Kastytis Stalioraitis. Slaptai.lt nuotr.

Vakar per 1863-64 metų sukilėlių palaidojimo ceremoniją iš prezidentų lūpų Vilniaus Arkikatedroje ne kartą nuskambėjo sukilėlių šūkis „Už jūsų ir mūsų laisvę“. Lietuvos Prezidentas juo užbaigė savo kalbą. Lenkijos vadovas jį pasakė skirtingomis kalbomis. „Tokį šūkį, užrašytą ant vėliavų ir giliai širdyse, nešiojo visi mūsų didvyriai sukilėliai“, – sakė Andrzejus Duda.

Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Linas Grušas, vadovavęs ypatingoms Mišioms, savo pamoksle taip pat pažymėjo, kad sukilėliai žuvo už mūsų ir jūsų laisvę.

Visa perlaidojimo ceremonija, mano nuomone, įvyko be priekaištų, Lietuva nepasišiukšlino, tik oras nebuvo palankus.

Neabejoju, kad renginys turės bent jau emocinį poveikį ne tik regiono valstybėms. Tokių renginių Europa seniai neregėjo.

Šiek tiek nustebino nuo organizatorių ceremonijoje nepriklausanti baltarusiškų tautinių (ne Aleksandro Lukašenkos) vėliavų gausa, vos ne viršijanti lietuvių bei lenkų, nekalbant jau apie ukrainiečių, kurių skaičius Lietuvoje vis didėja.

1863–1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių laidojimo ceremonija Vilniuje. Tautinės Baltarusijos vėliavos. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Apie Baltarusijos tautinę opoziciją jau senokai nebuvo girdėti nei Europos Sąjungoje nei, juo labiau, Baltarusijoje. Nelabai natūraliai atrodė ta vėliavų gausa. Jei demokratinėje Lietuvoje susirinktų tiek baltarusių patriotų, kiek jų vėliavų buvo, konferencijose padėčiai Baltarusijoje aptarinti ir pagalbos prašyti iš Vakarų pasaulio, galėčiau suprasti. O dabar visokios mintys lenda į galvą, kas užsakovas.

Klausydamasis oficialių kalbų iš tiesų įspūdingame renginyje palaidojant prieš 150 metų žuvusius už išsivadavimą iš blogio imperijos su šūkiu „Už jūsų ir mūsų laisvę“ nejučia prisiminiau dvikalbį plakatą šimtatūkstantiniame Sąjūdžio mitinge Vilniaus Vingio parke (dabar – Nacionalinio muziejaus eksponatas) 1988 metais.

Tame plakate buvo užrašyta: UŽ JŪSŲ IR MŪSŲ LAISVĘ – ЗА НАШУ И ВАШУ СВОБОДУ ! 

Pamenu, abejojau, ar pavartoti šūkį ir rusų kalba. Nutariau padėti visų SSSR „respublikų“ gyventojams, ir ne tik, susigaudyti, kas vyksta Lietuvoje, jei vien tik vaizdinė informacija juos pasiektų.

Istorija beveik pasikartojo. Po 1988 metų Sąjūdžio mitingo „Už jūsų ir mūsų laisvę“ buvo Sausio 13. Tik, skirtingai nuo nužudytų 1863-1864 metais, 1991 m. sausio 13 d. nužudytos aukos „atsipirko“ gana greitai.

Dėkokime už tai Dievui.

2019.11.23; 06:30

 

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nario Andriaus Kubiliaus iniciatyva grupė Seimo narių kreipiasi į Vengrijos parlamento narius, prašydami ištaisyti grubią Vengrijos Vyriausybės klaidą ir visomis išgalėmis padėti, o ne trukdyti Ukrainai prisijungti prie Europos Sąjungos (ES) ir NATO.

Lietuvos parlamentarai buvo nemaloniai nustebinti ir net šokiruoti Vengrijos Vyriausybės ultimatyvių pareiškimų, grasinant blokuoti Ukrainos suartėjimą su ES ir NATO, jeigu Ukraina pagal Vengrijos pageidavimus nepakeis naujo švietimo įstatymo, kuriame apibrėžta tautinėms mažumoms priklausančių asmenų švietimo specifika.

„Suprantame, kad tautinių mažumų švietimo ir jų integracijos į valstybės gyvenimą klausimai visada yra ypač jautrūs ir turi būti sprendžiami konstruktyvaus dialogo keliu. Matome Ukrainos pastangas būtent taip spręsti kylančias svarbias problemas, todėl reikėtų ieškoti tinkamiausių visoms pusėms sprendimų. Tačiau mus stebina Vengrijos valdžios skelbiami ultimatumai Ukrainai, grasinant šaliai geopolitinėmis pasekmėmis bei Ukrainos integracijos į ES blokavimu“, – teigė A. Kubilius.

Lietuvos parlamentarai kviečia šiandieninės Vengrijos politikus vadovautis europietiškomis vertybėmis, ypač prisimenant, kiek daug aukų sovietmečiu paaukota padedant kovoti už laisvę, ir prisiminti Centrinę Europą vienijantį šūkį – „Už jūsų ir mūsų laisvę“.

„Esame įsitikinę, kad tokie naujų ES valstybių pareiškimai, teigiantys, jog dėl kokių nors istorinių ar dabartinių nesutarimų su kaimynėmis jos yra pasirengusios blokuoti tų šalių pastangas integruotis į ES, yra visiškai nepriimtini. Tokie pareiškimai absoliučiai nesuderinami su europietiško solidarumo vertybėmis ir nesuderinami su pamatiniu vieningos ir laisvos Europos tikslu“, – pažymėjo A. Kubilius.

Kreipimąsi į Vengrijos parlamento narius palaiko Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas, Seimo TS-LKD frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis, seniūno pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, buvę ministrai Rasa Juknevičienė, Ingrida Šimonytė, Audronius Ažubalis, Dainius Kreivys, Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Juozas Bernatonis, TS-LKD frakcijos, Lietuvos socialdemokratų partijos, Lietuvos socialdemokratų darbo bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijų, taip pat Mišrios Seimo narių grupės atstovai.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.11.09; 00:01

afan

Man teko didelė garbė pasveikinti jus su Laisvės gynėjų diena. Aš žinau, kad Rusijoje yra nemažai žmonių, kurie prisijungtų prie šio mano sveikinimo, bet aš tai darau išskirtinai asmeniškai, nes, sveikindamas jus su šia iškilminga įsimintina diena, aš, galbūt skirtingai nuo kažko, patiriu sielą draskantį prieštaringą jausmą: beribį džiaugsmą ir pasididžiavimą dėl to, kad Lietuva tada vėl atgavo nepriklausomos plėtros galimybę, ir tuo pačiu metu – deginantį, skausmingą kartėlį, apgailestavimą ir nuoskaudą dėl viso, kas maždaug tuo pačiu metu įvyko ir iki šiol tebevyksta Rusijoje.

Continue reading „Jurijus Afanasjevas: Lietuvos kelio į laisvę patirtis bus reikalinga Rusijai“