Donaldas Trumpas yra „rasistas“ prezidentas, kurio baimės kėlimo, susiskaldymo ir sąmokslo teorijų propagavimo strategija gali „sunaikinti“ Ameriką, jei jis bus perrinktas, antradienį sakė buvusi JAV pirmoji ponia Michelle Obama.
24 minučių trukmės vaizdo įraše kandidatą Joe Bideną palaikanti M. Obama, likus kelioms savaitėms iki lapkričio 3 dienos prezidento rinkimų, D. Trumpą ir jo respublikonų šalininkus apibūdino kaip nesąžiningai „kurstančius baimę“ dėl afroamerikiečių.
D. Trumpas yra „moraliai neteisus“ dėl to, nes ėmėsi veiksmų, kurie baugina rinkėjus, ir „melavo“ apie tai, kaip mažumos gali sunaikinti JAV priemiesčius, sakė ji.
„Tai, ką prezidentas daro, dar kartą yra akivaizdžiai melaginga, tai moraliai neteisinga, ir taip, tai rasistiška“, – sakė 56-erių buvusio pirmojo juodaodžio JAV prezidento Baracko Obamos žmona.
Tačiau ji perspėjo, kad tokios taktikos gali suveikti, ypač dėl to, kad amerikiečiai neturi laiko ir energijos dėl melo patikrinti visus internete ar JAV žiniasklaidoje pateikiamus faktus.
„Kadangi tai sunkus metas, painus metas, ir (toks metas), kai žmonės vėl ir vėl išgirsta šias melagystes ir beprotiškas sąmokslo teorijas, jie nebežino, ką galvoti“, – sakė M. Obama.
„O vienas dalykas, kurį prezidentas daro labai labai gerai, tai kursto baimę ir sumišimą ir skleidžia melagystes tam, kad galėtų laimėti“, – pridūrė ji.
D. Trumpas yra pasiskelbęs „viešąją tvarką“ propaguojančiu prezidentu ir kelis kartus yra pakartojęs kritiką dėl rasinės neteisybės protestuojantiems žmonėms, esą šie yra smurtiniai ekstremistai.
M. Obamos vaizdo įrašu kreipiamasi į įvairius rinkėjus. Ji kalbėjo ne tik su „tamsiaodžiais žmonėmis“, o ir ragino baltuosius amerikiečius įsivaizduoti „milijonus tokių žmonių, kurie atrodo kaip aš, kurie kovojo ir mirė bei triūsė kaip vergai, kareiviai ir darbininkai, kad pastatytų šią šalį.“
M. Obamos pareiškimai pasisuko ir asmeniška kryptimi.
Kaip juodaodė moteris, kaip dauguma jų šioje šalyje, ji darė „viską, ką gali, kad gyventų oriai, tarnaujant ir sąžiningai, o tokio dalyko amerikiečiai bijo labiau nei chaoso, kuriame šiuo metu gyvename, ir tai yra skaudu“, sakė ji.
„Šis sunkumas yra apėmęs mūsų širdis“, – sakė M. Obama.
Ji taip pat sukritikavo D. Trumpo „negebėjimą“ susidoroti su koronavirusu, jo smerkiamus komentarus JAV karių adresu, prezidentui juos pavadinus „nevykėliais“, ir jo atsidavimą savo paties ir jo turtingų draugų „turtėjimui“.
J. Bidenas, sakė ji, propaguoja vertybes, kuriomis siekiama padėti darbininkų šeimoms, panaikinti pasidalijimą ir apsaugoti gamtą.
„Paieškokite savo širdyse ir sąžinėse ir tuomet balsuokite už Joe Bideną taip, lyg jūsų gyvenimai nuo to priklausytų“, – pridūrė M. Obama.
Likus vos 35 dienoms iki JAV prezidento rinkimų, pirmą kartą debatuose ietis surėmė demokratų kandidatas Joe Bidenas ir respublikonas Donaldas Trumpas.
Klivlande Ohajo valstijoje vykę debatai buvo chaotiški, kokių jų ir tikėtasi, o D. Trumpas ne kartą garsiai šaukdamas pertraukė tiek J. Bideną, tiek ir „Fox News“ debatų moderatorių Chrisą Wallace’ą.
Kandidatai prieš debatus nepaspaudė rankų dėl COVID-19 apribojimų, tačiau šis tradicijos sulaužymas simbolizuoja itin didelę skirtį lapkričio 3 d. rinkimų laukiančioje šalyje.
D. Trumpas, kaip ir žadėjo, užsipuolė 77-erių j. Bideną, teigdamas, kad „radikali kairė“ nuosaikių pažiūrų demokratą „apvyniojo aplink mažąjį pirštelį“.
Jis taip pat apkaltino vieną iš J. Bideno sūnų korupcija ir pareiškė, kad demokrato atžvilgiu „nėra nieko protingo“.
Pats J. Bidenas nesikuklino ir pažėrė virtinę kaltinimų D. Trumpui, pavadinęs jį „melagiu“, „rasistu“, „klounu“ ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino „šuniuku“.
Tiesa, kartais įsiterpti į D. Trumpo skelbiamus ekonominius pasiekimus ar kaltinimus J. Bideno sūnui Hunteriui negalėjo nei J. Bidenas, nei moderatorius Ch. Wallace’as.
Vieną akimirką suirzęs J. Bidenas, kuris pirmauja rinkėjų apklausose, atsisuko į D. Trumpą ir šūktelėjo: „Ar užsičiaupsi pagaliau, žmogau?“
Sąmokslo teorijos
Ši akimirka simbolizuoja stiprų J. Bideno pasirodymą debatuose, kuriuose, kaip kelis mėnesius teigė D. Trumpo rinkimų kampanijos atstovai, J. Bidenas subyrės.
Respublikonai net skleidė sąmokslo teorijas, neva J. Bidenui reikės vaistų ar ryšio aparato, kuriuo jam būtų pateikiami atsakymai į debatų klausimus.
Tiesa, pykčio persmelktas renginys nenuramino amerikiečių, kurie baiminasi, kad per patį koronaviruso pandemijos įkarštį rengiami prezidento rinkimai gali baigtis chaotiškai.
Ch. Wallace’o paklausti, ar pažada laikytis ramybės ir susilaikyti nuo skelbimo apie pergalę, jei rezultatai nebūtų žinomi iškart po rinkimų lapkričio 3 d., J. Bidenas atsakė: „Taip.“
D. Trumpas savo ruožtu nesiteikė pažadėti ir tvirtino, neva „dešimtimis tūkstančių rinkimų biuletenių yra manipuliuojama, aš su tuo nesusitaikysiu“.
Taip pat paklaustas, ar smerkia kraštutinių dešiniųjų kovotojų grupuotes, tokias kaip „Proud Boys“ (liet. „Išdidūs berniukai“), D. Trumpas miglotai atsakė „Išdidūs berniukai – atsitraukti ir laukti“.
Tiesiogiai Amerikos žmonėms
J. Bidenas per debatus siekė D. Trumpą susieti su COVID-19 pandemija, kuri Jungtinėse Valstijose nusinešė daugiau nei 200 tūkst. žmonių gyvybių – daugiau nei bet kurioje kitoje šalyje.
Dažnai J. Bidenas išvengdavo D. Trumpo žodžių atsisukdamas tiesiogiai į kameras ir kreipdamasis į dešimtis milijonų žmonių, kurie visoje šalyje stebi šiuos debatus.
„Keli iš jūsų šįryt atsikėlėte ir prie virtuvės stalo buvo tuščia kėdė, nes kažkas mirė nuo COVID?“ – klausė J. Bidenas, rodydamas užuojauta kenčiantiems – šią savybę D. Trumpai kol kas sunkiai pavyksta išsiugdyti.
Pasišaipydamas iš 74-erių D. Trumpo dėl jo neva atrastų koronaviruso gydymo būdų, J. Bidenas pareiškė: „Galbūt galite įsišvirkšti baliklio į ranką, gal tai padėtų.“
Mokesčių vengimas
Dar iki pačių debatų pradžios J. Bidenas pasinaudojo „The New York Times“ atskleista informacija, kad D. Trumpas daugelį metų vengė mokėti federalinius pajamų mokesčius. Prezidentu tapęs verslininkas 2016 m. sumokėjo vos 750 dolerių federalinių pajamų mokesčių.
Likus kelioms valandoms iki debatų pradžios J. Bidenas paskelbė savo mokesčių deklaracijas, o debatuose pareikalavo, kad tai padarytų ir D. Trumpas.
Pats D. Trumpas tvirtino sumokėjęs „milijonus dolerių“ mokesčių. Vis dėlto, šis skandalas gali suteikti J. Bidenui dar daugiau galimybių perimti iš D. Trumpo skurdesnių darbininkų balsus, kuriuos respublikonų kandidatas vadina „užmirštais vyrais ir moterimis“.
2010 01 09. Žurnalas “International Living” pagal tinkamumo gyventi indeksą ištyrė 194 pasaulio valstybes ir nustatė, kad Lietuva tinkamumo sąraše užima 22 vietą – aukščiausią iš visų Vidurio Europos valstybių ir yra aukščiau už Jungtinę Karalystę, Švediją, Airiją, į kurias taip bėga broliai lietuviai, netgi už Japoniją, kuri daug kam iš mūsų – svajonė. Estija užėmė 32, Latvija – 40, Lenkija – 35, Baltarusija – 109, Rusija – 111 vietą…
2010 01 13. Žiūrėdamas į anų dienų mitingų veidus, dažnai savęs klausiu: kur jūs dabar, kokiame pasaulio krašte, kokios tautos kalba kalbat, iš kokio darbo duoną kasdieninę valgot? Ar tada, skanduodami LIE-TU-VA, apie tai galvojot? Tikrai ne taip savo laisvę įsivaizdavot – galvojot apie laisvę Lietuvoje.