Olafas Scholzas. EPA-ELTA nuotrauka

Berlynas, gruodžio 6 d. (ELTA). Vokietijos kancleris Olafas Scholzas gina vasario mėnesį vykusį savo vizitą pas Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną kaip mėginimą išvengti Ukrainos puolimo. „Tikrai turėjau vilčių, kad dar įmanoma užkirsti kelią šiam beprasmiškam ir žiauriam karui, – sakė O. Scholzas interviu žurnalui „Stern“, apžvelgdamas pirmuosius savo kadencijos metus. – Tačiau įvyko kitaip“.
 
O. Scholzas papasakojo detalių iš beveik keturias valandas trukusio savo susitikimo su V. Putinu. „Jis (susitikimas) buvo svarbus, nes suteikė man galimybę kalbėti apie visas dingstis, kurias V. Putinas dabar naudoja šiam karui pateisinti – ir jas atmesti“, – sakė kancleris. Jis teigė paklausęs Rusijos prezidento: „Ar gali atsitikti taip, kad man išskridus rusų naikintuvai pakils Ukrainos kryptimi?“ V. Putinas esą į šį klausimą neatsakė „ne“. „Aš tai prisimenu iki šiol“, – teigė O. Scholzas.
 
Paklaustas apie nuotrauką, kurioje jis su V. Putinu sėdi prie ypač ilgo stalo skirtinguose jo galuose, O. Scholzas sakė: „Buvo keista situacija kalbėti prie šio beprotiškai ilgo stalo. Mes patalpoje buvome vieni. Abiejose stalo pusėse buvo mikrofonai ir ausinės vertimui, kurio man bet kokiu atveju reikėjo“. Anot O. Scholzo, stalas galėjo būti ir trumpesnis. „Tačiau tada rusų gydytojai būtų turėję patikrinti mane dėl koronaviruso. Bet mes to nedarome. Mes to nereikalaujame ir iš savo svečių“, – teigė kancleris.
 
O. Scholzas teigė buvęs sukrėstas po keturių mėnesių įvykusios kelionės į Ukrainą. Birželio 16 dieną jis lankėsi Irpinėje netoli Kyjivo. „Ten labai tiesiogiai buvo matyti, kokie dideli sugriovimai ir kaip žiauriai elgėsi rusų kareiviai, – sakė kancleris leidiniui „Stern“. – Matėme automobilius, kuriuose sėdėjo bėgančios šeimos, kurios tiesiog buvo sušaudytos“. Jis pridūrė to tikrai niekada nepamiršiąs.
 
Savo bendradarbiavimą su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu kancleris pavadino „geru“. Jis sakė nuo karo pradžios 18 kartų telefonu kalbėjęs su V. Zelenskiu. „Pokalbiai niekada nebūna trumpi, ir jie visad draugiški“, – atskleidė O. Scholzas.
 
Turėdamas omenyje ginklų tiekimą, kancleris gynė savo politiką. „Aš sulaužiau tradiciją, kurios daug dešimtmečių laikėsi Vokietija – netiekti ginklų į krizių ir karo teritorijas“. Dabar Vokietija esą yra tarp šalių, kurios „teikia Ukrainai didžiausią politinę, finansinę ir humanitarinę paramą, taip pat paramą ginklais“. Ir Ukraina, anot O. Scholzo, labai dėkoja už šią paramą.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.12.07; 06:19