Praėjus kelioms valandoms po to, kai į Afganistano sostinę Kabulą atskrido JAV gynybos sekretorius Džeimsas Metisas (James Mattis), netoli Kabulo tarptautinio oro uosto nukrito šešios raketos. Tai nuolatinį nesaugumą šalyje atspindintis ženklas.

Raketos nukrito netoli kariškių naudojamos oro uosto dalies. Kol kas niekas neprisiėmė atsakomybės, negauta pranešimų apie galimas aukas.

Trečiadienį JAV gynybos sekretorius ir NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas (Jens Stoltenberg) atvyko su netikėtu vizitu į Afganistaną. Tikėtina, kad pagrindinė susitikimų tema bus naujos JAV ir Afganistano strategijos, apie kurią JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) paskelbė rugpjūtį, įgyvendinimas.

Dž. Metisas neseniai paskelbė, kad, atsižvelgiant į Talibano judėjimą, kuris daro itin didelį spaudimą Afganistano pajėgoms, į šią šalį papildomai bus siunčiama daugiau kaip 3 tūkst. JAV karių.

Iš anksto neskelbtas vizitas rengiamas tuo metu, kai Afganistano saugumo pajėgoms sunkiai sekasi atremti nuo 2014 metų pabaigos vykdomą puolimą.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.09.28; 00:01

Kompiuteryje – numatomos Šiaurės Korėjos balistinių raketų trajektorijos. EPA – ELTA nuotr.

JAV gynybos sekretorius Džeimsas Metisas (James Mattis) pareiškė, kad tvarkant reikalus su Šiaurės Korėja Jungtinėms Valstijoms niekada nepritrūksta diplomatinių sprendimų, informuoja BBC.

Tokius žodžius Dž. Metisas išsakė reaguodamas į JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) žinutę socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje. Trečiadienį JAV lyderis atmetė diplomatinių derybų su Šiaurės Korėja galimybę ir pareiškė, kad kalbos – ne atsakymas.

Atnaujindamas griežtą retoriką Šiaurės Korėjos atžvilgiu, D. Trampas „Twitter“ rašė: „JAV 25-erius metus kalbėjosi su Šiaurės Korėja ir mokėjo jai pinigus. Kalbos – ne atsakymas!“

Tačiau JAV gynybos sekretorius atvirai nepritarė prezidento nuomonei. Dž. Metiso paklausus, ar tiesa, kad JAV prarado tikėjimą diplomatija, jis atsakė: „Ne. Mums niekada nepritrūksta diplomatinių sprendimų.“

Šiaurės Korėja nerimą sukėlė antradienį paleisdama raketą virš Japonijos. Raketa, kurią Japonija apibūdino precedento neturinčia grėsme, anksti antradienį Korėjos laiku praskriejo Japonijos Hokaido salą ir už 1 180 km nuo salos nukrito Ramiajame vandenyne.

Šiaurės Korėja pareiškė, kad tai tėra pirmas platesnio masto karinių operacijų Ramiajame vandenyne žingsnis, leisdama suprasti apie ketinimus paleisti daugiau raketų.

Tuo tarpu Rusija įspėjo JAV nesiimti karinių veiksmų. Maža siena su Šiaurės Korėja ir jūros siena su Japonija besidalijanti Rusija teigė, kad JAV karinė veikla regione iš dalies prisidėjo didinant įtampą.

Trečiadienį vykusio pokalbio telefonu metu Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas JAV valstybės sekretoriui Reksui Tilersonui (Rex Tillerson) sakė, kad diplomatija yra vienintelis būdas pašalinti kelis pastaruosius mėnesius Korėjos pusiasalyje eskaluojamą įtampą.

Ministro teigimu, tolesnis sankcijų Šiaurės Korėjai stiprinimas neturėtų jokios naudos.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.09.01; 02:44

JAV gynybos sekretorius Džeimsas Metisas (James Mattis) pažadėjo Ukrainai tolesnę paramą. Tačiau nepažadėjo ginklų, kaip norėtų Kijevas.

JAV ir toliau priešinsis agresyviam Rusijos elgesiui, pareiškė Dž. Metisas ketvirtadienį lankydamasis Kijeve. JAV gynybos sekretoriaus vizitas sutapo su Ukrainos nepriklausomybės diena, praneša agentūra „Reuters“.

Dž. Metisas apkaltino Maskvą nevykdant Minsko paliaubų susitarimo, kuris turi užbaigti mūšius Rytų Ukrainoje. „Mes žinome, kad Rusija, nepaisant, kad tai neigia, nori jėga pakeisti tarptautines sienas ir taip sunaikinti suverenias ir laivas Europos tautas“, – kalbėjo jis girdint Ukrainos prezidentui Petro Porošenkai. Užsimindamas apie Ukrainos kelissyk pareikštą norą sulaukti ginklų, Dž. Metisas sakė, kad JAV tai „aktyviai vertins“, tačiau pažado jis nedavė.

Dž. Metisas teigė Ukrainoje susidaręs vaizdą apie padėtį ir savo poziciją išdėstys JAV valstybės sekretoriui bei prezidentui.

Buvęs JAV prezidentas Barakas Obama (Barack Obama) atmetė galimybę tiekti ginklus Ukrainai, kad išvengtų Rusijos provokacijos.

Informacijos šaltinis – ELTA

Slaptai.lt komentaras

Kaip suprasti šį JAV sprendimą? Išdavystė? Kodėl neduos ginklų Ukrainai? Juk Ukraina prašo būtent ginklų. Užpultai valstybei ginklai – vienas iš svarbiausių gynybos elementų. Jei oficialusis Vašingtonas neremia Kijevo ginklais, tai kaip tada remia – pareiškimais, pasveikinimais švenčių proga, šalmais, kastuvėliais, gertuvėmis? Norėtųsi kalbėti kategoriškai: jei JAV neremia Ukrainos moderniausiais ginklais, tai visa kita jų parama neverta nė sudilusio skatiko. O gal galima net taip ironizuoti – neduodamas ginklų Ukrainai oficialusis Vašingtonas norom nenorom talkina Kremliui. Tikriausiai šis JAV gynybos sekretoriaus Dž.Metiso pareiškimas labai patiks teroristui Vladimirui Putinui. 

Pone Dž.Metisai, pati didžiausia provokacija – tai neduoti ginklų užpultai valstybei, norinčiai atremti daug sykių stipresnį agresorių, ir svajojančiai apie integraciją į Vakarus. Neduodami ginklų Ukrainai jūs jai nieko neduodate, ją paliekate likimo valiai…  

2017.08.25; 06:38

JAV gynybos sekretorius Džeimsas Metisas (James Mattis) skundžiasi prasta JAV ginkluotųjų pajėgų būkle. Kai jis praėjus ketveriems metams po savo pasitraukimo iš karinės tarnybos grįžo į Gynybos departamentą, jį šokiravo menkas dalinių operacinių pajėgumų lygis, pareiškė buvęs generolas, kalbėdamas JAV Atstovų Rūmų Ginkluotųjų pajėgų komitete, praneša agentūra AP. 

Amerikos žvilgsnis

Dž. Metisas dėl to apkaltino buvusią JAV vyriausybę. „Joks priešas“ kariuomenės pajėgumams nepakenkė labiau, nei Barako Obamos (Barack Obama) taupymo politika, kalbėjo jis. Tačiau atsakomybė, pasak Pentagono vadovo, tenka ir Kongresui, kuris nesugeba laiku priimti biudžeto arba atmesti įstatymo dėl karinių išlaidų ribojimo. D. Matiso manymu, kariuomenę susilpnino ir 16 metų trunkančios karinės misijos.

Dabartinė vyriausybė gynybai vėl ketina skirti daugiau lėšų. Remiantis 2018 metų biudžeto projektu, gynybos išlaidoms numatyti iš viso 639 mlrd. dolerių – 574 mlrd. bendroms išlaidoms ir 65 mlrd. – kovinėms misijoms.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.06.14; 06:30

JAV gynybos sekretorius Džeimsas Metisas (James Mattis) pirmadienį pareiškė nematąs jokių požymių, kad Rusija su JAV norėtų palaikyti pozityvius santykius, praneša naujienų agentūra „Reuters“.

„Šiuo metu… nematau jokių požymių, kurie rodytų, kad ponas Putinas su JAV norėtų palaikyti pozityvius santykius. Tačiau tai nereiškia, kad, ieškodami sutarimo, negalėtume to pasiekti“, – JAV Kongreso ginkluotųjų pajėgų komiteto klausymų metu sakė Dž. Metisas.

„Tačiau šiuo metu jis pasirinko rungtyniauti, būti mūsų strateginiu varžovu ir turėsime su tuo tvarkytis taip, kaip tai įsivaizduojame“, – teigė JAV gynybos sekretorius.

JAV jungtinio štabo vadas Džozefas Danfordas (Joseph Dunford) pridūrė, kad JAV santykiai su Rusija yra priešiški.

Informacijos šaltinis  ELTA

2017-06-14; 02:02