Lokys. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Paryžius, lapkričio 18 d. (AFP-ELTA). Prancūzijos įstatymų leidėjai ketvirtadienį balsavo už tai, kad būtų uždrausti laukinių gyvūnų pasirodymai cirkuose, o tai reiškia, kad nebebus vaidinančių tigrų, liūtų ar lokių.
 
Laukinių gyvūnų pasirodymai bus uždrausti per dvejus metus, o po septynerių metų bus uždrausta juos turėti – tai numato Gyvūnų teisių įstatymas, dėl kurio diskutuota nuo 2020 metų.
 
Įstatymas, kai tik jį pasirašys prezidentas Emmanuelis Macronas, per ateinančius penkerius metus uždraus ir gyvus delfinų pasirodymus bei nedelsiant nutrauks audinių auginimą – tai reiškia, kad šalyje bus uždarytas paskutinis ūkis.
 
E. Macrono centristinė partija „Respublika, pirmyn“ (LREM) pavadino įstatymą „istoriniu žingsniu kovojant už gyvūnų teises“. Cirko savininkai jį pasmerkė, o kai kurie aplinkosaugininkai teigė, kad jis nėra pakankamas.
 
Garsiausios Prancūzijos gyvūnų gynėjos, aktorės veteranės Brigitte Bardot fondas pasveikino „didelę pažangą gyvūnų teisių srityje Prancūzijoje“.
 
Be priemonių, nukreiptų prieš cirkus, naujasis įstatymas padidins maksimalią bausmę už netinkamą elgesį su gyvūnais iki penkerių metų kalėjimo ir baudą iki 75 tūkst. eurų, taip pat sugriežtins prekybą naminiais gyvūnėliais.
 
„Neišvengiamai ateis diena, kai (…) diskutuosime tokiais opiais klausimais kaip medžioklė, bulių kautynės ar kai kurios gyvūnų auginimo praktikos“, – sakė LREM įstatymų leidėjas, taip pat veterinaras Loïcas Dombrevalis.
Korida. Slaptai.lt nuotr.
 
Aplinkosaugininkai paragino imtis priemonių, kad būtų pagerintos sąlygos pramoniniuose gyvulių ūkiuose, tam reikės „pakeisti mūsų žemės ūkio modelį“, ketvirtadienį sakė senatorius Danielis Salmonas. Tokie klausimai kaip medžioklė ir bulių kautynės ypač opūs, nes šalininkai kaimo vietovėse juos atkakliai gina kaip ilgalaikę kultūrinę praktiką.
 
Kepenų paštetą gaminantys Prancūzijos ūkiai – juose paukščiai, pavyzdžiui, žąsys ir antys, maitinami priverstinai, kad dirbtinai išsipūstų kepenys, – taip pat seniai puolami kampanijos dalyvių.
 
120 cirko savininkų Prancūzijoje tikriausiai protestuos prieš jų pragyvenimo šaltinių ribojimus ir jau perspėjo, jog kai kurie gyvūnai gali būti apleisti. „Tai neteisingas įstatymas, nes mūsų cirkuose nėra gyvūnų, su kuriais elgiamasi netinkamai“, – naujienų agentūrai AFP sakė cirko gyvūnų dresuotojų sąjungos vadovas Williamas Kerwichas.
 
Naujasis įstatymas taip pat draudžia naudoti laukinius gyvūnus televizijos laidose, naktiniuose klubuose ir privačiuose vakarėliuose.
 
Apklausos rodo, kad dauguma prancūzų pritaria įstatymui, o dešimtys šalies miestų ir miestelių jau uždraudė keliaujančius cirkus, kuriuose naudojami gyvūnai.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2021.11.19; 05:54

Pietų Afrikos Kriugerio nacionaliniame parke liūtai užkariauja asfaltą. EPA-ELTA nuotr.

Garsiajame Pietų Afrikos Kriugerio nacionaliniame parke liūtai naudojasi galimybe – ir užkariauja asfaltą. Parko administracija paskelbė nuotraukas, kuriose būrys plėšrūnų įsitaisę ant saulės įkaitintos kelio dangos.
 
Paprastai šiais keliais juda tūkstančiai parko lankytojų iš viso pasaulio – dabar jie dėl koronaviruso  paskelbtų ribojimų yra praktiškai tušti.
 
Pietų Afrikoje yra ne vienas nacionalinis parkas ir laukinių gyvūnų rezervatas. Kriugerio nacionalinis parkas yra vienas svarbiausių turistų traukos objektų. Jis žinomas tokių gyvūnų, kaip drambliai, liūtai, raganosiai, leopardai ir buivolai, gausa.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.20; 14:00