Vaistai. Slaptai.lt fotografija

Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, kyla grėsmė, kad dėl Kinijoje siaučiančio koronaviruso gali sutrikti vaistų, kurių komponentai gaminami Kinijoje, tiekimas. Ministras ketvirtadienį dalyvavo neeilinėje Briuselyje vykusioje ES ministrų taryboje, kurioje apsikeista nuomonėmis dėl pasaulio dėmesį pritraukusio viruso suvaldymo.
 
„Šalys išsakė susirūpinimą dėl vaistų sudedamųjų dalių gamybos Kinijoje ir skatino Europos Komisiją (EK) įvertinti galimus tiekimo sutrikimus bei imtis priemonių, kaip jų išvengti“, – teigia ministras A. Veryga Eltai atsiųstame pranešime.
 
Pasak jo, daugelis kolegų ministrų akcentavo, kad būtina sukurti mokslinių duomenų platformą, kuria galėtų pasinaudoti ne tik šalių narių farmacijos pramonės, bet ir mokslo atstovai, kad tik greičiau būtų sukurta ir išbandyta reikiama veiksminga vakcina.
 
Ministro A. Verygos teigimu, pabendravus su kolegomis ministrais iš kitų ES narių, paaiškėjo, kad visos bendrijos šalys yra gerai pasirengusios suvaldyti esamą situaciją dėl koronaviruso plitimo.
 
Kaip teigiama atsiųstame pranešime, šalys narės sutarė, kad šiuo atveju ES labai svarbu į kovą su koronavirusu įtraukti kuo daugiau farmacijos pramonės ekspertų, nuolat vykdyti rinkos produktų analizę.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
 
Anot A. Verygos sutarta, kad žmonėms skleidžiama informacija turi būti pagrįsta įrodymais, laiku valdyti tikrovės neatitinkančias žinias, t.y. krizines situacijas, nes tik taip galima mažinti nepagrįstą paniką. Be to, valstybės narės sutarė, kad būtina stiprinti finansavimą siekiant suteikti pagalbą mažiau išsivysčiusių trečiųjų šalių gyventojams.
 
„Tai svarbu, nes šie žmonės turi turėti daugiau garantijų gauti reikiamas sveikatos priežiūros paslaugas, ypač kriziniais atvejais, pavyzdžiui, esant epidemijoms, masiniams susirgimams. Deja, šiuo metu Afrikos žemyno valstybių gyventojai turi per mažai garantijų į sveikatos apsaugą arba išvis neturi jų“, – sako ministras A. Veryga.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.02.14; 00:01

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga, Konkurencijos tarybos ir Valstybės kontrolės atstovais aptarė, kaip užtikrinti mažesnes vaistų kainas Lietuvoje. 

Konkurencijos tarybos (KT) ir Valstybės kontrolės (VK) tyrimai atskleidė, kad kompensuojami vaistai mūsų šalyje yra nepagrįstai brangūs.

Neskaidri, blogai kontroliuojama sistema sudaro sąlygas korupcijai ir neteisėtam lobizmui. Iki šiol nė vienas sveikatos apsaugos ministras nesiryžo reformuoti vaistų kompensavimo sistemos, kasmet reikalaujančios vis daugiau lėšų. Vaistams kompensuoti valstybė per metus skiria jau beveik 240 mln. eurų, o patys gyventojai dar primoka dešimtis milijonų eurų. Kai kurių vaistų grupėse priemokos išaugo daugiau kaip 80 procentų.  

Kaip rodo tyrimai, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) reguliuojama vaistų kompensavimo sistema sukelia dirbtines kliūtis patekti į šalies rinką pigesniems ir efektyvesniems vaistams.

Dėl kontrolės stokos Lietuvoje brangiausio vaisto parduodama dešimtis kartų daugiau nei pigiausio, nors skirtingų gamintojų to paties vaisto kainos rinkoje gali skirtis nuo 2 iki 6 kartų. Tai rodo, kad valstybė vaistus kompensuoja ne pagal realias kainas.

Net iki 49 proc. pigesni vaistai yra neįleidžiami į kompensuojamųjų vaistų sąrašą, ištisais metais delsiant jį atnaujinti moderniais ir pigesniais vaistais. Tokia sistema tarnauja brangių vaistų gamintojams ir prekybininkams, saugodama jų pelnus. 

Neracionaliai naudojant Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšas prarandama galimybė sutaupyti ir nupirkti naujausių vaistų, ypač reikalingų onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams.

Žmonėms ne visada pasiūloma pasirinkti pigesnius tokio paties efektyvumo medikamentus. Kaip atskleidė Valstybės kontrolė, tik 1 iš 14 tirtų atvejų vaistų pirkėjas buvo tinkamai informuotas apie mažiausiai kainuojantį vaistą.  

Prezidentė pabrėžia, kad vaistų kainų mažinimas yra prioritetinis darbas, svarbus visiems gyventojams ir valstybei. Dabar susiklosčiusi padėtis yra nepateisinamo aplaidumo padarinys. Esama daug galimybių sumažinti vaistų kainas, ir tai – tiesioginė sveikatos apsaugos ministro atsakomybė, nes būtent dėl SAM nustatytų taisyklių vaistų kainos nemažėja.

Ministerija privalo įgyvendinti kontroliuojančių institucijų rekomendacijas: užtikrinti efektyvią vaistų kainodarą ir sąžiningą konkurenciją, Vaistų kompensavimo komisijos, Farmacijos departamento veiklos skaidrumą. Taip pat turėtų būti atnaujinta PSDF taryba, kurioje iki šiol sprendimus daugiau nei dešimtmetį priiminėja tie patys nariai.

Skaidri vaistų rinkos reguliavimo tvarka ir principinga jos priežiūra bei kontrolė turi suteikti galimybę kiekvienam žmogui įsigyti tinkamiausius, nebrangius ir efektyvius vaistus. 

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.

2017.01.24; 15:30

Kauno apylinkės prokuratūroje buvo surengta spaudos konferencija, kurioje tyrimui vadovaujanti prokurorė pateikė tiriamo įvykio faktines aplinkybes.

Konferencijos pradžioje buvo pastebėta, kad iki šiol viešojoje informacinėje erdvėje paskelbta netikslių duomenų ir nepagrįstų gandų.

Gavus informaciją apie tai, kad vienoje ugdymo įstaigoje mažametis apsinuodijo nenustatytos veikliosios medžiagos medikamentais, Kauno miesto Žaliakalnio policijos komisariate buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl nežymaus sveikatos sutrikdymo mažamečiui, kuriam vadovauja ir jį organizuoja Kauno apylinkės prokuratūros prokurorė Renata Oželienė.

Prasidėjus tyrimui buvo imtasi visų įmanomų priemonių kuo greičiau ištirti šį įvykį. Atliekant tyrimą be kitų proceso veiksmų darželyje buvo atliktos kratos bei poėmiai, kurių metu ugdymo įstaigoje rasta medikamentų. Paskirtos atitinkamos jų ekspertizės ir tyrimai dėl medikamentų ir jų vartojimo.

Tiriamos visos šio įvykio aplinkybės ir galimos versijos. Paskirtos įvairios ekspertizės ir kiti tyrimai, kas padės išsiaiškinti tikrąsias įvykio aplinkybes. Dalis iš šių tyrimų gali trukti iki pusės metų.

Atsižvelgiant į šio įvykio svarbą, informacija apie ekspertų išvadas visuomenei bus pateikta nedelsiant, kai tik tos išvados bus gautos.

Informacijos šaltinis – Lietuvos generalinė prokuratūra.

2016.11.12; 02:30