Uzbekistane. EPA-ELTA nuotr.

Taškentas, gegužės 1 d. (AFP-ELTA). Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojai sukritikavo referendumą dėl konstitucijos pataisų Uzbekistane, per kurį aiški rinkėjų dauguma balsavo už prezidento kadencijos pratęsimą.
 
Be kita ko, trūko „tikro pliuralizmo ir tikros konkurencijos“, pirmadienį pareiškė stebėtojai.
 
Nepaisant buvusioje sovietinėje respublikoje neseniai pradėtų reformų, esą „dar reikės nueiti ilgą kelią, kol bus gerbiamos pagrindinės teisės“.
 
Preliminariais duomenimis, sekmadienį vykusiame referendume 90 proc. uzbekų balsavo už pasiūlytas konstitucijos pataisas. Jos, be kita ko, dabartiniam prezidentui Šavkatui Mirzijajevui leidžia liki valdžioje iki 2040 m.
 
Po konstitucijos reformos prezidentas ateityje galės būti renkamas septyneriems metams. Iki šiol kadencija truko penkerius metus. Kadencijų skaičius ir toliau liks apribotas iki dviejų. Tačiau dvi dabartinio prezidento Š. Mirzijajevo kadencijos nebus įskaičiuotos.
 
Š. Mirzijajevas į postą atėjo 2016 m. po autoritariškai Uzbekistaną valdžiusio savo pirmtako Islamo Karimovo mirties ir po daug metų trukusios izoliacijos bei stagnacijos atvėrė 35 mln. gyventojų turinčią šalį. 2021-aisiais Š. Mirzijajevas aiškia dauguma buvo perrinktas dar penkeriems metams.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2023.05.02; 05:00

Centre – Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas. EPA – ELTA nuotr.

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) ketvirtadienį paskelbė nuosprendį, kad Rusijos vykdyti pakartotiniai opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno areštai buvo politiškai motyvuoti. Todėl Rusija opozicionieriui turės sumokėti 63 678 eurų kompensaciją. A. Navalnas laikomas vienu griežčiausių prezidento Vladimiro Putino kritikų.

A. Navalnas buvo pateikęs Strasbūrui kelis skundus dėl septynių savo sulaikymų 2012-2014 metais ir po to skirtų pinginių baudų bei kalinimo bausmių.

Sutelkdamas dėmesį į du Kremliaus kritiko sulaikymo atvejus, Strasbūro teismas konstatavo, kad be to, jog buvo pažeistos A. Navalno teisės į laisvę, susirinkimų laisvę ir teisingą teismą, „jais siekta užgniaužti politinį pliuralizmą“.

Rudenį 42-erių metų amžiaus Kremliaus kritikas atliko dvi vieną po kitos skirtas laisvės atėmimo bausmes dėl raginimo dalyvauti protestuose. Savo areštus ir bausmes A. Navalnas vertina kaip politiškai motyvuotus mėginimus jį įbauginti.

„Tai teisingas nuosprendis“, – po jo paskelbimo Strasbūre sakė A. Navalnas. Jis teigė esąs patenkintas, kad teisėjai Rusijos žinybų veiksmus prieš jį pagaliau traktavo kaip politiškai motyvuotus. Tai svarbu ne tik jam, bet ir kitiems žmonėms Rusijoje, kurie sulaikomi kiekvieną dieną.

A. Navalnas per dvi demonstracijas buvo sulaikytas tikslingai, nors jose nevaidino vadovaujančio vaidmens, konstatavo teisėjai. Tikrasis tikslas esą neabejotinai buvo užgniaužti „politinį pliuralizmą“ Rusijoje.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.11.16; 05:00