Donaldas Trampas (Trump). EPA – ELTA nuotr.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį pareiškė, kad esą dar nematė Vokietijos tyrėjų įrodymų, patvirtinančių, jog Rusijos opozicionierius Aleksejus Navalnas buvo apnuodytas.
 
„Aš tiksliai nežinau, kas nutiko. Manau, kad tai tragiška, tai baisu, tai neturėtų nutikti“, – teigė D. Trumpas.
 
„Dar nesame matę įrodymų, bet aš juos apžvelgsiu“, – spaudos konferencijoje sakė D. Trumpas.
 
Prezidento teigimu, jis esą girdėjo, kad Vokietija išsiaiškino, jog praėjusį mėnesį skrydžio metu prastai pasijutęs A. Navalnas buvo apnuodytas „Novičiok“ grupės nervus paralyžiuojančia medžiaga.
 
Europa tuomet Rusijai pagrasino naujomis sankcijomis, o NATO pareikalavo atlikti tarptautinį tyrimą dėl galimo pasikėsinimo į opozicionieriaus gyvybę.
 
Centre – Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas. EPA – ELTA nuotr.

Vokietija informavo savo NATO partneres ir NATO generalinį sekretorių Jensą Stoltenbergą, kad atrado „neabejotinų įrodymų“, jog A. Navalnas buvo apnuodytas būtent „Novičiok“.
 
„Mes patys jų nematėme, – omenyje turėdamas Vokietijos tyrėjų įrodymus sakė D. Trumpas. Jis pridūrė, kad atsižvelgus į tai, ką kalba Vokietija, galėjo nutikti taip, kaip jie sako. – Būčiau labai piktas, jei taip ir nutiko.“
 
D. Trumpas neminėjo, kokių veiksmų imtųsi, jei būtų patikintas, kad Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritiką iš tiesų bandyta nužudyti. Tačiau jis pareiškė Rusijai iki šiol buvęs „griežtesnis, nei bet kas kitas“.
 
D. Trumpas taip pat teigė, kad dabar pagrindiniu klausimu jis laiko šiuo metu su Maskva vedamas derybas dėl branduolinių ginklų kontrolės. „Tai pats svarbiausias dalykas“, – teigė prezidentas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.09.05; 07:33

Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda. Roberto Dačkaus (LR Prezidento kanceliarija) nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda, Vokietijos vyriausybei patvirtinus, kad vienas Rusijos opozicijos lyderių Aleksejus Navalnas nunuodytas kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok”, sako, jog panašaus verdikto daug kas ir tikėjosi.
 
„Šokiruoja tai, kad tokia žinia jau nebešokiruoja – panašaus verdikto daug kas ir tikėjosi. Kas tai – naujas normalumo standartas? Tikrai? Antras dalykas – Rusijos medicinos įstaigai, kurioje iš pradžių atsidūrė A. Navalnas, tokia diagnozė, žinoma, buvo misija-neįmanoma.
 
Demokratija nuo autokratijos tuo ir skiriasi, kad joje žmogaus gyvybės vertė yra visa ko matas. Pastarojoje gi nuosekliai įgyvendinamas Stalino principas – „nėra žmogaus, nėra problemos”, – savo Feisbuko paskyroje rašo G. Nausėda.
 
Kaip jau pranešta, trečiadienį Vokietijos vyriausybė patvirtino, kad Rusijos opozicijos politikas A. Navalnas buvo apnuodytas „Novičiok” grupės nervus paralyžiuojančia kovine medžiaga.
 
Aleksejus Navalnas. EPA-ELTA nuotr.

Kad A. Navalnas apnuodytas šia nuodinga medžiaga, nustatyta specialioje Vokietijos Bundesvero laboratorijoje.
 
Šiuo metu A. Navalnas gydomas Berlyne. Jis blogai pasijuto lėktuve rugpjūčio 20 dieną, skrisdamas iš Tomsko į Maskvą. Pradžioje jis buvo paguldytas į Omsko ligoninę, tačiau, spaudžiant šeimai ir kolegoms, vėliau perkeltas į Vokietiją.
 
Vokietijos vyriausybė dabar su partneriais ES ir NATO tarsis dėl bendros reakcijos. Be to, vyriausybė užmegs kontaktą su Cheminio ginklo draudimo organizacija (OVCW).
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.09.03; 04:45

Centre – Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas. EPA – ELTA nuotr.

Jungtinė Karalystė (JK) tvirtina, kad Rusija privalo paaiškinti, kodėl Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritikas buvo apnuodytas „Novičiok“ grupei priklausančia nervus paralyžiuojančia medžiaga, ir pridūrė, kad nepriimtina, jog vėl buvo panaudotas cheminis ginklas, informuoja agentūra „Reuters“.
 
Vokietijos vyriausybė trečiadienį patvirtino, kad Berlyne gydomas A. Navalnas buvo apnuodytas „Novičiok“ grupei priklausančia nervus paralyžiuojančia kovine medžiaga.
 
„Rusijos vyriausybė privalo pasakyti tiesą apie tai, kas nutiko A. Navalnui“, – teigė JK užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas.
 
„Visiškai nepriimtina, kad šis uždraustas cheminis ginklas vėl buvo naudojamas, ir dar kartą matome smurtą, nukreiptą prieš svarbų Rusijos opozicijos veikėją“, – pridūrė D. Raabas.
 
JK teigia, kad Rusija 2018 metais Solsberio mieste panaudojo „Novičiok“ prieš buvusį dvigubą agentą Sergejų Skripalį ir jo dukterį.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.09.03; 00:30

Praėjus pusantrų metų po išpuolio prieš buvusį dvigubą rusų šnipą Sergejų Skripalį ir jo dukterį Solsberyje, Cheminio ginklo draudimo organizacija (OPCW) uždraudė nervus paralyžiuojančią medžiagą „Novičiok“.
 
Tai yra „pirmas kartas istorijoje“, kai išplečiamas 1997-aisiais įsigaliojusios Cheminio ginklo konvencijos uždraustų medžiagų sąrašas, sakė OPCW vadovas Fernnadas Ariasas.
 
Cheminio ginklo konvencija draudžia kurti, gaminti, sandėliuoti, naudoti ir platinti cheminius ginklus.
 
S. Skripalis ir jo duktė tik per plauką liko gyvi po išpuolio 2018 metų kovą. Vėliau mirė su nuodais kontaktą turėjusi niekuo dėta moteris.
Įtariamaisiais S. ir J. Skripalių apnuodijimo byloje laikomi du rusų karinės žvalgybos GRU agentai. Šis išpuolis sukėlė didelę diplomatinę krizę.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.11.29; 10:00

GRU Nr 1 Denis Sergejew. Deckname Sergej Fedotov. Bellingcat

Dabar jau aišku, kad bulgarų prekeivį ginklais Jemeljaną Gebrevą (Емельян Гебрев) prieš ketverius metus nuodijo Rusijos slaptųjų tarnybų agentai. Tiksliau tariant – Vyriausioji žvalgybos valdyba (GRU). Dar tiksliau – likvidavimo operacijai vadovavo rusų agentas, turėjęs Sergejaus Fedotovo vardu išduotą pasą.

Bellingcat ir Der Spiegel rašo, kad Sergejus Fedotovas – tai 45 metų GRU (ГРУ) darbuotojas Denisas Sergejevas.

Taigi 2015 metų balandžio  mėnesį ginklų gamyklos Bulgarijoje savininkas J.Gebrevas viename iš Sofijos restoranų pavakarieniavo, o jau kitos dienos rytą vos bepajudėjo. Paskui – apalpo. Dar po kelių valandų bulgarą ištiko koma. Ir vis dėlto ginklais prekiaujantis verslininkas buvo stiprus, gajus – atsigavo.

Tiesa, 2015 metų gegužės mėnesį, neprabėgus nė mėnesiui po pirmojo vos mirtimi nesibaigusio negalavimo, bulgaras J.Grebnevas vėl susirgo. Bet jis buvo Laimės kūdikis – ir vėl išsikapstė.

2015-aisiais metais dar niekas neįtarė, nežinojo tikrųjų bulgaro negalavimo priežasčių. Manyta, jog J.Gebrevas tiesiog apsinuodijo maistu.

Bet po 2018-ųjų metų, kai Solsberyje pabandyta naudojant itin nuodingą medžiagą  likviduoti į Vakarus perbėgusį Rusijos slaptųjų tarnybų karininką Sergejų Skripalį, visiems tapo aišku, jog ir bulgaro vos mirtimi nesibaigusio negalavimo priežastis – ne pašvinkusi žuvis (tik pamanyk, turtingas verslininkas prabangiame Bulgarijos sostinės restorane apsinuodija sena lašiša, – juk neįtikėtina).

Labai svarbu, kad žurnalistai iš Bellingcat ir Der Spiegel ganėtinai nesunkiai išsiaiškino, kokie Rusijos piliečiai tais metais buvo atvažiavę į Bulgariją, kai vos galo negavo Kremliui neįtikęs ginklų prekeivis. Vienas iš tokių „svečių“ – 45 metų GRU darbuotojas D.Sergejevas, turėjęs S.Fedotovo vardu išduotą pasą. Bulgariją lankyti jis pradėjo dar 2012 metais. Šengeno vizą gaudavęs ambasadoje. Bulgarijos sostinėje Sofijoje jis užfiksuotas ir 2015 metų balandžio 24-ąją, likus trims dienoms iki pasikėsinimo į J.Grebnevo gyvybę.

Minėtų leidinių žurnalistai kruopščiai tikrino tuomet į Bulgariją atvykusių Rusijos piliečių pasų duomenis su oficialiomis Rusijos ir Bulgarijos pasų duomenų bazėmis, ir nustatė, jog bulgarui nunuodyti buvo pasitelkti aštuoni minėto S.Fedotovo prižiūrimi GRU agentai.

Bulgarų ekspertai išsiaiškino, kad nuodai, kurių pagalba į aną pasaulį bandyta pasiųsti J.Gebrevą, labai panašus į „Novičiok“, kuriuo Didžiojoje Britanijoje nuodijo S.Skripalį.

Jemeljanas Gebrevas. Miroslavo Michailovo (RFE/RL0 nuotr).

Publikacijos autoriai Kristo Grocevas, Romanas Leberger ir Fidelis Šmidt įtaria, jog bandymai nužudyti Vakaruose gyvenančius nepalankius Vladimirui Putinui žvalgybininkus, politikus, žurnalistus, verslininkus, – viena iš svarbiausių Kremliaus užduočių. Rusija siekia susilpninti Europą, kad ji taptų paklusnesnė, sukalbamesnė, minkštesnė, silpnesnė, be vienybės. Sakykim, aršiai nekritikuotų Maskvos, jei Rusija vėl užpuls kokią nors kaimyninę valstybę, nė nemanytų taikyti ekonomines sankcijas, netrukdytų įgyvendinti į „Nord Stream 2“ panašius projektus.

Vienas iš būdų, kaip destabilizuoti Europą, – tai jos sostinėse rengti įžulias politinių oponentų likvidavimo operacijas. Nuodijimo metodą šiandien pamėgę GRU agentai Vakaruose dirba įžūliai, žiauriai, ciniškai. Jų nesulaikysi, jų nesugraudinsi. Į Kremliaus nemalonę patekusių žmonių žudymas vidury baltos dienos didžiuosiuose Vakarų miestuose, Europos žvalgybų nesugebėjimas atspėti GRU planų pasirenkant naujus taikinius, drastiškus išpuolius organizavusiųjų agentų sėkmingas sugrįžimas į Rusiją, – visa tai kelia įtampą. Europa pradeda nepasitikėti savo jėgomis. Europa jaučiasi bejėgė. Kremliui to tik ir reikia.

Beje, jei klausite, kuo gi ginklais prekiavęs bulgarų verslininkas neįtiko Kremliui, – paaiškinti nėra sunku. 2008-aisiais metais , kai Rusija puolė Gruziją, J.Gebrevas daug modernių ginklų pardavė ne rusų, o gruzinų ginkluotosioms pajėgoms. Be to, jis ruošėsi nusipirkti dar vieną ginklų gamyklą Bulgarijoje, kurią kontroliuoti per tarpininkus, matyt, norėjo Rusijos slaptosios tarnybos.

Parengta pagal Bellingcat ir Der Spiegel publikacijas

2019.11.26; 05:02

Rusija kelia daug didesnę grėsmę Jungtinės Karalystės nacionaliniam saugumui nei „Islamo valstybė“ (IS), Didžioji Britanija negali toliau ignoruoti Rusijos grėsmės, generolo Marko Carletono-Smitho interviu „Daily Telegraph“ cituoja naujienų tarnyba BBC.

JK kaltina Rusiją pasikėsinus į Solsberyje gyvenusį buvusį Rusijos šnipą, bendradarbiavusį su Didžiosios Britanijos žvalgyba, Sergejų Skripalį ir jo dukrą Juliją. Kitas JK gyventojas Dawnas Sturgessas vėliau apsinuodijo ta pačia „Novičiok“ medžiaga ir žuvo.

Spalį Didžioji Britanija apkaltino Rusijos žvalgybą GRU rengiant kibernetines atakas prieš JAV demokratų partiją ir kelias televizijos stotis JK. Rusija neigia prisidėjusi prie Skripalių apnuodijimo, o kaltinimus rengus kibernetines atakas vadina „lakia fantazija“.

Pirmajame interviu po jo paskyrimo JK kariuomenės vadu generolas M. Carletonas-Smithas tikino, kad Rusija, neabejotinai, kelia didesnę grėsmę nei islamistinės grupuotės kaip „al-Qaeda“ ar IS.

„Rusija pradėjo sistemiškai naudotis Vakarų silpnybėmis, ypač kibernetinės, kosmoso ar povandeninės karybos srityse. Mes negalime toliau ignoruoti Rusijos grėsmės“, – kalbėjo M. Carletonas-Smithas.

M. Carletonas-Smithas tarnavo specialiosiose oro pajėgose (SAS), buvo jų vadas. Jis vadovavo šalies vykdytai Osamos bin Ladeno paieškai po rugsėjo 11-osios teroro aktų ir itin aršiai kovojo su islamo fundamentalistais Irake ir Sirijoje. Tačiau, jo teigimu, šiuo metu islamistų grėsmė yra sumažėjusi.

Rusija kaltinimus dėl atakų prieš Didžiąją Britaniją neigia, kaltindama britų institucijas rusofobija, tarptautinės bendruomenės klaidinimu ir „bjauria antirusiška isterija“.

Informacijos šaltinis ELTA

2018-11-25

Vienas Rusijos žinių portalas įvardijo trečią įtariamąjį, siejamą su pasikėsinimu į buvusį rusų dvigubą agentą Sergejų Skripalį. Britų tyrėjai nustatė, kad tai rusų žvalgybos GRU agentas Sergejus Fedotovas, trečiadienį rašė portalas „Fontanka“. Informacijos šaltinis straipsnyje neminimas, informuoja agentūra „Reuters“.

Jau rugsėjį britų laikraštis „Telegraph“ pranešė, kad policija identifikavo trečią rusų žvalgybininką, kuris greičiausiai padėjo rengti išpuolį (užsiėmė teritorijos žvalgymu prieš atvažiuojant nuodytojams – slaptai.lt past.). Tada pavardė nebuvo nurodyta.

S. Skripalis ir jo duktė Julija kovą buvo apnuodyti sovietų gamybos „Novičiok“ kovine medžiaga Pietų Anglijos Solsberio mieste. Londonas dėl išpuolio kaltina Maskvą, ši tai neigia.

Prieš kelias dienas tyrimų portalas „Bellingcat“ ir rusų tyrimų tinklaraštis „The Inspider“ paskelbė atskleidę abiejų išpuoliu įtariamų rusų tapatybes. Tai esą yra rusų žvalgybos GRU agentai Aleksandras Miškinas ir Anatolijus Čepiga.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.10.11; 09:15

Nyderlandų žvalgybos MIVD būstinė. APN nuotr.

Nyderlandų žvalgybos tarnybos anksčiau šiemet buvo sulaikiusios du rusų šnipus, įtariamus mėginus įsilaužti į Šveicarijos laboratoriją, kurią naudoja Cheminio ginklo uždraudimo konvencijos įgyvendinimą prižiūrinti organizacija, penktadienį pranešė žiniasklaida ir pareigūnai.

Dviejų agentų, kaip manoma, dirbančių Rusijos karinės žvalgybos tarnyboje, GRU, taikiniu turėjo tapti netoli Berno esanti Špyco laboratorija, pranešė Nyderlandų laikraštis NRC ir Šveicarijos dienraštis „Tages-Anzeiger“.

Leidinių žiniomis, tuo metu laboratorija tyrė medžiagą, susijusią su nuodingųjų dujų atakomis Sirijoje bei su kovo 4-osios dienos išpuoliu prieš buvusį rusų dvigubą agentą Sergejų Skripalį ir jo dukterį Juliją. Jis buvo įvykdytas panaudojant kovinę medžiagą „Novičiok“.

Laboratorija atlieka analitinį darbą Hagoje įsikūrusios Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) užsakymu.

Minėtuosius asmenis „šių metų pradžioje“ buvo sulaikiusi Nyderlandų karinės žvalgybos agentūra (MIVD), bendradarbiaudama su keliomis kitomis šalimis, pranešė laikraščiai.

„Remiantis su tyrimu susipažinusiais šaltiniais, įtariamieji su savimi turėjo įrangą, kurią ketino panaudoti įsilauždami į (Špyco laboratorijos) kompiuterių tinklą“, – priduria leidiniai.

Tiksli informacija apie įtariamųjų sulaikymą neskelbiama. Tačiau kovo 26 dieną Nyderlandų premjeras Markas Ruttė paskelbė, kad jo šalis išsiunčia „du Rusijos žvalgybos darbuotojus, dirbusius Rusijos ambasadoje“. Tai buvo padaryta solidarizuojantis su Didžiąja Britanija po S. Skripalio apnuodijimo.

Šveicarijos žvalgybos pareigūnai penktadienį patvirtino, kad jie apie šį incidentą žinojo.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.09.17; 09:09

Didžiosios Britanijos policija. EPA – ELTA nuotr.

Viltšyro grafystės policija nemano, kad italų restorane Didžiosios Britanijos mieste Solsberyje apsilankiusi ir sunegalavusi pora buvo paveikta nervus paralyžiuojančios medžiagos „Novičiok“. Tai pareigūnai pranešė pirmadienį savo tinklalapyje.

„Abu nukentėjusieji buvo nugabenti į Solsberio ligoninę ir ištirti klinikinėmis sąlygomis. Dabar mes galime patvirtinti, jog nėra priežasčių manyti, kad jie apsinuodijo medžiaga „Novičiok“. Nukentėjusieji tebėra ligoninėje, juos stebi medikai“, – pažymėjo policijos atstovai. Pasak jų, incidento vietoje dirba teisėsaugos institucijų darbuotojai.

Sekmadienį grafystės policija pranešė, kad du žmonės, vyras ir moteris, blogai pasijuto po apsilankymo restorane „Prezzo“, kuris yra už 300 metrų nuo restorano „Zizzi“, kur kovo mėnesį savo apsinuodijimo dieną pietavo buvęs Rusijos GRU pulkininkas Sergejus Skripalis ir jo duktė Julija.

Atsargumo sumetimai restoranas „Prezzo“ buvo uždarytas, visos aplinkinės gatvės užtvertos. Į incidento vietą buvo nusiųsti ugniagesiai ir medikai, taip pat reagavimo į nepaprastąsias situacijas grupė, kurios darbuotojai buvo su cheminės apsaugos kostiumais.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.09.17; 09:02

Didžiosios Britanijos prokurorai dviem rusams pareiškė kaltinimus dėl Skripalių apnuodijimo. EPA-ELTA nuotr.

Didžioji Britanija apkaltino Rusiją „klaidinimu ir melais“. Tą Londonas padarė netrukus po to, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paneigė, kad buvusio rusų dvigubo agento Sergejaus Skripalio apnuodijimu Didžiosios Britanijos įtariami asmenys yra karinės Rusijos žvalgybos pareigūnai.

„Ne kartą prašėme Rusijos pasiaiškinti dėl to, kas kovą įvyko Solsberyje, bet ji į tai atsakė klaidinimu ir melais“, – teigė Didžiosios Britanijos premjerės Theresos May atstovas.

Didžioji Britanija praėjusią savaitę išdavė arešto orderius dviem Rusijos piliečiams – Aleksandrui Petrovui ir Ruslanui Boširovui – suimti. Šie asmenys įtariami kovo 4 dieną Anglijos Solsberio mieste bandę nunuodyti S. Skripalį ir jo dukterį Juliją kovine medžiaga „Novičiok“.

Didžiosios Britanijos vyriausybė teigia mananti, kad ataka buvo surengta su Kremliaus žinia. Rusijos valdžia, savo ruožtu, tokius kaltinimus griežtai neigia.

„Šiedu vyrai – Rusijos karinės žvalgybos agentūros GRU pareigūnai. Jie panaudojo itin toksišką nelegalų cheminį ginklą mūsų šalies gatvėse“, – sakė Th. May atstovas.

Vladimiras Putinas kiek anksčiau trečiadienį pareiškė, kad Rusija identifikavo vyrus, kuriuos Londonas įtaria cheminio ginklo ataka Solsberyje. Prezidento teigimu, jie yra civiliai ir greitai papasakos savo istoriją.

„Žinome, kas jie, radome juos. Žinoma, jie civiliai“, – ekonomikos forume Vladivostoke sakė V. Putinas.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.09.13; 00:05

Įtariamieji dėl Skripalių apnuodijimo: Aleksandras Petrovas ir Ruslanas Boširovas. EPA-ELTA nuotr.

Du rusai, įvardinti įtariamaisiais dėl buvusio dvigubo Rusijos agento Sergejaus Skripalio ir jo dukros Julijos apnuodijimo Solsberio mieste Anglijoje, tvirtina, kad jie paprasčiausiai buvo turistai, informuoja Didžiosios Britanijos transliuotojas BBC.

Įtariamųjų Aleksandro Petrovo ir Ruslano Boširovo teigimu, Solsberyje jie lankėsi turistiniais tikslais ir abu neigė bet kokias sąsajas su bandymu nužudyti Skripalius.

Du vyrai, labai panašūs į vyrus Didžiosios Britanijos paskelbtose įtariamųjų nuotraukose, interviu naujienų kanalui RT teigė, kad prieš sugrįždami į Londoną traukiniu, jie apžiūrėjo Solsberio katedrą.

Didžioji Britanija anksčiau šį mėnesį skelbė, kad yra pakankamai įrodymų apkaltinti šiuos du vyrus bandymu nunuodyti Skripalius. Po kelių dienų policija pranešė, kad jiedu kovo mėnesį ištepė S. Skripalio namų durų rankeną kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

Įtariamieji kovo 2 d. atvyko iš Maskvos į Londoną su rusiškais pasais. Didžiosios Britanijos teigimu, A. Petrovas ir R. Boširovas yra Rusijos karinės žvalgybos tarnybos GRU agentai ir išpuolis buvo įvykdytas su Kremliaus žinia.

Trečiadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pats paneigė, kad S. Skripalio apnuodijimu įtariami asmenys yra karinės Rusijos žvalgybos pareigūnai.

„Žinome, kas jie, radome juos. Žinoma, jie civiliai“, – sakė V. Putinas.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.09.14; 10:23

Šikšnosparnis – GRU emblema

Didžiosios Britanijos, JAV, Prancūzijos, Vokietijos ir Kanados lyderiai pažymėjo esą „visiškai įsitikinę“, kad „Novičiok“ atakos įtariamieji yra Rusijos karinės žvalgybos tarnybos, dar žinomos kaip GRU, pareigūnai.

Penki lyderiai – Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Kanados premjeras Justinas Trudeau ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas – bendrame pranešime pridūrė visiškai neabejojantys, kad apnuodijimui pritarė Rusijos vyriausybė.

Įtariamieji dėl Skripalių apnuodijimo: Aleksandras Petrovas ir Ruslanas Boširovas. EPA-ELTA nuotr.

Trečiadienį Didžioji Britanija dėl mėginimo kovo mėnesį Anglijos Solsberio mieste nunuodyti buvusį dvigubą rusų agentą Sergejų Skripalį ir jo dukrą Julija kovine medžiaga „Novičiok“ apkaltino du Rusijos karinės žvalgybos narius.

Th. May Bendruomenių rūmams sakė, kad įtariamieji atskrido į Didžiąją Britaniją su rusiškais pasais, kaip Aleksandras Petrovas ir Ruslanas Boširovas. Ketvirtadienį Didžiosios Britanijos saugumo ministras Benas Wallace’as pareiškė, kad Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui tenka „galutinė“ atsakomybė už Anglijoje įvykdytą pasikėsinimą į buvusio dvigubo Rusijos agento gyvybę.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.09.07; 05:30

Skaraidančioji pelė – GRU emblema

Rusija pakartojo savo susirūpinimą dėl to, kad neva trūksta įrodymų apkaltinti du Rusijos piliečius dėl beveik pražūtingo buvusio dvigubo Rusijos agento Sergejaus Skripalio ir jo dukros Julijos apnuodijimo Solsberyje.

Anksčiau trečiadienį Didžiosios Britanijos prokurorai apkaltino du rusus sąmokslu nužudyti S. Skripalį ir jo dukterį, panaudojant nervus paralyžiuojančią medžiagą. Kaltinimai pareikšti jiems nedalyvaujant.

„Žiniasklaidoje paviešinti vardai ir nuotraukos nieko mums nepasako. Rusija turi daug klausimų Londonui“, – pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova ir pareikalavo, kad Didžiosios Britanijos institucijos bendradarbiautų su Rusija.

„Dar kartą raginame Didžiąją Britaniją pereiti nuo viešų kaltinimų ir informacinių manipuliacijų prie praktinio teisėsaugos agentūrų bendradarbiavimo“, – sakė atstovė.

Didžiosios Britanijos prokurorai dviem rusams pareiškė kaltinimus dėl Skripalių apnuodijimo. EPA-ELTA nuotr.

Tuo tarpu nuolatinis Rusijos atstovas Cheminio ginklo uždraudimo organizacijoje (OPCW) Aleksandras Šulginas Didžiosios Britanijos pranešimą pavadino „provokacija“.

„Nuo pat pradžių sakėme, kad Rusija yra nesusijusi su tuo, kas įvyko Solsberyje“, – valstybinei Rusijos televizijai sakė A. Šulginas.

Karališkoji prokuratūra paskelbė nusprendusi pareikšti Aleksandrui Petrovui ir Ruslanui Boširovui kaltinimus dėl sąmokslo nužudyti Skripalius, dėl nervus paralyžiuojančios medžiagos „Novičiok“ turėjimo ir naudojimo bei kitų nusikaltimų. Manoma, kad tai nėra tikri jų vardai ir jiems yra apie 40 metų amžiaus.

Kaip pranešama, įtariamieji kovo 2 d. atskrido į Londono Gatviko oro uostą ir, prieš vykdami į Solsberį, apsistojo Rytų Londone įsikūrusiame viešbutyje.

Kovo 4 d. Solsberyje 66 metų S. Skripalis ir 33 metų Julija buvo rasti be sąmonės. Jų abiejų būklė ilgą laiką buvo kritinė, tačiau vėliau stabilizavosi ir pradėjo gerėti. S. Skripalis ir jo duktė jau anksčiau šiais metais buvo išrašyti iš ligoninės.

Karališkoji prokuratūra neketina prašyti Rusijos išduoti abiejų įtariamųjų, nes Rusija anksčiau yra aiškiai pareiškusi, kad neišduoda savo piliečių. Tačiau Didžiosios Britanijos prokurorai teigia turį Europos arešto orderį.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.09.06; 09:15

GRU emblema – skraidančioji pelė

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį pareiškė, kad išpuolį Solsberyje, kai buvo panaudota nervus paralyžiuojanti medžiaga, įvykdė Rusija. Abu įtariamieji yra rusų agentai, sakė ji parlamente.

Didžiosios Britanijos prokurorai dviem rusams pareiškė kaltinimus dėl Skripalių apnuodijimo. EPA-ELTA nuotr.

Yra duomenų, kad jie yra Rusijos karinės žvalgybos GRU nariai, kalbėjo ji. „Kartu su sąjungininkėmis mes išnaudosime visas savo saugumo aparato priemones, kad įveiktume pavojų, kurį kelia GRU“, pabrėžė premjerė.

Prieš tai policija paskelbė dviejų Rusijos įtariamųjų pavardes ir jų nuotraukas. Tačiau Aleksandras Petrovas ir Ruslanas Boširovas į Didžiąją Britaniją greičiausiai atvyko su padirbtais pasais. Tyrėjai skrupulingai atsekė abiejų kelią į Solsberį – jiems teko peržiūrėti 11 000 valandų vaizdo įrašų. Abu vyrai užfiksuoti ir netoli Sergejaus Skripalio namų.

Įtariamieji kaltinami pasikėsinimu nužudyti, pavojingu kūno sužalojimu ir cheminės kovinės medžiagos laikymu. Paskelbtas tarptautinis jų arešto orderis.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.09.06; 09:03

Kumštis. Slaptai.lt nuotr.

Jungtinės Valstijos pirmadienį išplėtė Rusijai taikomų sankcijų paketą: jis papildytas JAV prekių, kurias galima panaudoti kariniais tikslais, eksporto į Rusiją apribojimais.

Priemonės, apie kurias jau buvo paskelbta anksčiau šį mėnesį, įvestos dėl kaltinimų, kad už buvusio rusų dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukters apnuodijimą kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga yra atsakinga Rusijos valdžia.

JAV nustatė, kad „Rusijos Federacijos vyriausybė naudojo cheminius ginklus pažeisdama tarptautinę teisę arba pasitelkė juos prieš savo piliečius“, sakoma JAV federalinio registro pranešime.

Rusija tokius kaltinimus atkakliai neigia. Dėl šių įtarimų Didžioji Britanija, JAV ir daug kitų Londono sąjungininkių išsiuntė bent po kelis Rusijos diplomatus. Maskva į tai atsakė tuo pačiu, o dabar grasina imtis priemonių ir prieš naująsias Vašingtono sankcijas.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.08.28; 08:08

Didžiosios Britanijos vyriausybė prašys Maskvos išduoti du rusus, įtariamus pasikėsinimu į Skripalius. Apie tai pirmadienį rašo „Guardian“, remdamasis vyriausybės ir saugumo šaltiniais. Abu Rusijos piliečiai įtariami įvykdę išpuolį prieš buvusį rusų dvigubą agentą Sergejų Skripalį bei jo dukterį Juliją.

Britų vyriausybės atstovai ir generalinė prokuratūra Londone kol kas šios informacijos komentuoti nenorėjo. Jei Kremlius prašymą išduoti įtariamuosius atmes, o tai yra tikėtina, tada, pasak „Guardian“, bus naujas abipusio diplomatų išsiuntimo ratas.

Tėvas ir dukra kovo pradžioje buvo rasti be sąmonės ant suolelio Solsberyje. Jie buvo apnuodyti „Novičiok“ kovine medžiaga ir tik per plauką nemirė. Londonas dėl išpuolio kaltina Maskvą. Kremlius kaltinimus neigia; šis atvejis sukėlė didelę diplomatinę krizę.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.08.07; 03:30

GRU emblema – skraidančioji pelė

Martin Robinson / Daily Mail

„Štai kaip vyko išskirtinė 30-ies valandų žmogžudystės operacija Solsberyje, kurią, Britanijos nuomone, įvykdė Rusijos grėsmingos karinės žvalgybos bendradarbiai, specialiai išmokyti medžioti nusikaltėlius ir juos bausti“, – rašo The Daily Mail. „Grupė, kurioje buvo daugiausia keturi specialiųjų tarnybų bendradarbiai, įskaitant moterį, buvo pasiųsta nužudyti Sergejų Skripalį ir jo dukterį Juliją; du bendradarbiai turėjo nugabenti Novičiok‘ą, o dar du buvo rezerve, tokiam atvejui, jeigu jų draugai sunegaluotų ar nepasiektų savo tikslo“,  – praneša žurnalistas Martinas Robinsonas.

„Turima žinių, jog šaltiniai iš britų saugumo tarnybų spėja, kad žudikų grupę sudarė MI-6 vadovybei nežinomi dabartiniai arba buvę GRU pareigūnai, kurie, galimas dalykas, net nusekė paskui Juliją iš Maskvos į Londoną kovo 3-ąją“, – rašo laikraštis, primindamas, kad Julija ir jos tėvas pasijuto blogai kovo 4-ąją Solsberyje.

„Nuodus, kurie slaptai buvo laikomi kvepalų buteliuke, žudikai išmetė Karalienės Elžbietos sodų parke tame mieste, kur po keturių mėnesių juos rado nelaiminga pora – Don Sterdžes ir Čarlis Rouli. Žudikų komanda nuskubėjo į Hitrou ir, kaip manoma, kovo 5 dieną iš ten išskrido į Maskvą Aeroflot‘o reisu (po 30 valandų nuo tada, kai atskrido); ji nepaisė įprasto vingiuotesnio šnipų grįžimo maršruto, kuris vestų per Viduržemio jūros, Skandinavijos ar Turkijos oro uostus. Manoma, kad tą pačią dieną Britanijos pasiklausymo stotis Kipre perėmė šifruotę Maskvai, kurioje buvo frazė „Siunta pristatyta“ ir komanda „Sėkmingai pasitraukė nuo taikinio“, – sakoma straipsnyje.

„Mūsų leidinys praneša, jog lėktuvas, kuris, tikriausiai, pargabeno žudikus į tėvynę, kovo 30-ąją vėl nusileido Londone, kur Britanijos pasieniečiai jo laukė, kad atliktų „rutininį“ salono patikrinimą. Bet krata, kuri, kaip pranešė laikraščiui šaltiniai iš saugumo tarnybų, buvo pagrįsta žvalgybos duomenimis, sukėlė Rusijai įniršį, ir turima žinių, kad jos ambasada Londone taip sunerimo dėl lėktuvo apžiūros, kad skubiai pasiuntė į Hitrou diplomatus“, – rašo leidinys.

„Ketvirtadienį išaiškėjo, kad, pasinaudoję  veidų atpažinimo technologija, policininkai ir specialiųjų tarnybų bendradarbiai, kurie studijavo keturių tūkstančių valandų trukmės išorės stebėjimo kamerų vaizdo įrašus iš Solsberio ir Britanijos oro uostų, identifikavo šnipus, kurių dabar ieškoma dėl užpuolimo kovo 4-ąją ir Don Sterdžes nužudymo. Po to, kai slapyvardžiai pasuose buvo sutikrinti su komercinio reiso keleivių sąrašu, specialiosioms tarnyboms žinomos ir „šviežios identifikacijos“, panaudotos grįžtant į Rusiją“, – sakoma straipsnyje.

„Manoma, kad operacijai įvykdyti buvo pasirinkti GRU pareigūnai. Iki perbėgimo į Britaniją Sergejus Skripalis buvo Rusijos karinės žvalgybos pulkininkas. Buvę pareigūnai, kurie išdrįsta pasisakyti viešai, sako: jeigu tu nuėjai tarnauti į GRU, išeiti iš ten neregėtai sunku. O tie, kas išeina ir pereina į užsienio žinybas, baudžiami žvėriškai“, – rašo leidinys.

Priminęs apie britės Don Sterdžes mirtį po numanomo kontakto su Novičiok‘u, laikraštis rašo: „Keletą dienų Karalienės Elžbietos (sodų) parke atliekamos paieškos; kai kuriuos parko ruožus apžiūri kariniai specialistai cheminės apsaugos drabužiais, o kiti – įprastai uniformuoti policininkai. Manoma, kad tokie aprangos skirtumai atspindi numanomą rizikos laipsnį dėl galimo kontakto su pavojingomis medžiagomis įvairiose parko dalyse. Nervus paralyžiuojanti medžiaga buvo atvirai laikoma kvepalų buteliuke, o tai užmena, kad tarp žudikų galėjo būti moteris, o Sterdžes pasipurškė mirtina medžiaga savo riešus, radusi buteliuką parke“.

Informacijos šaltinis: Daily Mail

2018.07.24; 07:00

Britų policija, pasak naujienų agentūros PA, mano identifikavusi asmenis, susijusius su buvusio rusų dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukters Julijos apnuodijimu „Novičiok“ kovine medžiaga kovą Solsberyje. Tai keli rusai, skelbia PA, remdamasi šaltiniu iš tyrėjų aplinkos.

„Tyrėjai mano pagal stebėjimo kamerų įrašus identifikavę asmenis, įtariamus „Novičiok“ išpuoliu“, – agentūra PA cituoja neįvardytą šaltinį. „Jie (tyrėjai) yra tikri, kad jie (įtariamieji) yra rusai“, – toliau cituojamas šaltinis.

Kovo 4 d. buvęs Rusijos GRU pulkininkas S. Skripalis ir jo duktė Julija buvo paveikti nervus paralyžiuojančios medžiagos. Jie buvo rasti be sąmonės Solsberio mieste, kuris yra už 140 kilometrų nuo Londono.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.07.19; 02:30

Nervus paralyžiuojančia medžiaga apsinuodijęs 45 metų amžiaus britas ir jo partnerė kontaktą su medžiaga turėjo per kvepalų buteliuką, skelbė nukentėjusiojo brolis.

Sunkiai sergančio, tačiau sąmoningo apsinuodijusio Charlie’io brolis Matthew Rowley’is teigė, kad nervus paralyžiuojančios medžiagos „Novičiok“ buvo kvepalų buteliuke, kurį paėmė jo brolis. Tačiau naujienų agentūrai AFP susisiekus su policija, ji atsisakė tai patvirtinti.

Kiek anksčiau policija skelbė, kad Sovietų Sąjungoje sukurta nervus paralyžiuojanti medžiaga aptikta mažame butelyje Ch. Rowley’io namuose Emesberyje, esančiame netoli Solsberio miesto pietvakarių Anglijoje, kur prieš keturis mėnesius „Novičiok“ medžiaga apsinuodijo buvęs dvigubas agentas Sergejus Skripalis ir jo duktė.

Birželio 30 dieną Ch. Rowley’is ir jo partnerė 44 metų amžiaus Dawn Sturgess su apsinuodijimo simptomais buvo atvežti į ligoninę. Moteris mirė liepos 8 dieną.

Policijos teigimu, pora apsinuodijo labai dideliu kiekiu šios medžiagos palietę užterštą objektą.

Didžiosios Britanijos parlamento narys Johnas Glenas sakė, kad pora galėjo aptikti buteliuką dėl savo „pomėgio knistis po šiukšliadėžes“.

Tyrėjai mano, kad šis incidentas yra susijęs su S. Skripalio ir jo dukros Julijos apnuodijimu kovo 4-ąją.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.07.17; 08:10

Britų policija rado indą, per kurį du britai turėjo kontaktą su nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Tai penktadienį pranešė policija.

Nedidelis butelis jau trečiadienį rastas Charlie’io Rowley’aus name. Jis ir 44-erių Dawn Sturgess birželio 30-ąją su apsinuodijimo simptomais buvo atvežti į Solsberio ligoninę. Moteris sekmadienį mirė, vyras nuo antradienio vėl yra sąmoningas, jo gyvybei pavojus negresia.

2018.07.14; 02:00