Socialinis taksi. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Bręstant skandalui dėl Vilniaus savivaldybės sprendimo nutraukti „Socialinio taksi“ paslaugų teikimą neįgaliesiems, Seimo narė Orinta Leiputė skubiai kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją bei pačią savivaldybę.
 
Kreipimesi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją parlamentarė klausia, kokių veiksmų bus imtasi siekiant priversti sostinės valdžią persigalvoti ir persvarstyti galimai diskriminacinį sprendimą. 
 
„Sunku patikėti, kad tokie dalykai vyksta. „Socialinio taksi“ paslaugų paklausa – didžiulė. Svarbu suprasti, kad kalbame ne tik apie pavėžėjimą. Vilniaus valdžia atėmė iš žmonių galimybę sulaukti pagalbos išeinant iš namų, paprašyti nunešti daiktus, įsodinti, palydėti. Šios paslaugos teikiamos visą parą. Organizuojamos judėjimo negalią turinčių žmonių kelionės į darbą, ligoninę ar kitas vietas, kad būtų užtikrintas žmonių savarankiškumas ir orumas. Pašykštėjusi pinigų „Socialiniam taksi“, savivaldybė smogė neįgaliesiems tarsi iš pasalų, atkirsdama juos nuo gyvenimo“, – piktinasi O. Leiputė. 
 
Parlamentarė pažymi, kad kitų miestų savivaldybės toliau sėkmingai remia šią iniciatyvą, kuri plėtojama 14 savivaldybių.
 
„Vilniaus valdžios nurodomos priežastys – grynai biurokratinės. Eilinį kartą liudijame sostinės valdžios atotrūkį nuo žmonių kasdienybės. Ar tik nebus čia dar vienas atvejis, kai tokiu būdu kuriamos sąlygos apipilti pinigais kokius nors Vilniaus vadovams artimus verslo subjektus?“ – įtaria O. Leiputė.
 
Socialdemokratė pažymi, kad 2021 m. „Socialinis taksi“ teikė vidutiniški 700 paslaugų per mėnesį, nors realus poreikis – daug didesnis.
 
„R. Šimašius staiga nusprendė, kad žmonėms su negalia nebūtina išeiti iš namų. Ne tik darbas, bet ir parduotuvė ar kinas virsta svajone. Ar toks miestas gali vadintis moderniu, pažangiu, patogiu? Tikrai ne. Jam tinka apibūdinimas „žiaurus“, – mano O. Leiputė.
 
ELTA jau skelbė, kad nuo gegužės 2 d. Vilniaus gyventojai, turintys negalią, lieka be „Socialinio taksi“ paslaugų. Nepaisant didžiulio paslaugų poreikio, savivaldybė finansavimo šioms paslaugoms šiemet nesuteikė.
 
Socialinis taksi. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotrauka

„Išnaudojome savo turimus resursus ir esame priversti stabdyti paslaugų teikimą Vilniaus miesto gyventojams. Tai, kad po 10 metų veiklos sostinėje žmonės su negalia lieka be galimybės išeiti iš namų, nukeliauti į gydymo, darbo, švietimo, kultūros įstaigas – didelis žingsnis atgal“, –  teigia „Socialinio taksi“ vadovė Solveiga Ratkevičiūtė.
 
VšĮ „Nacionalinio socialinės integracijos instituto“ programa „Socialinis taksi“ veiklą pradėjo 2012 m.
 
2020 m. išaugęs į VšĮ „Socialinis taksi“ ir iki šiol paslaugas teikė 14 savivaldybių: Vilniaus miesto ir rajono, Kauno miesto ir rajono, Klaipėdos miesto ir rajono, Panevėžio miesto, Jonavos, Utenos, Ukmergės, Zarasų, Šiaulių, Radviliškio rajonuose ir Visagino mieste.
 
„Socialinis taksi“ nėra vien negalią turinčių žmonių pavežimas – tai ir pagalba išeinant iš namų, daiktų nunešimas, įsodinimas, palyda ir viskas, kas užtikrina asmens, turinčio negalią, savarankiškumą ir nepriklausomybę. Ši paslauga užtikrina efektyvų judėjimo negalią turinčių žmonių kelionių organizavimą į ekonominio ir socialinio užimtumo vietas (darbą, įvairias organizacijas, ligoninę, universitetą, kiną, teatrą, parduotuvę, susitikimus).
 
Jadvyga Bieliavska (ELTA)
 
2022.05.02; 11:30

Buvo sutrikusi „Google“ paslaugų veikla. EPA-ELTA nuotr.

Pirmadienį didžiojoje pasaulio dalyje buvo sutrikusi „Google“ veikla, buvo nepasiekiamos tokios paslaugos, kaip „Gmail“ ir vaizdo įrašų platforma „YouTube“.
 
Praėjus vos kelioms minutėms po sutrikimo pradžios, socialinius tinklus užplūdo vartotojai su grotažyme #googledown ir #YouTubeDOWN, šimtams milijonų vartotojų bergždžiai bandžius naudotis JAV paieškos sistema.
 
„Google“ vėliau pranešė, kad sutrikimas paveikė visas platformos paslaugas „didžiajai daugumai“ vartotojų.
 
Sutrikimas prasidėjo apie 11 val. 50 min. Grinvičo laiku (13 val. 50 min. Lietuvos laiku). Apie 12 val. 30 Grinvičo laiku (14 val. 30 min. Lietuvos laiku) „Google“ pranešė, kad kai kuriems vartotojams paslaugų pasiekiamumas buvo atkurtas, ir pridūrė, jog paslaugos netrukus turėtų būti atkurtos visiems vartotojams.
 
Sutrikimas paveikė visas platformos paslaugas, įskaitant „Gmail“, „Google Maps“, „Google Drive“ ir „YouTube“.
 
Tačiau sutrikimas, kaip pranešama, nepaveikė visų platformos vartotojų, kadangi kai kurie jų sakė, kad paslaugos išliko pasiekiamos net ir blogiausiu sutrikimo metu.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.12.15; 03:00

Buvę KGB rūmai. Vilnius. Slaptai.lt nuotr.

Vyriausybė šalyje nuo šeštadienio įveda visuotinį karantiną. Taip pat apsispręsta dėl papildomų ribojimų jo metu.
 
Viešojo maitinimo įstaigų darbas bus nutraukiamas, maistą bus leista teikti tik išsinešimui, maisto parduotuvėms ir vaistinėms ypatingų ribojimų nebus, kitos parduotuvės turės užtikrinti ne mažesnį kaip 10 kv. metrų plotą vienam pirkėjui.
 
Judėjimas tarp šalies miestų nerekomenduojamas, tačiau griežtų suvaržymų nėra. Transporte būtų įvedami panašūs ribojimai kaip pavasarį – reikėtų laikytis atstumų, užimti sėdimas vietas.
 
Muziejai, teatrai, kino teatrai, kazino uždaromi, nevyks jokie vieši renginiai, sporto renginiai vyks be žiūrovų.
Vilniaus verslo dangoraižiai Konstitucijos prospekte. Slaptai.lt nuotr.
 
Darželiai ir pradinės klasės veiks. Dėl darželio lankymo spręs tėvai, draudžiama reikalauti pateisinti nelankytas darželio dienas. Jei kyla rizika dėl galimo viruso plitimo, darželių ir pradinių klasių veikimas gali būti nedelsiant stabdomas. Vyresnių klasių kontaktinės pamokų valandos apribojamos ne mažiau kaip 50 proc., nuotolinis mokymas taikomas ne mažiau kaip 50 proc. mokymo laiko. Gimnazijoms leidžiama 100 proc. taikyti nuotolinį mokymą. Aukštosios mokyklos vykdo tik nuotolinį mokymą.
 
Vestuvėse ir laidotuvėse galės dalyvauti ne daugiau nei 10 artimų giminaičių. Bažnyčiose rekomenduojama nutraukti tiesiogines pamaldas, siūloma pereiti prie nuotolinio bendravimo.
 
Viešose vietose bus galima būti ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius. Viešose vietose vyresniems nei 6 metų amžiaus asmenims privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.
Vilniaus senamiestis. Signatarų namai. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
 
Taip pat stabdoma sporto klubų, baseinų, masažo kabinetų, SPA veikla, uždraudžiami šokių, dainavimo ir kiti kontaktiniai užsiėmimai.
 
Kirpyklos, grožio, tatuiruočių salonai gali tęsti darbą, jei laikomasi higienos reikalavimų. Privalomos kaukės, išankstinė registracija.
 
Viešbučių veikla nedraudžiama, tačiau neleidžiama teikti grupinių paslaugų, privalomas kaukių dėvėjimas. Taip pat ribojamos maitinimo paslaugos viešbučiuose, išskyrus maisto pristatymą į kambarius arba išsinešimui.
Vilniaus oro uostas. Slaptai.lt nuotr.
 
Užtikrinamas asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas viešajame bei privačiajame sektoriuje, tačiau planinė pagalba gali būti proporcingai ribojama, siekiant pilnai užtikrinti skubią pagalbą bei COVID-19 gydymą.
 
Darbą, kai tai įmanoma, reikėtų organizuoti nuotoliniu būdu, taip pat perkelti visų paslaugų teikimą nuotoliniu režimu.
 
Darbo ar laisvalaikio susirinkimai vidaus patalpose ar išorėje draudžiami.
 
Visuotinio karantino režimas tęsis iki lapkričio 29 dienos 24 val.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.05; 00:30

Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Slaptai.lt nuotr.

Šeštadienio vakarą surengtame Vyriausybės posėdyje nuspręsta, kad Lietuvoje bus skelbiamas 15 parų karantinas šalies mastu. Karantinas įsigalios pirmadienio vidurnaktį. Pasibaigus terminui, karantino laikotarpis galės būti pratęstas.
 
Šalyje daugėjant patvirtintų užsikrėtusių koronavirusu atvejų, S. Skvernelio vadovaujama Vyriausybė šeštadienį susirinko aptarti situacijos ir tolesnių veiksmų kovojant su Europoje pastaruoju metu sparčiai plintančia pandemija.
 
Kiek anksčiau šeštadienio vakare surengtoje spaudos konferencijoje ministras pirmininkas detalizavo, kaip įvedus karantiną keisis gyvenimas šalyje.
 
Ministrų Kabinetas sutarė, kad įvedus karantiną būtų apribotos galimybės įvažiuoti į šalį, o tie, kurie įvažiuos – turės būtinai izoliuotis. Taip pat nustatytas reguliavimas keliaujantiems šalies viduje. Siūloma tarpmiestinių autobusų ir traukinių intensyvumą iš dalies riboti. Kruizinių laivų patekimas į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą bus draudžiamas.
 
Įvedus karantiną, bus stabdomi visi vieši renginiai šalyje, apribotos planinės operacijos, išskyrus tas, kurios yra neatidėliotinos. Taip pat uždraustas lankymasis stacionariose socialinėse įstaigose bei kalėjimuose.
 
Paskelbus karantiną bus siūloma atsiskaityti kortelėmis, o ne grynais pinigais.
 
Įvedus karantiną turės būti perorganizuoti planiniai skiepijimai, atidėtos odontologijos paslaugos, išskyrus būtinosios medicininės pagalbos užtikrinimą.
 
Dėl švietimo įstaigų naujų priemonių, nei yra įvesta dabar, neturėtų būti imtasi.
Mirtis. Stop
 
Viešbučių, sanatorijų veikla nėra stabdoma, tačiau veiklos draudimas įsigaliotų teikiant reabilitacijos, SPA paslaugas, jei šios nesusijusios su gydymo paslaugomis.
 
Dėl vaistinių veiklų atskirų apribojimų neturėtų būti. Bus siekiama įgalinti saugesnių formų prekybą, galinčią leisti minimalizuoti kontaktą tarp klientų ir vaistinės darbuotojo.
 
Taip pat bus siūlomas Lietuvos valstybės ir savivaldybių įstaigoms, taip pat valstybės įmonėms taikyti nuotolinio darbo organizavimą. Tokia pati rekomendacija taikoma ir privačiam verslui.
 
Bus uždrausta visų kavinių, barų, maitinimo įstaigų veikla, išskyrus galimybę teikti maisto išsinešimui paslaugą.
 
Kartu bus uždrausta parduotuvių (išskyrus maisto prekių, kitų buitinių prekių parduotuvių, vaistinių) veikla. Taip pat bus uždrausta galimybė naudotis grožio paslaugas teikiančių įstaigų veikla – kirpyklomis, grožio salonais. Į draudimų sąrašą pateko ir lošimų namų veikla.
Ministrų kabinetas ragina Lietuvos dvasininkus koronaviruso grėsmės akivaizdoje neorganizuoti pamaldų maldos namuose.
 
Kaip teigė premjeras, Vyriausybė po savaitgalio ketina tvirtinti ekonomikos skatinimo planą, kurio vertė ne mažiau nei milijardas eurų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.15; 00:30

„Slaptai.lt“ publikuoja įvairių autorių straipsnius, skelbia dokumentus, naujienas – visa, kas aktualu visuomenei ir stiprina demokratiją. 

Slaptai.lt aktualijų portalas

Norintiems publikuoti savo rašinius bei informaciją visuomenės aktualijų portale „Slaptai.lt“ siūlome sudaryti bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią sutartu laikotarpiu ir periodiškumu skelbsime jūsų publikacijas.

Iš anksto dėkojame visiems, kas parodys supratimą dėl bendradarbiavimo sutartimi numatomo simbolinio mokesčio, kuris būtinas portalo einamosioms išlaidoms padengti (tinklalapio priežiūrai ir prieglobai).

Dėl išsamesnės informacijos kreipkitės el. paštu: gilanis.gintaras@gmail.com.