Saugumas ir gynyba – šiuos savo misijos Lietuvoje prioritetus ketvirtadienį susitikime su žiniasklaida įvardijo Lenkijos ambasadorė Uršula Doroševska (Urszula Doroszewska). Ambasadorė pabrėžė, kad ji didžiuojasi, jog Lenkijos oro pajėgos saugo Baltijos šalių oro erdvę.

Susitikimas vyko Lenkijos institute. „Specifinė mano užduotis – kova su informaciniu karu. Turime su tuo kovoti bendromis jėgomis. Kova už kokybišką informaciją nereiškia jos apribojimo ar draudimo, – sakė U. Doroševska ir prašė šioje sferoje bendradarbiauti. – Taip pat labai svarbus bendradarbiavimas energetikos srityje. Be to, svarbus bendradarbiavimas sprendžiant Europos klausimus“.

Lenkijos ambasada, priminė U. Doroševska, vaidina tarpininko vaidmenį tarp Vilniaus ir Varšuvos. Pastarąjį vizitą Lenkijos Seimo Maršalka Marekas Kuchcinskis (Marek Kuchcinski) pabrėžė, kad lenkai Lietuvoje, o lietuviai Lenkijoje yra mūsų bendros istorijos paveldėtojai, todėl reikia kreipti dėmesį į bendras problemas ir jas spręsti.

Visų ambasadorių visame pasaulyje darbas – istorijos politika. Reikia stebėti, kad faktai, apibrėžimai nebūtų iškraipomi, kaip kad neseniai buvo sakoma „lenkų koncentracijos stovyklos“.

„Bet tai buvo ne lenkų, o vokiečių koncentracijos stovyklos, tik Lenkijos teritorijoje“, – patikslino ambasadorė.

Susitikime buvo iškeltas ir tautinių mažumų klausimas. Ką ambasadorė mano apie tai, kad Lietuvos valdžia siekia suvienodinti pavardžių rašymą, tačiau kelių raidžių rašymas netenkina lenkų mažumų?

„Labai džiaugiamės, kad Lietuvos valdžia stengiasi eiti pirmyn, priiminėti sprendimus. Tačiau kai kurių raidžių rašymas stebina. Neaišku, kodėl viskas taip ilgai vyksta, kodėl iš to daroma tokia didelė problema. Tai nesuprantama ir Lenkijoje. Bet pažiūrėsime, ką nuspręs Lietuvos Seimas“, – sakė U. Doroševska.

Taip pat buvo kalbama apie Lenkijos ambasados ir Lenkijos instituto paruoštą generolo Tado Kosciuškos (Tadeusz Kosciuszko) metų užbaigimo programą. 2017 m. minimos T. Kosciuškos – Lenkijos, Lietuvos, Baltarusijos, Prancūzijos ir JAV – nacionalinio didvyrio 200-osios mirties metinės.

„Norėčiau paminėti mūsų bendrą herojų – T. Kosciušką. Tai buvo didvyris. Jam buvo svarbiausia Lenkijos ir Lietuvos saugumas, paprastų žmonių gyvenimas. Jis stengėsi panaikinti baudžiavą, tačiau tai jam nepavyko“, – priminė ambasadorė.

Lenkijos instituto Vilniuje direktorius Marcinas Lapčinskis (Marcin Lapczynski) priminė, kad 2017-ieji yra paskelbti T. Kosciuškos metais. Balandį panašią rezoliuciją priėmė ir Lietuvos Seimas. T. Kosciuškos 200-osios mirties metinės yra įtrauktos ir į UNESCO 2016-2017 metais minimų sukakčių sąrašą. M. Lapčinskis priminė pavasarinius T. Kosciuškos metų renginius, pristatė tuos, kurie dar vyks. Spalio 13-ąją Seime bus atidaryta T. Kosciuškai skirta paroda. Tada vyks mokslinė konferencija ir diskusija.

Pagrindiniai T. Kosciuškos metų minėjimo pabaigos Vilniuje renginiai vyks spalio 15 d., sekmadienį. Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje bus aukojamos mišios už T. Kosciušką ir visus Lietuvos nepriklausomybės gynėjus. Po mišių vyks šventinis paradas, vėliau – iškilminga ceremonija T. Kosciuškai atminti Nepriklausomybės aikštėje.

Spalio 18-ąją T. Kosciuškos metų pabaigos renginys vyks Valdovų rūmuose.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.10.13; 00:01

Prezidentė Dalia Grybauskaitė priėmė Lenkijos Respublikos ambasadorės Lietuvai Uršulos Doroševskos (Urszula Doroszewska) skiriamuosius raštus.

Šalies vadovė su naująja Lenkijos ambasadore aptarė bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityse, energetinio saugumo stiprinimą, dvišalius ryšius.

Grėsmių akivaizdoje Lietuva ir Lenkija užsitikrino tvirtas ir patikimas NATO atgrasymo priemones. Regione dislokuoti daugiašaliai NATO batalionai, rotuojama JAV karių brigada ir technika, vykdomos bendros pratybos. Būtina ir toliau glaudžiai bendradarbiauti siekiant nuolatinio JAV ir kitų sąjungininkų buvimo regione, sprendimų dėl regioninės oro gynybos, kovojant su propaganda bei kitomis hibridinėmis grėsmėmis.

Abi valstybės vienodai supranta būtinybę stiprinti Europos energetinį saugumą ir mažinti Europos Sąjungos priklausomybę nuo rusiškų dujų. Elektros tinklų sinchronizacija, atsakas į Astravo atominės elektrinės keliamas grėsmes – tai bendri Lietuvos ir Lenkijos interesai.

Lietuva ir Lenkija yra svarbios ekonominės partnerės, kurias sieja glaudūs prekybos ir investiciniai ryšiai, bendri infrastruktūros projektai. Lenkija yra trečia pagal dydį Lietuvos prekybos partnerė ir ketvirta didžiausia užsienio investuotoja mūsų šalyje.

Ambasadorė U. Doroševska yra dirbusi Lenkijos prezidento Andžejaus Dudos (Andrzej Duda) patarėja Rytų politikos klausimais, buvo Lenkijos ambasadorė Gruzijoje, dirbo prezidento Lecho Kačynskio (Lech Kaczynski) kanceliarijoje. 2006 m. ambasadorei įteiktas Lenkijos atgimimo Komandoro kryžius.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.08.24; 06:13