Bulgarijos vėliava. EPA – ELTA nuotr.

Sofija, birželio 28 d. (ELTA). Bulgarija nusprendė paskelbti nepageidaujamais asmenimis 70 Rusijos ambasados diplomatų ir techninio personalo darbuotojų. Tai antradienį žurnalistams pranešė Rusijos ambasados Sofijoje atstovas.
 
„Bulgarija nusprendė išsiųsti 70 diplomatų ir techninio personalo atstovų“, – sakė jis.
 
Šaltinis Rusijos užsienio reikalų ministerijoje pareiškė, kad Maskva atsakys į Bulgarijos sprendimą išsiųsti 70 diplomatų.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2022.06.29; 05:34

Latvijos vėliava. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Ryga, gegužės 13 d. (dpa-ELTA). Latvijos valdžios institucijos uždraudė atvykti dar 102 rusams už tai, kad jie remia Maskvos karą Ukrainoje.
 
Į juodąjį sąrašą įtrauktiems asmenims nebus leidžiama atvykti į Latviją neribotą laiką, pranešė Užsienio reikalų ministerija. Dauguma į sąrašą įtrauktų asmenų yra kultūros veikėjai.
 
„Minėti asmenys, daugiausia Rusijos kultūros veikėjai, išreiškė aktyvią paramą Rusijos prezidento sprendimui vykdyti invaziją į Ukrainą. Žmonės, įtraukti į nepageidaujamų asmenų sąrašą, pateisino Rusijos invaziją ir karą Ukrainoje“, – sakoma ministerijos pareiškime.
 
Prasidėjus invazijai, Ryga jau uždraudė įvažiuoti į Latviją daugiau kaip 30 kultūros sektoriuje dirbančių asmenų ir „toliau įvedinėja draudimus įvažiuoti į Latviją Kremliaus režimą remiantiems asmenims, ir nuosekliai tai darys ateityje“, sakoma ministerijos pareiškime.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2022.05.14; 08:11

Talino vaizdai. Slaptai.lt nuotr.

Talinas, kovo 21 d. (ELTA). Rusijos diplomatai, Estijos paskelbti nepageidaujamais asmenimis, kartu su savo šeimomis išvažiavo į tėvynę. Tai sakoma pirmadienį tviteryje paskelbtame Rusijos ambasados pranešime.
 
„Kovo 21-osios rytą mūsų draugai, kuriuos Estijos valdžia visiškai nepagrįstai paskelbė nepageidaujamais asmenimis, kartu su savo šeimomis išvažiavo sienos link. Priešakyje – nauji sumanymai ir darbai Rusijos labui“, – pažymima pranešime.
 
Praėjusią savaitę Estija, taip pat Lietuva ir Latvija pranešė išsiunčiančios iš viso 10 Rusijos diplomatų. Kaip pareiškė oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova, Maskva atitinkamai atsakys į visus nepagrįstus Rusijos diplomatinio korpuso atstovų išsiuntimus.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2022.03.22; 07:12

Maskva, gruodžio 20 d. (AFP-ELTA). Reaguodama į dviejų Rusijos diplomatų išsiuntimą iš Vokietijos, Maskva pirmadienį savo ruožtu du vokiečių diplomatus paskelbė „nepageidaujamais asmenimis“.
 
„Šis žingsnis nėra netikėtas, tačiau, federalinės vyriausybės nuomone, visiškai nepagrįstas, – sakė Užsienio reikalų ministerijos Berlyne atstovas. – Šiandieninis  Rusijos Federacijos užsienio reikalų ministerijos sprendimas vėl apsunkina santykius“.
 
Berlyno teismas praėjusį trečiadienį kalėjimo iki gyvos galvos bausmę skyrė rusui, pripažintam kaltu dėl čečėnų kilmės gruzino nužudymo Berlyne 2019 metų rugpjūtį. Teismas pareiškė surinkęs įrodymų, kad nužudymą užsakė Rusijos valstybinės institucijos.
 
Reaguodama į nuosprendį, Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock išsikvietė Rusijos ambasadorių ir pareiškė, kad du Rusijos ambasados diplomatinio personalo darbuotojai skelbiami nepageidaujamais asmenimis.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2021.12.21; 09:00

Kinija šeštadienį paskelbė sankcijas, nukreiptas prieš du JAV ir vieną Kanados pilietį. Tai atsakas į Vakarų valstybių sankcijas, kurios buvo įvestos dėl Kinijos netinkamo elgesio su uigūrais, praneša AFP.
 
Kinijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad į Kiniją, Honkongą ir Makao draudžiama atvykti dviem JAV Tarptautinės religijos laisvės komisijos (CIRF) nariams, Gayle Manchin ir Tony‘ui Perkins‘ui, taip pat Kanados parlamentarui Michaelui Chongui bei Kanados parlamento žmogaus teisių komiteto nariams.
 
Žmogaus teises ginančių organizacijų teigimu, mažiausiai 1 mln. uigūrų ir kitoms musulmonų grupėms priklausančių žmonių yra kalinami „perauklėjimo stovyklose“ Sindziango regione, Kinijos šiaurės vakaruose. Jie išnaudojami priverstiniam darbui, o moterys priverstinai sterilizuojamos.
 
Europos Sąjunga, Jungtinė Karalystė, Kanada ir Jungtinės Amerikos Valstijos šią savaitę pritaikė sankcijas kai kuriems Sindziango regiono valdžios ir verslo atstovams. Pekinas į tai atsakė veiksmais, nukreiptais prieš ES ir Jungtinės Karalystės piliečius.
 
Kinijos užsienio reikalų ministerija šeštadienį paskelbė, kad JAV ir Kanada rėmėsi „gandais ir dezinformacija“.
 
Vakarų valstybių piliečiams, kuriems Kinija pritaikė sankcijas, draudžiama vykdyti verslą su Kinijos piliečiais ir organizacijomis.
 
Ministerija taip pat pareikalavo, kad jie „nustotų kištis į Kinijos vidaus reikalus, kitaip jie gali nudegti pirštus.“
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.03.28; 08:25

Persona non grata

Pirmadienį Bulgarijos URM paskelbė du Rusijos ambasados Sofijoje darbuotojus nepageidaujamais asmenimis. Tai žurnalistams pranešė Rusijos diplomatinė atstovybė.
 
„Šiandien į Bulgarijos URM buvo iškviestas patarėjas-pasiuntinys, jam buvo įteikta nota dėl Rusijos ambasados darbuotojų paskelbimo nepageidaujamais asmenimis. Jie turi palikti Bulgariją per 72 valandas“, – informavo atstovybė.
 
Rusijos ambasada pabrėžė, kad šis Bulgarijos sprendimas yra nepagrįstas. „Rusija pasilieka teisę imtis atsakomųjų veiksmų“, – pridūrė ambasados atstovai.
 
Šeštadienį Bulgarijos ministras pirmininkas Boikas Borisovas, komentuodamas pranešimus, kad šalies pareigūnai sulaikė šešis šnipinėjimu Rusijos naudai įtariamus žmones – Bulgarijos gynybos ministerijos ir karinės žvalgybos darbuotojus, taip pat ir Rusijos pilietę, kuri yra vieno iš sulaikytųjų žmona, pareiškė, jog dėl šios bylos teks paskelbti Rusijos diplomatus nepageidaujamais asmenimis.
 
Rusijos ambasada Bulgarijoje reikalavo iki teismo nutraukti visas spekuliacijas šia tema. Jos atstovai sakė, jog tikisi, kad „teismo procesas bus depolitizuotas, bešališkas ir objektyvus, atitiks Bulgarijos ir tarptautinės teisės normas“. 
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.03.23; 05:00

Čekijos prezidentas M. Zemanas piktinasi šalies pareigūnų sprendimu neįsileisti Rusijos diplomato. EPA-ELTA nuotr.
Čekijos prezidentas Milošas Zemanas sukritikavo pareigūnų sprendimą neįleisti į šalį vieno iš Rusijos delegacijos, atvykusios į Prahą dalyvauti dvišalės tarpvyriausybinės prekybinio ir ekonominio bendradarbiavimo komisijos posėdyje, narių. 

Kaip pranešė laikraštis „Denik N“, M. Zemanas ketvirtadienį pareiškė, jog šis incidentas yra „kvaila provokacija“, nes Rusijos delegacija jau svarstė galimybę grįžti į namus. Pasak Čekijos prezidento, tai galėjo ilgam sugadinti dviejų šalių santykius.

„Yra žmonių, kurie nieko daugiau nemoka, tik rengti kvailas provokacijas“, – teigė M. Zemanas.

Rusijos prekybos ir pramonės ministro Deniso Manturovo vadovaujama delegacija atvyko į Prahą su vizitu pirmadienį. Pasak Čekijos pareigūnų, vienas iš jos narių neįleistas į šalį saugumo sumetimais. Oro uoste patikrinus dokumentus, jis buvo išsiųstas atgal į Maskvą. Gautomis žiniomis, anksčiau rusas buvo įtrauktas į nepageidaujamą asmenų sąrašą.

Čekijos tarnybos neįsileido Rusijos užsienio reikalų ministerijos darbuotojo. Rusijos ambasada Prahoje pareiškė, kad tokie veiksmai yra nedraugiški, ir į juos bus atsakyta.

Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2019.03.08; 11:53

Lietuvos parlamento narys Laurynas Kasčiūnas. Slaptai.lt nuotr.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių. Jie ragina papildyti nepageidautinų Lietuvoje asmenų nustatymo tvarkos kriterijų sąrašą nuostatomis, pagal kurias atlikėjai, viešai arba per savo kūrybą išsakantys paramą agresyviai Rusijos ar kitos valstybės vykdomai užsienio politikai arba kvestionuojantys Lietuvos sąjungininkų teritorinį vientisumą, būtų įtraukti į nepageidautinų asmenų sąrašą ir negalėtų atvykti bei organizuoti savo pasirodymus Lietuvoje.

„Prieš kelis mėnesius L. Kasčiūnas kreipėsi į URM dėl draudimo proputiniškam dainininkui Timurui Junusovui – Timoti atvykti į Lietuvą. Į šį kreipimąsi buvo gautas atsakymas, kuriame konstatuojama, kad T. Junusovas gali atvykti į Lietuvą ir čia organizuoti savo pasirodymus. Susipažinome su URM pateiktais argumentais ir esame įsitikinę, kad nepageidautinų asmenų Lietuvoje nustatymo tvarka, numatanti kriterijus, pagal kuriuos nustatoma, ar asmuo gali būti įleistas į Lietuvą, privalo būti peržiūrėta ir papildyta. Šiuo metu galiojantys kriterijai, vadovaujantis kuriais asmeniui draudžiama atvykti į Lietuvą, tik jei jis neigia Lietuvos teritorinį vientisumą, yra per siauri. Tokia tvarka kuria spragas ir lemia, kad Rusijos propagandinis veikimas Lietuvoje nėra tinkamai užkardomas“, – kreipimosi motyvus aiškino buvęs užsienio reikalų ministras A. Ažubalis.

Pasak L. Kasčiūno, T. Junusovo atvejis nėra išskirtinis, o atlikėjai, talkinantys Rusijos valdantiesiems informaciniame kare, privalo žinoti to kainą.

Parlamentaras Audronius Ažubalis Centre). Slaptai.lt nuotr.

„T. Junusovo atvejis nėra išskirtinis – Rusijoje apstu atlikėjų, kurie viešai deklaruoja paramą agresyviai valdančiųjų vykdomai užsienio politikai, kvestionuoja kaimyninių valstybių teritorinį vientisumą. Rusija, vykdydama informacinį karą, dažnai kultūrą naudoja kaip propagandinį įrankį, nes būtent per kultūrą priešiška propaganda geriausiai pasiekia žmonių sąmonę. Kremlius savo vykdomai politikai palankius atlikėjus ir dainininkus laiko savo „minkštosios galios“ instrumentu, padedančiu formuoti tam tikrus tapatybinius elementus, priartinti žmones prie Kremliaus kultūrinės ir informacinės erdvės. Esame įsitikinę, kad tokių atlikėjų vieša veikla privalo būti vertinama taip pat griežtai, kaip Rusijos verslininkų – oligarchų, kuriems uždrausta atvykti į JAV ir ES valstybes, parama Kremliaus vykdomai agresyviai užsienio politikai“, – teigė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys L. Kasčiūnas.

Rašte Seimo nariai taip pat kviečia ministrą L. Linkevičių apsvarstyti galimybę kelti šį klausimą ir Europos Sąjungos Užsienio reikalų tarybos lygmenyje, kadangi, anot Seimo narių, panašius iššūkius patiria ir kitos Europos Sąjungos valstybės.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.10.17; 13:30

Baltarusija šalyje nepageidaujamais asmenimis paskelbė du šnipinėjimu įtariamus užsienio šalių piliečius, penktadienį pranešė šalies Valstybės saugumo komitetas (KGB).

„Šią savaitę du asmenis paskelbėme personae non gratae“, – žurnalistus informavo KGB pirmininkas Valerijus Vakulčikas, tačiau šios informacijos plačiau nekomentavo.

Informacijos šaltinis ELTA

2018-10-05

Vokietijos televizijos kanalas ARD penktadienį pranešė, kad Rusija neįsileidžia jo korespondento Hajo Seppelto, žinomo dopingo skandalų tyrimais, kuris ketino stebėti 2018 metų pasaulio futbolo čempionatą.

Pasak ARD atstovų, žurnalistas įtrauktas „į nepageidaujamų asmenų sąrašą“. „Televizijos kanalas tai laiko išskirtiniu incidentu sporto žurnalistikos istorijoje ir pasikėsinimu į spaudos laisvę“, – sakoma ARD pareiškime.

Kanalas neatskleidžia situacijos detalių. ARD programų direktorius Volkeris Herresas pabrėžė, kad Rusijos valdžios sprendimas jam yra visiškai nesuprantamas.

Rusijos ambasada Vokietijoje šio pranešimo kol kas nekomentuoja.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.05.12; 05:00

Rusijai uždraudė kai kuriems Lietuvos piliečiams atvykti į Rusiją. 

valatka_3
Rimvydas Valatka

Lietuvos žinomi žurnalistai ir politikai, sužinoję, kad pateko į juodąjį Rusijos sąrašą, neslėpė pasitenkinimo ir traktavo tai kaip savotišką jų veiklos įvertinimą.

Tačiau konservatorė Rasa Juknevičienė įtariai vertino šias politikų, sužinojusių, kad yra nepageidaujami asmenys šalyje, reiškiamą džiūgavimą. R. Juknevičienė samprotavo, kad tokiu sąrašu Rusija tiesiog „trolina“ Lietuvą.

Užsienio reikalų ministro atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė penktadienį Eltai patvirtino, kad yra gautas sąrašas, o jame paskelbti Lietuvos piliečiai, kuriems draudžiama atvykti į Rusiją. Tačiau R. Jakilaitienė daugiau detalių neatskleidė ir tvirtino, kad kiekvieną į sąrašą patekusį asmenį informuoja atskirai.

Sulaukę Užsienio reikalų ministerijos skambučio ir sužinoję, kad pateko į juoduosius Rusijos sąrašus, žinomi Lietuvos visuomenės veikėjai ir politikai šią žinią skelbia savo feisbuko paskyrose.

Konservatorė Rasa Juknevičienė. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Į nepageidaujamų asmenų sąrašus patekęs giriasi žurnalistas Rimvydas Valatka. Savo feisbuko paskyroje apžvalgininkas giriasi, kad tai didžiausias jo gyvenimo įvertinimas.

„Šiandien sužinojau, kad Putino Rusija įtraukė mane į juoduosius sąrašus asmenų, kuriems draudžiama 5 metams įvažiuoti į Rusiją. Turbūt tai yra pats aukščiausias mano gyvenimo įvertinimas. Taigi nors ir šimtui, ponai kleptokratai. Sąmoningai nesu buvęs toje šalyje nuo 1991 m. vidurio, kai dar teko naudotis jų oro uostais. Prisibuvau. Tai yra šalis, kurios Sibiro katorgoje gimiau ir kuri vienintelė pasaulyje netraukia sugrįžti“, – feisbuke rašė R. Valatka.

Apie tai, kad sužinojo atsidūręs nepageidautinų žmonių sąraše, pranešė ir žurnalistas Andrius Tapinas.

„Lik sveikas, Sibire. Lik sveikas, Baikale ir Nižnij Tagile. Ate atostogoms Gelendžike ir Kryme, sudie Krasnojarske ir Čeliabinske. Patekau į Rusijos sąrašą ir penkerius metus neturiu teisės įvažiuoti į Rusijos teritoriją. Realiai visiškai už nieką. Blogo žodžio nesu apie Kremlių pasakęs ir prašau“, – feisbuke šmaikštavo A. Tapinas. 

Andrius Tapinas. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Į sąrašą pateko ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas. Apie gautą draudimą atvykti į Rusiją paskelbė kai kurie Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Seime nariai – Mantas Adomėnas, Laurynas Kasčiūnas, Žygimantas Pavilionis.

Pastarasis komentuodamas tai, kad atsidūrė šiame sąraše, taip pat įvertino labai teigiamai.

„Turiu daug valstybinių apdovanojimų, bet šitas – tikrai brangiausias!!!“, – feisbuke pažymėjo Ž. Pavilionis.

Tuo tarpu M. Adomėnas šmaikštavo, kad net aštuonerius metus laukė, kol Rusija jam uždraus įvažiuoti į šalį.

„JAU MANIAU, NEBESULAUKSIU. Vis dėlto sulaukiau. Pagaliau. Draudimas įvažiuoti į Rusiją – check“, – rašė M. Adomėnas, primindamas Rusiją suerzinusią 2010 m. politiko inicijuotą rezoliuciją dėl Gruzijos teritorinio vientisumo.

L. Kasčiūnas pabrėžė, kad, jo žiniomis, juodajame Kremliaus sąraše yra daugiau kaip dešimt Seimo narių, kuriuos URM informavo, kad jie į Rusiją negalės atvykti penkerius metus.

Nors politikai ir žurnalistai gautą žinią, kad Kremlius uždraudė jiems kurį laiką atvykti į Rusiją, įvertino pašaipiai ir traktavo tai kaip savotišką jų veiklos įvertinimą, konservatorė Rasa Juknevičienė buvo kur kas įtaresnė. Politikė savo socialinio tinklo paskyroje samprotavo, kad šis sąrašas gali būti tik dar vienas Kremliaus informacinio karo atvejis.

„Nors Lietuvos URM informuoja, žiniasklaida praneša, o sąraše esantys džiaugiasi, tačiau man atrodo, kad tai dar vienas Kremliaus informacinio karo atvejis. Meta kaulą, t. y. neįleidžiamų į Rusiją sąrašą, o jūs čia aiškinkitės, kas yra kas Lietuvoje. Patrolino. Kimbam“, – feisbuke rašė R. Juknevičienė.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.04.28; 15:19

magnickis_sergejus

Jungtinės Amerikos Valstijos prieš Kremlių išmėgino naują diplomatinį ginklą. Amerika sudarė sąrašą iš maždaug 60-ies rusų valdininkų, kurie, oficialiojo Vašingtono manymu, neabejotinai kalti dėl juristo Sergėjaus Magnickio mirties Maskvos kalėjime.

Amerikiečiai ne tik sudarė ilgąjį sąrašą. Jie paskelbė paaiškinimus, kodėl šie Rusijos pareigūnai nepageidaujami JAV teritorijoje. Kalbant dar tiksliau, 60-imt rusų valdininkų tapo “personomis non gratomis” ir jiems draudžiama įvažiuoti į JAV teritoriją.

Continue reading „Juodasis amerikiečių sąrašas – prieš juodąjį rusų sąrašą”