Visuotinis patriarchas Baltramiejus I. Josvydo Elinsko (ELTA) nuotr.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen susitiks su pirmą kartą Lietuvoje viešinčiu Visuotiniu Konstantinopolio patriarchu Baltramiejumi.
 
Patriarchas Baltramiejus I pirmadienį jau susitiko su prezidentu Gitanu Nausėda bei premjere Ingrida Šimonyte. Vyriausybėje su premjere pasirašė susitarimą dėl bendradarbiavimo ir patikino, kad Lietuvoje atsiranda galimybė pradėti formuoti Ortodoksų Bažnyčios struktūrą, pavaldžią Konstantinopoliui.
 
„Šiame amžiuje tikintieji jūsų šalyje ir ekumeninis patriarchatas jau reiškia, kad tai ne pirmas kontaktas tarp Lietuvos žemių ir tarp Konstantinopolio Ortodoksų Bažnyčios. Šiandien prieš akis atsiveria nauja perspektyva, kartu su galimybe dirbti išvien ir sustiprinti ekumeninio patriarchato buvimą Lietuvoje. Taip pat tokia yra ir tikinčiųjų valia jūsų šalyje“, – sakė patriarchas.
 
Baltramiejus I patikino visiškai remiantis Lietuvos stačiatikių norą laisvai praktikuoti religiją ir neprieštarauti savo sąžinei.
 
ELTA primena, kad pernai Rusijos Ortodoksų Bažnyčiai (Maskvos patriarchatui) priklausantys lietuviai dvasininkai Vladimiras Seliavko, Vitalijus Mockus, Vitalis Dauparas, Gintaras Sungaila ir Georgijus Ananjevas susilaukė savo vadovybės nemalonės.
 
Šie kunigai vasarą buvo pašalinti iš kunigų luomo Maskvos patriarchato sprendimu už tai, kad kritikavo Maskvos patriarchą Kirilą, kuris palaikė Rusijos agresiją prieš Ukrainą. Visgi Lietuvos stačiatikių bažnyčia tuomet teigė, kad kunigai griežtų sprendimų susilaukė dėl priesaikos sulaužymo, melagingų pranešimų ir t.t. Tai buvo pirmas kartas nepriklausomos Lietuvos istorijoje, kai ortodoksų dvasininkai susilaukė tokių nuobaudų.
 
Tuo tarpu vasario mėnesį Visuotinis Konstantinopolio patriarchatas oficialiai paskelbė, kad buvo peržiūrėtos Maskvos patriarchato iš kunigų luomo pašalintų Lietuvos kunigų Vladimiro Seliavko, Vitalijaus Mockaus, Vitalio Dauparo, Gintaro Sungailos ir Georgijaus Ananjevo pateiktos apeliacijos.
 
I. Šimonytė pabrėžė, kad šis sprendimas yra svarbus žingsnis religijos laisvei Lietuvoje.
 
Tuo metu susitikimo Prezidentūroje metu, šalies vadovas Gitanas Nausėda padėkojo Konstantinopolio patriarchui už jo poziciją dėl Rusijos karinės agresijos prieš suverenią Ukrainą. G. Nausėda pažymėjo, kad nepaprastai svarbu, jog krikščionių ortodoksų dvasinis lyderis Baltramiejus I pasmerkė ne tik žiaurų karą pradėjusią politinę Kremliaus vadovybę, bet ir Maskvos patriarchą Kirilą, parėmusį karinę agresiją prieš Ukrainą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2023.03.22; 00:30