Greitoji medicinos pagalba. Slaptai.lt fotografija

Dirbtinis intelektas ir mašinų mokymasis gali turėti įtakos beveik visiems žmogaus būklės įvertinimo aspektams, o kardiologija nėra šios tendencijos išimtis. Šiame tekste pateikiamas vadovas apie atitinkamus dirbtinio intelekto ir mašininio mokymosi aspektus, apžvelgiamas pasirinktas šių metodų pritaikymas kardiologijoje iki šiol ir nurodoma, kaip širdies ir kraujagyslių medicina galėtų ateityje įtraukti dirbtinį intelektą.

Visų pirma, darbe pirmiausia apžvelgiamos nuspėjamojo modeliavimo koncepcijos, susijusios su kardiologija, pvz., funkcijų pasirinkimas. Antra, aptariami bendri algoritmai, naudojami prižiūrint mokymąsi, ir apžvelgiamos pasirinktos kardiologijos ir susijusių disciplinų programos. Trečia, jame aprašomas giluminio mokymosi ir susijusių metodų, bendrai vadinamų neprižiūrimas mokymasis, atsiradimas, pateikiami kontekstiniai pavyzdžiai tiek bendrojoje medicinoje, tiek širdies ir kraujagyslių medicinoje, o tada paaiškinama, kaip šie metodai gali būti taikomi siekiant užtikrinti tikslią kardiologiją ir pagerinti pacientų rezultatus.

Kaip dirbtinis intelektas ir mašininis mokymasis yra susiję su statistika?

Gydytojams jau seniai reikėjo nustatyti, kiekybiškai įvertinti ir interpretuoti kintamųjų ryšius, kad pagerintų pacientų priežiūrą. Dirbtinis intelektas ir mašinų mokymasis apima įvairius metodus, leidžiančius kompiuteriams tai padaryti, algoritmiškai mokantis efektyvių duomenų atvaizdų. Čia vartojame terminus „dirbtinis intelektas“ ir „mašininis mokymasis“ daugiau ar mažiau sinonimais, nors tiksliau mašininį mokymąsi galima suprasti kaip metodų rinkinį, įgalinantį dirbtinį intelektą. Pagrindinis statistikos tikslas yra padaryti išvadas apie imties arba populiacijos parametrus, o mašininis mokymasis orientuojasi į duomenų struktūros algoritminį atvaizdavimą ir numatymą ar klasifikavimą. Šios 2 ambicijos dažnai yra persipynusios. Taigi mes nenustatome aiškios ribos tarp klasikinės statistikos ir mašininio mokymosi metodų, o laikome juos analogiškais, bet dažnai taikomais atsakant į skirtingus klausimus.

Kodėl kardiologijai reikalingas dirbtinis intelektas?

Dirbtinis intelektas atsirado dėl to, kad labiau žinomus algoritmus dažnai galima patobulinti atliekant realaus pasaulio užduotis. Apsvarstykite logistinės regresijos atvejį. Kad būtų galima daryti statistines išvadas, tokias kaip koeficientų ir p reikšmių įvertinimas, šiam modeliui reikalingos kelios tvirtos prielaidos (pvz., stebėjimų nepriklausomumas ir kintamųjų daugiakolineariškumo nebuvimas). Kai logistinė regresija naudojama kitiems tikslams, prielaidos, leidžiančios daryti statistines išvadas, gali būti nesusijusios su tikslu ir gali trukdyti modelio veikimui. Priešingai, mašininio mokymosi algoritmai paprastai naudojami nedarant tiek daug prielaidų dėl pagrindinių duomenų. Nors šis metodas trukdo daryti tradicines statistines išvadas, jis sukuria algoritmus, kurie paprastai yra tikslesni prognozuojant ir klasifikuojant. Taigi širdies ir kraujagyslių medicina gali gauti naudos iš dirbtinio intelekto ir mašininio mokymosi įtraukimo.

Nors dirbtinio intelekto sąvoka nėra nauja, jo panaudojimas klinikinėje aplinkoje dar yra retenybė. Ne kiekvienas kardiologas savo praktikoje taiko šiuos modernius metodus, tačiau netolimoje ateityje dirbtinio intelekto asistuojamas gydymas bus visiems įprastas reiškinys.

AND privačioje šeimos medicinos klinikoje Vilniuje dirba profesionalūs gydytojai kardiologai – Alma Čypienė, Gediminas Aučina. AND klinikoje teikiamos šios paslaugos : pirminė kardiologo apžiūra ir konsultacijos, širdies echoskopija, elektrokardiografija (EKG), veloergometrija, Holterio monitoravimo tyrimas ir kitos. Registruotis vizitui į AND kliniką galite čia.

2023.04.13; 00:02

Santaros klinikų Ambulatorinės kardiologijos skyriaus priimamasis. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Numojus ranka į dažnai pasireiškiančius sveikatos sutrikimus, galima sulaukti skaudžių pasekmių. Ne vienas kardiologas patvirtins, kad vengiant kreiptis dėl širdies sutrikimų, vėliau pasekmės gali būti tokios, kurios bus neatitaisomos. Kuo anksčiau pastebimos širdies ligos bei kraujotakos sistemos sutrikimas, tuo lengviau dorotis su komplikacijomis. Neretai ligas pavyksta išgydyti ar net užkirsti kelią jų tolimesniam progresui.

Pasak kardiologų, gyvenimo būdas daro didžiausią įtaką širdies veiklai

Ir taip jau aišku, kad mūsų šalyje dažniausiai mirštama nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Bet, labai opia problema laikomas faktas, kad neretai žmonės užsiima savęs gydymu be specialistų konsultacijų. Tai neretai baigiasi ligų paūmėjimų ar net staigia mirtimi. Kaip pavyzdys dažnai nurodomas dažnas kraujospūdžio padidėjimas. Žmogus išsikviečia greitąją pagalbą, gauna vaistų ir paskui vengia kreiptis dėl išsamesnių tyrimų. Galiausiai, po kurio laiko paaiškėja, kad visų problemų būtų buvę galima išvengti pakeitus gyvenimo būdą.

Gyvenimo būdas, kuris smarkiai kenkia širdžiai bei visai kraujotakos sistemos veiklai, yra siejamas su lėtumu. Tai reiškia, kad žmogui vengiant judėti, jis labiau lėtina ne tik medžiagų apykaitą, bet kraujotaką. Kuo lėtesnė kraujotaka, tuo prasčiau žmogus jaučiasi. Širdies susitraukinėjimų skaičius taip pat mažėja, o tai reiškia, kad ji ima silpti. Būtina suprasti, kad širdis yra raumuo, kuriam būtinas reguliarūs krūvis lavinimui. Tad, vengimas judėti tik dar labiau skatina ne tik širdies ir kraujotakos, bet ir viso organizmo būklės blogėjimą.

Žalingi įpročiai, tokie kaip nesaikingas alkoholio vartojimas, gausus riebaus maisto valgymas kasdien tik dar labiau pablogina situaciją. Tokie faktoriai tiesiogiai veikia širdies darbą bei kenkia kraujagyslėms. Ne paslaptis, kad šiuos žalingus įpročius turintys pacientai dažniausiai varsto kardiologų duris.

Siekiant išvengti dažniausiai pasitaikančių ligų, pirmiausias žingsnis – apsilankymas pas kardiologą

Kardiologas gali atlikti visus reikalingus tyrimus, kurie padės nustatyti kokia yra jūsų širdies, kraujagyslių bei visos kraujotakos sistemos būklė. Pagal tai bus galima planuoti gyvenimo būdo pokyčius taip, kad būtų sukeliama kuo mažesnė rizika. Matote, jeigu jau yra kažkokios problemos, tuomet pirmiausia jas reikės išspręsti.

Kardiologas jums gali suteikti praktiškai visą reikalingą informaciją apie tai, kokiomis priemonėmis būtų galima pagerinti tiek širdies, tiek ir kraujotakos sistemos veiklą. Geriausia būtų, kad gydytojui taip pat pateiktumėte ir informaciją apie kartais pasitaikančius sveikatos sutrikimus. Pavyzdžiui, jeigu jums nuolatos šąla galūnės, tuomet apie tai būtinai kalbėkite su kardiologu. Tai gali būti jau esamos ligos požymis.

Įprastai gydytojai parenka gydymo planą pagal paciento būklę ir jo galimybes. Pavyzdžiui, kai aiškiai matoma, kad pacientas yra nejudrus, jis nukreipiamas pas sporto trenerius arba tiesiog jam nurodoma kokius pratimus atlikti, jeigu nėra finansinių galimybių kreiptis į profesionalus.

Jokiais būdais nereikėtų užsiimti savęs gydymu be patikimų patarimų, nes tai gali dar labiau pabloginti jūsų situaciją.

Kardiologų paslaugos Vilniuje – Unavita

2022.01.20; 05:00

Išrinktojo prezidento Gitano Nausėdos atstovas Aistis Zabarauskas sako, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pateikta informacija apie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) rektorių kardiologą Remigijų Žaliūną nėra tokia, dėl kurios reikėtų atsisakyti planų naudotis šio mediko paslaugomis.
 
„Tai, ką išgirdome iš STT, ten nebuvo faktų, kurie reikalautų keisti sprendimą“ – Eltai sakė A. Zabarauskas.
 
Pasak jo, R. Žaliūno kandidatūrą į asmeninius prezidento gydytojus pateikė tiek komandos nariai, tiek ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.  
„Dėl Žaliūno, kaip žinoma, išrinktojo prezidento pageidavimas buvo vieną mediką iš Vilniaus, vieną iš Kauno. Jo pavardė figūravo ir sveikatos apsaugos ministro pateiktame sąraše, ir bendruomenės, ir komandos rekomendacijose. Tai turintis didžiulę profesinę patirtį kardiologas, kuriam nei įtarimai yra pareikšti, nei byla iškelta. Plius dar negavome jokių faktų, kurie reikalautų pasielgti kitaip, dėl to jis buvo ir pačioje pradžioje pasirinktas“, – sakė A. Zabarauskas.
 
Pasak A. Zabarausko, vis dėlto yra priimtas sprendimas galutinę gydytojų sudėtį paskelbti prieš inauguraciją.
 
„Prieš inauguraciją, prieš priimant įgaliojimus, paskelbsime gydytojų sudėtį, komandos sudėtį“, – sakė A. Zabarauskas.
 
STT vadovas Žydrūnas Bartkus išrinktajam prezidentui informaciją apie R. Žaliūną pateikė praėjusią savaitę.
 
R. Žaliūnas buvo apklaustas kaip liudytojas koncerno „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje. Teisme jis davė parodymus apie savo bendravimą su Raimondu Kurlianskiu. R. Žaliūnas tvirtina su R. Kurlianskiu bendravęs kaip su bet kuriuo verslininku.  
 
G. Nausėda yra paskelbęs, kad taip pat naudosis Santaros klinikų anesteziologo reanimatologo Andriaus Klimašausko ir savo ilgametės šeimos gydytojos Aušros Apanavičienės iš Vilniaus Centro poliklinikos paslaugomis.
 
G. Nausėdos inauguracija vyks liepos 12 dieną.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.18; 08:18