Strasbūras, lapkričio 23 d. (AFP-ELTA). Trečiadienį prieš Europos Parlamento (EP) internetinę svetainę surengta kibernetinė ataka. Ji surengta netrukus po to, kai europarlamentarai priėmė rezoliuciją, kuria pripažino Rusiją terorizmą remiančia valstybe.
Apie ataką pranešė EP atstovas žiniasklaidai Jaume Duchas. Jis tviteryje parašė, kad tai buvo vadinamoji DDoS ataka, kuri sukurta dirbtinai padidinti apkrovą ir tokiu būdu sutrikdyti svetainių veiklą.
Tuo metu EP pirmininkė Roberta Metsola kalbėjo apie „įmantrų“ išpuolį, su kuriuo šiuo metu tvarkosi informacinių technologijų specialistai. „Tai įvyko po to, kai pripažinome Rusiją terorizmą remiančia valstybe. Mano atsakas – slava Ukraini“, – savo tviterio paskyroje parašė R. Metsola, panaudodama ukrainietišką frazę, kuri reiškia „šlovė Ukrainai“.
Anksčiau trečiadienį EP didele balsų dauguma priėmė teisiškai neįpareigojančią rezoliuciją, kurioje teigiama, kad tyčiniai Rusijos pajėgų išpuoliai ir žiaurumai prieš Ukrainos gyventojus, civilinės infrastruktūros naikinimas ir kiti šiurkštūs tarptautinės ir humanitarinės teisės pažeidimai prilygsta terorizmui ir karo nusikaltimams. Todėl europarlamentarai pripažįsta Rusiją valstybe, kuri remia terorizmą ir naudoja teroristines priemones.
Siekiant griežtai pasmerkti Kremliaus veiksmus prieš Ukrainą, trečiadienį Europos Parlamentas plenarinėje sesijoje balsuos dėl rezoliucijos, kuria siūloma pripažinti, kad Rusija yra valstybė, remianti terorizmą ir naudojanti teroristinius metodus ir instrumentus. Prie rezoliucijos rengimo prisidėjo europarlamentaras Andrius Kubilius bei kolegos Europos liaudies partijos frakcijoje (ELP).
Praėjusią savaitę europarlamentaras Andrius Kubilius Eltai teigė, kad į rezoliuciją yra įtraukta daugybė faktų apie Rusijos veiksmus, kurie atitinka terorizmo apibrėžimą.
„Yra aiškiai įvardinta visa eilė faktų – tai Rusijos kariuomenės, Vagnerio grupės nusikaltimai, kurie atitinka visiškai terorizmo apibrėžimus, nusikaltimai prieš taikius gyventojus, faktai apie kankinimus, Mariupolio visiškas sunaikinimas, žudymai, prievartavimai, galų gale ir tai, kad yra raketomis apšaudoma miestų civilinė infrastruktūra. Galima vardinti ir vardinti“, – rezoliucijos tekstą atskleidė A. Kubilius.
Europarlamentaras viliasi, kad balsavimas bus sėkmingas, kadangi, pažymėjo jis, Rusijos pripažinimas terorizmą remiančia valstybe turėtų rimtų pasekmių. A. Kubilius tikisi, kad pripažinimas padėtų iki šiol Rusiją partnere laikančias valstybes pakeisti savo mąstymą bei imtis veiksmų, siekiant kardinaliai pakeisti Kremliaus režimą.
„O jei bus nepriimta, tai bus signalas Putinui, kad Europos politikams neužtenka drąsos įvertinti Rusijos veiksmus taip, kokie jie yra. Neužtenka drąsos aiškiai pasakyti, kad Putinas naudoja teroristinius metodus, o tai atrištų Putinui rankas elgtis dar žiauriau ir naudoti dar žiauresnius teroristinius metodus“, – pridūrė europarlamentaras.
Dokumentu siūloma įtraukti „Wagner Group“, 141-ąjį specialųjį motorizuotąjį pulką, dar vadinamą „Kadyrovo grupuote“, taip pat kitas Rusijos finansuojamas ginkluotas grupuotes, sukarintas grupuotes ir įgaliotinius, pavyzdžiui, veikiančius okupuotoje Ukrainos teritorijoje, į ES asmenų, grupių ir subjektų, dalyvaujančių teroro aktuose, sąrašą (ES teroristų sąrašą).
Be to, dokumentu Taryba raginama skubiai užbaigti darbą, susijusį su devintuoju sankcijų paketu bei išplėsti asmenų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašą, įtraukiant susijusius su priverstine deportacija, priverstiniu Ukrainos vaikų įvaikinimu, neteisėtais „referendumais“ Luhansko, Chersono, Zaporožės ir Donecko srityse ir neteisėtais „rinkimais“ Kryme ir Sevastopolyje.
Dėl rezoliucijos teksto tarp parlamentinių frakcijų ir skirtingų valstybių atstovų vis dar yra požiūrių skirtumų, politinėse grupėse šį antradienį vyksta intensyvios diskusijos.
ELTA primena, kad dar gegužės mėnesį Lietuvos Respublikos Seimas taip pat priėmė rezoliuciją, kuria Rusija įvardijama kaip terorizmą remianti ir vykdanti valstybė.
Rezoliucijoje Seimas konstatavo, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos ir samdiniai įvykdė masinius karo nusikaltimus Ukrainos teritorijoje, ypač Bučos, Irpinės, Mariupolio, Borodjankos, Gostomelio miestuose.