Vladimiras Cemachas

Siekdama kuo greičiau išgelbėti Rusijos nelaisvėje kenčiančius savo karius, Ukraina buvo priversta Kremliui mainais atiduoti ypač vertingą kalinį – Vladimirą Cemachą. Vl.Cemachas – tai tas pats prorusiškas separatistas, kuris vadovavo vadinamosios Donecko liaudies respublikos oro gynybos brigadai ir, įtariama, asmeniškai yra kaltas dėl keleivinio lėktuvo MH17 katastrofos. Ukrainoje, neseniai su Rusija pasikeitusios belaisviais pagal formulę „35-35“, nebuvo vieningos nuomonės dėl Vl.Cemacho paleidimo – nepaleidimo. Kai kurie Ukrainos politikai įrodinėjo, esą įtariamojo Vl.Cemacho jokiu būdu negalima paleisti, esą Ukrainos prezidentas padarys lemtingą klaidą, jei jį iškeis į Rusijoje kalinčius ukrainiečių karius.

Beje, Vl.Cemacho sulaikymo istorija – labai įdomi. Šį Donecko srityje siautėjusį prorusišką separatistą ukrainiečių specialiosios pačiupo Iževsko mieste, t.y. Rusijos kariuomenės ir prorusiškų separatistų kontroliuojamoje teritorijoje. Oficialusis Kijevas mano, kad tai – viena iš sėkmingiausių jos specialiųjų operacijų. Mat nuo Iževsko iki Ukrainos kontroliuojamų teritorijų – užtektinai didelis atstumas. Šią operaciją atlikę ukrainiečių kariai rizikavo patys patekti nelaisvėn.

Manoma, kad Vl.Cemachui buvo suleista raminamųjų vaistų, ir jis išvežtas invalido vežimėlyje tarsi neįgalus senukas pateikus suklastotus dokumentus. Beje, tai prorusiško publicisto Romano Manekino versija (BBC, Ruskaja služba novostei).

Rugsėjo 5 dieną, kai Ukrainos vadovybė pakluso Rusijos spaudimui grąžinti jai ir Vl.Cemachą, priešingu atveju nebūsią iš viso pasikeitimo belaisviais, paaiškėjo, kad sėkmingos pagrobimo operacijos metu vis tik žuvo vienas ukrainiečių karinių struktūrų atstovas. Iš pradžių tvirtinta, kad Aleksandras Kolodiažnyj – tai Ukrainos slaptosios tarnybos SBU darbuotojas. Tačiau Ukrainos SBU atstovė spaudai paneigė šią informaciją. Jos teigimu, priešo kontroliuojamoje teritorijoje pagrobiant Vl.Cemachą nežuvo nė vienas SBU darbuotojas. Suprask – A.Kolodiažnyj – ne SBU darbuotojas. Cenzor.net žurnalistė Violeta Kirtoka patikslino, kad sulaikant V.Cemachą žuvo Ukrainos karinės žvalgybos darbuotojas Aleksandras Kolodiažnyj. Oficiali karinės žvalgybos vadovybė šios informacijos nekomentuoja.

Aleksandras Kolodiažnyj

 

Be kita ko, JAV valstybės departamento atstovas Ukrainai ponas Kurtas Volkeris mano, kad įtariamojo Vl.Cemacho atidavimas Rusijai – ne toks jau smerktinas dalykas praktiniu požiūriu. JAV diplomatas įsitikinęs, kad Vl.Cemachas vis tiek tardytojams nebūtų daugiau papasakojęs apie virš Donbaso 2014-aisiais metais numuštą civilių orlaivį, keliavusį reisu MH17, nei šiuo metu žinoma tiek Ukrainos, tiek Nyderlandų tyrėjams. Taigi Ukraina, keisdamasi su Rusija belaisviais, nesumokėjo labai didelės kainos.

Tiesa, Nyderlandų užsienio reikalų atstovas Stefas Blokas teigia, kad jo šalis primygtinai prašė ukrainiečių neatiduoti Maskvai įtariamojo. Nyderlandų parlamentarė Europos Sąjungai ponia Kati Piri pareiškė, kad pastaruoju metu jos šalyje Vl.Cemachui pakeistas statusas – iš liudytojo jis tapo įtariamuoju.

Dabar Nyderlandai oficialiai prašo Rusijos, kad ši jiems grąžintų Vl.Cemachą. Rusija, žinoma, Nyderlandams parodys trijų pirštų kombinaciją.

Paregta pagal gordonua.com publikacijas

2019.09.16; 09:00

Ukraina ir separatistai pasikeitė belaisviais. EPA-ELTA nuotr.

Ukraina ir prorusiški separatistai trečiadienį pasikeitė belaisviais.

Ukraina paleido 273 belaisvius, o apsišaukėliškos Donecko ir Luhansko respublikos – 73. „Tai džiugus įvykis, kurio laukė šimtai šeimų“, – sakė buvęs Ukrainos prezidentas Leonidas Kučma, vienas Kijevo derybininkų.

Vis dėlto abi pusės apkaltino viena kitą turint daugiau belaisvių. 2015 metais pasiektas Minsko taikos susitarimas numato besąlygišką visų belaisvių paleidimą.

Prieš pasikeitimą belaisviais daug mėnesių vyko derybos, į kurias įsitraukė ir Kremlius bei Rusijos stačiatikių bažnyčia. Buvo susitarta dėl 306 kalinių paleidimo iš Ukrainos ir 74 – iš separatistų kontroliuojamų teritorijų, tačiau iš tikrųjų jų buvo mažiau.

Kijevo pusėje daugiau kaip 40 separatistų, buvusių sąraše, jau buvo atlikę bausmę ir paleisti. Keli Ukrainos belaisviai, be to, nenorėjo grįžti pas separatistus. Tačiau tai jie turėjo paliudyti Raudonojo Kryžiaus atstovų akivaizdoje. Vienas ukrainietis panoro likti Donecko pusėje.

Pasikeitimas belaisviais. EPA-ELTA nuotr.

Pastarąjį kartą pasikeitimo belaisviais būta 2016 metų rugsėjį. Tada Ukrainos vyriausybė paleido keturis separatistus, o separatistai – du ukrainiečių belaisvius.

Konfliktas Rytų Ukrainoje įsiplieskė 2014 metais, kai Rusija aneksavo Ukrainos Krymo pusiasalį. Iki šiol žuvo daugiau kaip 10 000 žmonių. Nepaisant 2015 metais pasiekto taikos susitarimo, abi pusės vis kaunasi tarpusavyje. Nuo metų pradžios Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) suskaičiavo beveik 400 000 paliaubų pažeidimų.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.12.28; 00:01