Paulas Vhelanas (Paulas Whelanas) greičiausiai niekaip nesusijęs su Amerikos žvalgyba ir Rusijoje greičiausiai neatliko jokių JAV žvalgybos užduočių. Ir vis tik buvusį amerikiečių jūrų pėstininką rusų kontržvalgyba sulaikė Maskvoje. „The Washington Post“ apžvalgininkai Siobhanas O.Greidi ir Emis Feris-Rotmanas tvirtina, kad P.Vhelanui iškelta byla nėra panaši į šnipinėjimo bylą.
Šio leidinio žurnalistai pasiteiravo nuomonės apie šį skandalą Džono Saiferio, kuris kadaise dirbo CŽV agentu. Dž.Saiferis tvirtina, jog P.Vhelano biografija neleidžia manyti, jog jis būtinai turi būti susijęs su žvalgyba. Net ir aplinkybė, kad jis dirba Mičigano kompanijoje BorgWarner (korporatyvinis saugumas) nereiškia, kad tokias pareigas užimantis darbuotojas – būtinai žvalgybininkas.
Vašingtone puikiai suvokia, kokia stipri Rusijos kontržvalgyba. Todėl Amerika nesiunčia į Rusiją savo žvalgybininkų be deramos legendos ir diplomatinės priedangos. Mat rinkti slaptus duomenis Rusijoje labai sudėtinga ir pavojinga. Rizika dėl tokios veiklos žymiai didesnė nei vertė duomenų, kuriuos pavyksta išpešti.
Buvęs Amerikos žvalgybos specialistas Krisas Kostas, šiuo metu vadovaujantis Tarptautinio šnipinėjimo muziejui Vašingtone, mano: JAV nebūtų į Rusiją siuntusi P.Vhelano šnipinėti vien dėl to, kad jo užimamos pareigos galėjo atkreipti Rusijos kontržvalgybos dėmesį.
„Ši byla kardinaliai skiriasi nuo Rajano Foglo, amerikiečių diplomato, suimto Rusijoje 2013-aisiais metais, bylos. Tada R.Foglui buvo liepta palikti Rusiją, kai Maskva oficialiai apkaltino jį ryšiais su CŽV ir pastangomis užverbuoti rusų žvalgybos agentą“, – mano Dž.Saiferis.
Kur kas panašesnis nutikimas, kai 1986-aisiais buvo sulaiktas amerikiečių žurnalistas Nikolas Danilofas. Jis suimtas netrukus po to, kai amerikiečiai Niujorke areštavo sovietų fiziką Genadijų Zaharovą. N.Danilofas rusams buvo reikalingas tik tam, kad jį būtų galima iškeisti į fiziką.
Todėl neatmestina galimybė, kad P.Vhelanas sučiuptas tik tam, kad Rusija galėtų reikalauti mainų: tegul amerikiečiai atiduoda Maskvai šnipinėjimu kaltinamą Mariją Butiną (pareikšti kaltinimai dėl specialaus infliltravimosi į JAV politikų gretas siekiant gauti konfidencialios informacijos), o FSB amerikiečiams grąžins jūrų pėstininką.
Beje, Rusija visuomet siekia nelygiaverčių maninų. Iš JAV stengiasi pasiimti ypač vertingą savo agentą, o amerikiečiams mainais pakiša menkavertį agentą ar tiesiog agentu nepelnytai pavadintą asmenį.
Per pastaruosius kelerius metus P.Vhelanas ne kartą lankėsi Rusijoje. Tie, kurie pažinojo buvusį jūrų pėstininką, tvirtina, kad jis mėgo pasilinksminimo vakarėlius ir nuoširdžiai domėjosi Rusija. Net buvo pramokęs rusų kalbos. Įtartina nebent tai, kad jis, negyvendamas Rusijoje, turėjo paskyrą Rusijoje mėgstamame socialiniame tinkle VKontakte.
Informacijos šaltinis – The Washington Post
2019.01.07; 03:00