Rusijos ir Baltarusijos pratybos „Zapad 2017“ parodė, jog Rusijos grėsmė yra išaugusi, todėl būtina stiprinti gynybą“, – sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, šiandien, rugsėjo 26 d,. žurnalistams pristatydamas pirminį „Zapad 2017“ pratybų vertinimą.

Pasak jo, Rusija, kuri ir toliau nuosekliai stiprina karinę galią, „Zapad 2017“ pratybose mokėsi kariauti konvencinį karą, todėl Lietuva ir NATO turi stiprinti ne tik atgrasymo, bet ir gynybos priemones. Pasak ministro, tokiomis aplinkybėmis svarbiausiais Lietuvos krašto apsaugos prioritetais išlieka kariuomenės modernizavimas, pajėgumų bei ryšių su NATO sąjungininkais stiprinimas.

Krašto apsaugos ministro manymu, abejonės dėl bendrų Rusijos ir Baltarusijos pratybų skaidrumo taip ir liko neišsklaidytos. Ministro teigimu, Rusija nesiėmė priemonių užtikrinti, kad regiono valstybės galėtų įsitikinti Rusijos skelbiama informacija apie mokymus. Pratybų organizatoriai iškreipė duomenis apie pratybose dalyvaujančius karius, pratybų vietas ir pratybų scenarijus, be to, galima teigti, kad kai kuri pateikta informacija turėjo ir dezinformacinį pobūdį.

Išankstinį susirūpinimą dėl pratybų skaidrumo ir tikrųjų tikslų patvirtina ir tai, kad prieš pratybas tiek Rusija, tiek Baltarusija pažymėjo, kad bus treniruojamasi kovoti su ekstremistinėmis ir teroristinėmis organizacijomis. Tačiau tiek stebėtojų pateikta informacija, tiek ir turimi duomenys rodo, kad pajėgos mokėsi kariauti konvencinį karą. „Buvo treniruojami konvenciniai veiksmai prieš aukštesnio technologinio lygio valstybes – tiek gynybinio, tiek ir puolamojo pobūdžio,“ – pažymėjo krašto apsaugos ministras.

Tai, kad pratybų metu neužfiksuota didesnių incidentų, ministro vertinimu yra sąlygota tiek tinkamo Lietuvos pasirengimo ir itin glaudžios šalies institucijų sąveikos, tiek ir NATO atgrasymo priemonių.

Ministras taip pat atkreipė dėmesį, kad pratybose buvo panaudoti nauji strateginiai ir taktiniai Rusijos sprendimai, kurie orientavosi į greitį, reakcijos laikų trumpinimą ir pajėgų mobilizavimą ir sutelkimą.

Pratybose didelis dėmesys buvo skirtas prieigos ir regiono blokavimo priemonių (angl. anti access/area denial, A2/AD) priemonių testavimui ir treniravimui. „Zapad 2017“ metu visos A2/AD sudarančios sistemos buvo aktyvuotos ir išbandytos šalia Lietuvos esančioje Kaliningrado srityje.

Apibendrindamas pratybas „Zapad 2017“, ministras pažymėjo, kad Rusija mokėsi iš ankstesnių pamokų. „Tai jau ne be ta kariuomenė, kuri buvo 2009 m. Gruzijoje ir 2014 m. Ukrainoje. Matėme Rusijos kariuomenės Sirijoje įgytos patirties pritaikymą. Rusijos kariuomenė stiprėja,“ – kalbėjo R. Karoblis.

Krašto apsaugomis ministro teigimu, nors aktyvioji „Zapad 2017“ pratybų fazė Baltarusijoje baigėsi ir iš ten stebimas Rusijos kariuomenės išvedimas, Kaliningrado srityje pratybos tebesitęsia.

Kalbėdamas apie galimą Rusijos pajėgų pasilikimą Baltarusijoje, ministras pabrėžė, kad kol kas priežasčių nerimauti neturime, stebime vykstantį Rusijos Federacijos karinių pajėgų (karinės technikos), dalyvavusių pratybose „Zapad 2017“ išvedimą iš Baltarusijos teritorijos.

„Toliau atidžiai stebėsime ir vertinsime šį procesą“, – sakė ministras. – Be jokių abejonių, saugumo situacija po „Zapad 2017“ negerėja. Rusija ir toliau vysto karinius pajėgumus, vykdo ambicingas perginklavimo programas ir yra numačiusi ne mažiau ambicingą jų finansavimą“.

Žvelgdamas į ateitį, ministras pabrėžė tolesnį sąveikos su NATO sąjungininkais bei pačios Lietuvos apginamumo stiprinimą. Tai turėtų būti atliekama per tolesnį kariuomenės modernizavimą ir visuomenės atsparumo didinimą, o NATO ir nacionalinės pastangos turi būti paruoštos ne tik atgrasymui, bet ir gynybai.

Rugsėjo 26 d. krašto apsaugos ministras R. Karoblis pirminį karinių pratybų įvertinimą pateiks ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui.

Informacijos šaltinis – Krašto apsaugos ministerija.

2017.09.28; 04:10

Lapkričio 20 d. prasideda jau trečią kartą Lietuvoje rengiamos tarptautinės pratybos „Iron Sword 2016“ (liet. „Geležinis kardas 2016“).

Apie 4 tūkst. sąjungininkų pajėgų karių iš 11 NATO šalių planuos ir vykdys gynybos ir puolimo operacijas, treniruosis atlikti žygio, susitelkimo rajono užėmimo, kovinės paramos ir kitas užduotis.

Kartu šiose pratybose bus stiprinama bendrų veiksmų sąveika su NATO sąjungininkais, taip pat treniruojamasi vykdyti įvairias operacijas apgyvendintoje vietovėje.

„Ateityje kariuomenė susidurs su šiuo metu dar nežinomais iššūkiais, todėl gebėjimas greitai prisitaikyti prie naujos situacijos yra gyvybiškai svarbus ir tam reikia ruošti karius ir štabus. Greita ir efektyvi visų teritorijoje esančių padalinių reakcija į konvencinio karo grėsmes – yra vienas pagrindinių šių pratybų uždavinių“, – sako Sausumos pajėgų vadas brigados generolas Valdemaras Rupšys.

Pratybos vyks lapkričio 20–gruodžio 2 d. vienu metu Gaižiūnų ir Generolo Silvestro Žukausko poligonuose. Jose dalyvaus kariai iš Estijos, Latvijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Jungtinės Karalystės, Kanados, Lenkijos, Liuksemburgo, Rumunijos, Slovėnijos, Vokietijos ir Lietuvos.

Pratybose „Iron Sword 2016“ kartu bus vertinamas šiais metais įsteigtos Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“, Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ ir joms priskirtų padalinių kovinis rengimas. Pratybose dalyvaus ir iš rezervo karių suformuotas pėstininkų batalionas.

Pratybos „Iron Sword“ yra NATO karinio rengimo ir pratybų organizavimo programos (angl. MTEP – Military Training and Exercise Program) dalis.

Žiniasklaidos dėmesiui:

Žiniasklaidos atstovai kviečiami į oficialią pratybų „Iron Sword 2016“ atidarymo ceremonijas Generolo Silvestro Žukausko poligone, Švenčionių r. lapkričio 20 d. 10 val. ir Motorizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ rikiuotės aikštėje Rukloje lapkričio 21 d. 10 val.

Atvykstantys į ceremonijas žiniasklaidos atstovai privalo užsiregistruoti pratybų Visuomenės informavimo centre – susisiekti telefonu ar el. paštu:

Generolo Silvestro Žukausko poligone (Pabradėje) – kpt. Paulius Babilas, tel. 8 618 40469, el. paštas: paulius.babilas@mil.lt

Gaižiūnų poligone (Rukloje) – vrš. Gintautas Mauricas, tel. 8 665 19398, el. paštas gintautas.mauricas@mil.lt

Generolo Silvestro Žukausko poligone (Švenčionių r.) treniruosis ir bus vertinamas Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ kovinis rengimas. Jos pagrindą sudarys dvi batalionų taktinės grupės ir priskirtas Artilerijos batalionas. Pirmosios – „Baltijos“ bataliono – taktinės grupės sudėtyje treniruosis Estijos, Latvijos ir Lietuvos kariai.

Jungtinių Amerikos Valstijų 173-osios desantinės brigados 2-ojo bataliono pagrindu suformuotoje taktinėje grupėje „Titanas“ treniruosis kariai iš JAV, Jungtinės Karalystės, Kanados, Lenkijos, Lietuvos, Liuksemburgo, Slovėnijos ir Vokietijos. Artilerijos bataliono sudėtyje – savaeigėmis haubicomis ginkluoti Vokietijos kariuomenės 131-ojo artilerijos bataliono ir Lietuvos kariai.

Šiame poligone Lietuvos karių kontingentą sudarys kariai iš Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“, Karaliaus Mindaugo husarų, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotųjų pėstininkų, Juozo Vitkaus inžinerijos, Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos batalionų ir kitų kariuomenės kovinių ir paramos vienetų.

Gaižiūnų poligone (Jonavos r.) treniruosis ir bus vertinamas Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ kovinis rengimas, kurios sudėtyje – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalionas ir tokio lygmens pratyboms pirmą kartą suformuotas rezervo karių batalionas, taip pat priskirti paramos vienetai. Šiame poligone kartu su lietuviais treniruosis kariai iš JAV ir Rumunijos.

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione tarnaujantiems nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariams šios pratybos yra vertinamosios. Į atsargą šauktiniai kariai bus išleisti gruodžio pabaigoje.

Lapkričio 20–26 d. į pratybas „Iron Sword 2016“ bus integruotos Sausumos pajėgų Nekinetinių operacijų pratybos „Pasitikėjimas“. Jose bus stiprinami civilių ir karių tarpusavio ryšiai, atnaujinamos žinios apie šalies gynybą. Kariai supažindins gyventojus ir mokys atpažinti informacinės aplinkos keliamas grėsmes, supažindins visuomenę su karių vykdoma veikla, pratybomis ir Lietuvoje besitreniruojančių NATO sąjungininkų galimybėmis. 

Lapkričio 24-27 d. pratybų „Geležinis kardas“ dalimi taps Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės vertinamosios pratybos „Tvirtas skydas“. Jose bus vertinamas karių savanorių gebėjimas vykdyti jiems paskirtas gynybines operacijas.

Pratybų dalyvių, karinės technikos judėjimas 

Į tarptautines pratybas „Iron Sword 2016“sąjungininkai atsigabena savo ginkluotę ir kovinę techniką. Kariai į poligonus vyksta lapkričio 14-20 d., karinė technika gabenama geležinkeliais, bendro naudojimo keliais, taip pat jūrų keliu per Klaipėdos uostą ir lėktuvais per Vilniaus ir Kauno oro uostus. Karines technikos kolonas galima išvysti judant maršrutais Klaipėda–Vievis–Pabradė, Kalvarija–Kaunas–Vievis–Pabradė, Saločiai–Maišiagala–Pabradė, taip pat Rukla–Vievis–Pabradė. Kolonos lydimos Karo policijos.

Informacijos šaltinis – Krašto apsaugos ministerija.

2016.11.17; 04:48