Kiaulės snukis. Youtube.com

Maskva, birželio 21 d. (dpa-ELTA). Praėjus 16 mėnesių nuo invazijos į Ukrainą pradžios, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas patvirtino savo šalies branduolinių pajėgų stiprinimą. Per renginį su karinių universitetų absolventais jis trečiadienį pareiškė, kad Rusija „artimiausiu metu“ dislokuos naują tarpžemyninę raketą „Sarmat“, galinčią nešti branduolinį užtaisą. Ankstesniais duomenimis, tai buvo planuota padaryti jau iki praėjusių metų rudens.
 
Nuo karo Ukrainoje pradžios 2022 m. vasario 24 d. V. Putinas dėl savo branduolinių grasinimų keliskart sulaukė tarptautinės kritikos. Ypač didelį pasipiktinimą sukėlė jo pareiškimas apie taktinio branduolinio ginklo dislokavimą kaimyninėje Baltarusijoje. Rusija pabrėžia pasiliekanti teisę panaudoti atominį ginklą, ypač – gindama savo teritorinį vientisumą. Savo valstybės teritorijai Rusija priskiria ir aneksuotas Ukrainos žemes.
 
Rusija metų pradžioje pareiškė stabdanti savo dalyvavimą paskutinėje didelėje branduolinio nusiginklavimo sutartyje su JAV „New Start“.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2023.06.22; 07:01

Šiaurės Korėja tęsia raketų bandymus. EPA-ELTA nuotr.

Pchenjanas, vasario 19 d. (ELTA). Šiaurės Korėja sekmadienį patvirtino išvakarėse per pratybas paleidusi tarpžemyninę balistinę raketą „Hwasong-15“, praneša „Reuters“.
 
„Netikėtos raketos paleidimo pratybos yra nuoseklių KLDR strateginių branduolinių pajėgų pastangų prireikus surengti mirtiną branduolinę kontrataką prieš priešo pajėgas realus įrodymas“, – sakoma oficialiame pareiškime.
 
Pasak Šiaurės Korėjos valstybinės naujienų agentūros, raketa nuskriejo 989 km per 4 015 sekundžių ir pasiekė maksimalų 5 768 km aukštį prieš tiksliai pataikydama į nustatytą rajoną atviruose vandenyse. Balistinė raketa „Hwasong-15“ pirmą kartą buvo išbandyta 2017 metais.
 
Šiaurės Korėja paleido tarpžemyninę balistinę raketą likus kelioms dienoms iki bendrų Pietų Korėjos ir JAV pratybų, per kurias bus treniruojamasi reaguoti į galimą KLDR branduolinę ataką.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2023.02.20; 07:04

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą, kuriuo oficialiai sustabdomas Rusijos dalyvavimas Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutartyje su JAV, paskelbė Kremlius.

Anot Kremliaus, dekretas pasirašytas „atsižvelgiant į būtinybę imtis skubių veiksmų po to, kai JAV pažeidė savo įsipareigojimus pagal INF sutartį, 1987 metų gruodžio 8 d. pasirašytą tarp Sovietų Sąjungos ir JAV.”

JAV nuolat kaltino Rusiją INF sutarties pažeidinėjimu ir šių metų vasario 1 d. paskelbė stabdančios įsipareigojimus pagal sutartį bei pradedančios šešių mėnesių trukmės pasitraukimo iš sutarties procesą. 

Reaguojant į JAV pareiškimą, vasario 2 d. Rusijos prezidentas paskelbė, kad Maskva taip pat stabdo įsipareigojimus pagal sutartį.

INF sutartis, kurią 1987 m. gruodžio 8 d. pasirašė tuometis JAV prezidentas Ronaldas Reaganas ir Sovietų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas, įsigaliojo 1988 m. sausio 1 d. Sutartis draudžia gaminti ir turėti iš sausumos paleidžiamas branduolinį ginklą nešti galinčias sparnuotąsias raketas, kurių veikimo nuotolis – nuo 500 iki 5 500 km.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.03.05; 03:00