Šiaurės Korėja toliau naudoja įrengimus uranui sodrinti Jonbeno branduoliniame komplekse. Tai ketvirtadienį pranešė naujienų agentūra „Yonhap“, remdamasi Pietų Korėjos nacionalinė žvalgybos tarnyba (NŽT).

„Yra žinoma, kad urano sodrinimo įrengimai normaliai dirbo dar prieš neseniai surengtą Šiaurės Korėjos ir JAV lyderių susitikimą“, – cituoja agentūra NŽT direktorių Suh Hoonną.

Anksčiau Pietų Korėjos žvalgyba pranešė, kad Šiaurės Korėja nuo 2018 metų pabaigos nenaudoja 5 megavatų branduolinio reaktoriaus Jonbene. Iš jame panaudotų kuro strypų perdirbant gaunami 5-7 kilogramai ginklų plutonio per metus. Vienai atominei bombai pagaminti reikia 6 kilogramų šios skylančiosios medžiagos. 

Suh Hoonnas taip pat pranešė, jog NŽT užfiksavo aktyvų sunkvežimių judėjimą tyrimų centre Sanymo rajone Pchenjano priemiestyje. Manoma, kad kaip tik ten gaminamos kelių modelių balistinės raketos, tarp jų – tarpžemyninė raketa „Hwasong-15“.

Vasario 27-28 dienomis Vietnamo sostinėje Hanojuje įvyko JAV ir Šiaurės Korėjos viršūnių susitikimas. Jo metu Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong-unas JAV prezidentui Donaldui Trumpui pareiškė, kad Pchenjanas demontuos kompleksą Jonbene, jeigu Vašingtonas atšauks dalį sankcijų. Bet D. Trumpas atmetė šį pasiūlymą, reikalaudamas likviduoti kitus objektus. Susitikimas baigėsi nepasirašius jokių dokumentų, šalys susitarė tęsti dialogą.

Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2019.03.07; 05:30

Po Hanojų jau blaškosi D. Trumpo ir Kim jong-uno antrininkai. EPA-ELTA nuotr.

Likus savaitei iki JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Šiaurės Korėjos vadovo Kim jong-uno viršūnių susitikimo, Hanojuje jau galima išvysti itin į juos panašius jų antrininkus. Veidą rudinančiu kremu išsitepęs D. Trumpo antrininkas Russelas White’as ir Kim jong-uną vaizduojantis Howardas X penktadienį sveikinosi ant Operos teatro Vietnamo sostinėje laiptų. Tikrųjų šalių vadovų susitikimas vyks vasario 27-28 dienomis. Pirmasis jų susitikimas praėjusį birželį vyko Singapūre.

„Mes siekiame taikos. Derybomis, dialogu, žinoma, kad mes norime padėti Šiaurės Korėjai“, – sakė D. Trumpo antrininkas. „Tikiuosi, kad jis nekreips dėmesio į branduolines raketas ir atšauks sankcijas“, – postringavo į Kim jong-uno vaidmenį įsijautęs Howardas X. 

Abu jie už savo vaidmenis sulaukia nemažo atlygio. Kim jong-uną įkūnijantis aktorius, pavyzdžiui, už pasirodymą prašo mažiausiai 3 500 dolerių (3 000 eurų). Kartą jam buvo atseikėta net 15 000 dolerių.

Tiesa, pasikeitimas visad kainuoja daug laiko ir pastangų. Honkonge gyvenantis Howardas X kaskart tris valandas skiria tam, kad įsikūnytų į Šiaurės Korėjos diktatorių. Tai ne tik šukuosena, bet ir kruopščiai padarytas manikiūras, akiniai storais juodais rėmeliais bei specialiai siūtas kostiumas.

Tuo tarpu iš Kanados kilusiam R. White’ui, jo pačio duomenimis, pasirengimui užtenka 20 minučių. Jam tenka atkartoti D. Trumpo ševeliūrą ir pasirudinti veidą.

Abu ieško kitų antrininkų, kad sukomplektuotų savo „tironų“ trupę. Jie ragina atsiliepti Rusijos prezidento Vladimiro Putino, Kinijos vadovo Xi Jinpingo ar Brazilijos prezidento Jairo Bolsonaro antrininkus.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.02.24; 04:00