Jis kaltino T. May švaistant laiką tam, kad parlamentas galėtų rinktis tik tarp jos susitarimo dėl „Brexito“ ir pasitraukimo iš ES be jokio susitarimo.

Iki Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES liko mažiau nei 50 dienų, įstatymas jau parengtas, o tai reiškia, kad šalis iš ES pasitrauks 2019 m. kovo 29 d.

T. May ilgai tarėsi dėl „Brexito“ su ES, ir jos sandoris apima atsiskyrimo sąlygas ir ateities santykių gaires. Tačiau šį susitarimą atmetė Jungtinės Karalystės parlamentas ir, jo nepatvirtinus iki kovo 29 d., šalis gali išstoti iš ES be jokio susitarimo.

Sausį šalies parlamentas balsavo dėl pataisų, kuriomis pritariama daugumai T. May su ES suderėtų punktų, tačiau pareikalavo pakeisti Šiaurės Airijos atviros sienos garantiją kita alternatyva. Šiuo metu T. May dėl pakeitimų derasi su Briuseliu.

Tačiau nepasiekus susitarimo dėl sienos iki trečiadienio, premjerė kreipsis į parlamentarus, prašydama skirti daugiau laiko.

Be to, vyriausybė žada, kad parlamentarai turės galimybę pateikti savo siūlymus, jei dėl „Brexito“ nepavyks sutarti iki vasario 27 d. Tarp šių pasiūlymų gali būti ir „Brexito“ atidėjimas, kad būtų skirta daugiau laiko susitarti su Briuseliu.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.02.11; 05:00

Vokietijos užsienio reikalų ministras Heikas Maasas debatuose dėl „Brexito“ aiškiai stojo į Airijos pusę. Būsimos sienos klausimu „Vokietija ir visa Sąjunga tvirtai yra Airijos pusėje“, sakė jis „Funke“ žiniasklaidos grupės laikraščiams. „Mes neleisime, kad Airija šiuo klausimu būtų izoliuota“, – pabrėžė ministras.

H. Maasas pabrėžė: „Mes esame pasiruošę pokalbiams“. Tačiau vyriausybės pozicija esą yra aiški: „Išstojimo sutartis yra geriausias ir vienintelis sprendimas tvarkingam išstojimui“.

Didžiosios Britanijos Bendruomenių Rūmai antradienio vakarą balsavo už tolesnes derybas dėl išstojimo sutarties ir kartu prieš kietą „Brexitą“. 317 parlamentarų buvo už tai, kad vadinamas stabilumą užtikrinantis sprendimas (backstop) dėl atviros sienos tarp britų Šiaurės Airijos ir ES narės Airijos būtų išbrauktas iš sutarties.

„Svarbu, kad britų parlamentas vakar (antradienį) pasisakė prieš netvarkingą „Brexitą, – kalbėjo H. Maasas. – Nes tuo negali būti suinteresuota nė viena pusė“.

Tačiau kaip Didžiosios Britanijos vyriausybė įsivaizduoja „backstop“ pataisas, esą iki šiol nepasakė. „Dabar ji turi greitai pasakyti, ko nori, nes laiko mažai“, – sakė Vokietijos diplomatijos vadovas.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.01.31; 06:18