Londonas, lapkričio 2 d. (AFP-ELTA). Praėjus beveik dviem savaitėms po trumpo pabuvojimo ligoninėje, britų karalienė Elžbieta II pirmadienį nufotografuota už automobilio vairo Vindzoro pilies teritorijoje. Britų žiniasklaidos paskelbtoje nuotraukoje 95-erių monarchė viena sėdi žaliame „Jaguar“. Ji dėvi akinius nuo saulės ir skarelę.
Bakingemo rūmų duomenimis, karalienė spalio 20 dieną „prevenciniams tyrimams“ buvo paguldyta į privačią Londono ligoninę ir čia praleido naktį. Tai ir penktadienį paskelbtas nurodymas Elžbietai II dvi savaites ilsėtis sukėlė susirūpinimą dėl monarchės sveikatos.
Karalienė, be kita ko, atšaukė savo dalyvavimą JT klimato konferencijoje Glazge.
Elžbieta II yra žinoma dėl stiprios savo sveikatos. Net po savo vyro princo Filipo mirties balandį ji nemažino apsukų. Tačiau neseniai karalienė pirmą kartą pastebėta besiramsčiuojanti lazdele. Jai teko atsisakyti ir jodinėjimo.
Karališkosios Jungtinės Karalystės (JK) princo Philipo laidotuvės vyks balandžio 17 d., atsisveikinimas vyks Vindzoro pilyje, bet dėl koronaviruso pandemijos jos bus uždaros plačiajai visuomenei, šeštadienį pranešė Bakingamo rūmai.
Pamaldos vyks 15.00 val. vietos laiku Šv. Jurgio koplyčioje Vindzoro pilyje ir jas transliuos BBC. Visoje šalyje bus paskelbta tylos minutė velioniui princui pagerbti.
Galiojant su COVID-19 susijusiems apribojimams, laidotuvėse nedalyvaus garbės svečiai, kurių dalyvavimas priešingu atveju būtų privalomas. Į svečių sąrašą bus įtraukta tik 30 žmonių, į jas taip pat atvyks užsienyje gyvenantis princo Philipo anūkas Harry’is.
JK karalienės Elžbietos II vyras Edinburgo hercogas Philipas mirė penktadienį, likus vos dviem mėnesiams iki 100-ojo gimtadienio. Šalyje paskelbtas aštuonių dienų trukmės nacionalinis gedulas. Karalienė Elžbieta II ir princas Philipas santuokoje išgyveno 73 metus. Pora susituokė, kai Philipui buvo 26 metai. Jie turi keturis vaikus, aštuonis anūkus ir 10 proanūkių.
Penktadienį mirė karalienės Elžbietos II vyras princas Philipas, kuriam neseniai buvo sėkmingai atlikta širdies procedūra, pranešė Bakingamo rūmai. Jis buvo 99 m. amžiaus.
Edinburgo hercogo mirtis yra didelė netektis 94-erių karalienei Elžbietai II, kuri, kaip pati yra sakiusi, princą Philipą visus šiuos metus laikė savo „stiprybe ir stabilumu.“
Buvęs karinio jūrų laivyno karininkas, princas Philipas didžiąją dalį savo gyvenimo, būdamas karalienės vyras, paskyrė labdaringam darbui, tačiau garsėjo ir gana dažnu netaktu, kai kurie jo pasisakymai laikyti netgi įžeidžiais.
2021 m. vasario 16 d. princas Philipas buvo išvežtas į ligoninę, kur buvo gydomas dėl anksčiau nustatytų širdies problemų ir infekcijos. Iš ligoninės namo jis buvo paleistas po mėnesio.
Pranešusi apie princo Philipo mirtį, BBC televizija parodė nuotrauką, kurioje matyti jis jaunas, dėvintis karinę uniformą. Fone skambėjo nacionalinis himnas.
Princas Philipas, kuris su karaliene praleido beveik aštuonis dešimtmečius, iš oficialiųjų pareigų pasitraukė 2017 m., tuo metu jam buvo 96 m.
Karalienės Elžbietos II vyras mirė likus vos keliems mėnesiams iki jo 100-ojo gimtadienio birželį.
Karališkoji pora, lapkritį atšventusi 73-iąsias vestuvių metines, gyveno daugiausiai izoliacijoje Vindzoro pilyje, į vakarus nuo Londono, nes dėl vyresnio amžiaus pateko į aukštos rizikos susirgti COVID-19 liga grupę. Jie pirmosiomis vakcinos nuo koronaviruso dozėmis buvo paskiepyti sausį.
Princas Philipas ir karalienė Elžbieta II turi keturis vaikus – Charlesą, Anne, Andrew ir Edwardą – aštuonis anūkus ir devynis proanūkius.
Philipas gimė Graikijos Korfu saloje, graikų ir danų karališkojoje šeimoje. Vis dėlto jo šeima iš šalies pasitraukė, kai mažajam Philipui buvo vos 18 mėnesių, nes jo dėdė, Graikijos karalius Konstantinas I buvo priverstas atsistatydinti.
Philipas su būsimąja tuo metu princese Elžbieta oficialiai buvo supažindintas 1939 m. liepą, o per Antrąjį pasaulinį karą jiedu bendravo ir retkarčiais susitikdavo.
Pora susituokė 1947 m. Vestminsterio abatijoje Londone.
Jungtinės Karalystės (JK) karalienė Elžbieta II šeštadienį ramiai paminėjo 69-ąsias valdymo metines, dėl koronaviruso pandemijos likusi Vindzoro pilyje.
„Šią dieną 1952 m. Karalienė paveldėjo sostą po savo tėvo Karaliaus Jurgio VI mirties“, – rašoma JK karališkosios šeimos „Twitter“ paskyroje.
Pastaruosius tris dešimtmečius Elžbieta II vykdavo į Sandringhamo rūmus Anglijos rytuose švęsti Kalėdų su šeima, o tada ten likdavo iki vasario 6-osios valdymo metinių.
Šiemet dėl pandemijos teko atšaukti šią tradiciją, o karalienė praleido didžiąją dalį pandemijos Vindzoro pilyje su princu Filipu bei nedideliu skaičiumi patikimų personalo narių.
Karalienės tėvas karalius Jurgis VI mirė 1952 m. vasario 6-osios rytą Sandringhame, todėl tuo metu Kenijoje viešėjusi 25 metų amžiaus Elžbieta tapo monarche.
Naujienų agentūros „Press Association“ žiniomis, kitąmet dėl 70-ojo karalienės valdymo jubiliejaus JK bus papildoma nedarbo diena.
Didžiosios Britanijos monarchė Elžbieta II dėl koronaviruso pandemijos buvo priversta atšaukti visus didelio masto renginius, šiemet turėjusius vykti Bakingemo rūmuose ir Vindzoro pilyje, ketvirtadienį paskelbė rūmai, informuoja „Reuters“.
„Buvo išnagrinėtos įvairios galimybės, siekiant įvertinti, ar būtų įmanoma saugiai ir laikantis apribojimų surengti apdovanojimų teikimo ceremonijas“, – rašoma Bakingemo rūmų tinklalapyje. Tokių ceremonijų metu apdovanojimus jų gavėjams iškilmingai suteikia kuris nors karališkosios šeimos narys.
„Deja, dėl didelio svečių ir apdovanojimų gavėjų skaičiaus nebuvo įmanoma rasti būdo, kaip dabartinėmis aplinkybėmis saugiai surengti tokio pobūdžio renginius“, – pridūriama rūmų tinklalapyje.
94-erių karalienė planavo šį mėnesį sugrįžti į Vindzoro pilį ir nedidelio masto audiencijoms ir renginiams, laikantis atitinkamų sveikatos apribojimų ir gairių, naudoti tik Bakingemo rūmus.
Elžbieta II šiemet dėl viruso jau buvo priversta atšaukti kelis renginius, įskaitant balandį organizuojamas savo gimtadienio iškilmes.
Princas Filipas – Jungtinės Karalystės (JK) karalienės Elžbietos II sutuoktinis – trečiadienį mini 99 metų sukaktį.
Manoma, kad sukaktį princas Filipas paminės privačiai, nenumatyta jokių viešų renginių.
Prasidėjus koronaviruso pandemijai, saugumo sumetimais princas Filipas ir karalienė Elžbieta II išvyko iš Londono ir apsistojo Vindzoro pilyje.
94 metų karalienė ir princas susituokę jau 72 metus, ir karalienė ne kartą pavadino vyrą „savo stiprybe ir ramsčiu“.
Vyriausiasis jų sūnus sosto įpėdinis Čarlzas socialiniame tinkle tviteryje palinkėjo tėvui laimingo gimtadienio, taip pat ir jo anūkas princas Viljamas su žmona Keite.
99-ojo gimtadienio proga Bakingamo rūmai pasidalino dar nematyta bendra princo Filipo ir karalienės Elžbietos II fotografija, kuri pernai buvo padaryta Vindzoro pilyje.
Oficialus jo titulas – Edinburgo kunigaikštis. 2017 metais princas Filipas nusišalino nuo daugumos visuomeninių pareigų.
Filipas ir Elžbieta II turi keturis vaikus, aštuonis anūkus ir aštuonis proanūkius.
Ilgiausiai valdanti Jungtinės Karalystės (JK) monarchė – karalienė Elžbieta II antradienį mini 94 metų sukaktį.
Karalienė valdo JK daugiau kaip 68 metus. 1926 metais gimusi karalienė valdo nuo 1952 metų, kai jai tebuvo 25 metai.
Pagal karaliavimo trukmę, 2015 metais Elžbieta II pralenkė savo proprosenelę karalienę Viktoriją, valdžiusią nuo 1837 iki 1901 metų.
JK monarcho pareigos daugiausia yra ceremoninės ir diplomatinės. Remiantis JK konstitucinės monarchijos sistema, vyriausybė priima įstatymus ir iš esmės valdo šalį.
JK dėl koronaviruso pandemijos galiojant karantinui, nesitikima, kad karalienė savo gimtadienio proga dalyvaus kokiuose viešuose renginiuose. Karališkoji šeima, be kita ko, skelbė, kad šiemet atšaukiamas kasmet prie Bakingamo rūmų rengiamas karinis paradas, skirtas paminėti karalienės gimtadienį.
Nors karalienės gimimo data oficialiai yra balandžio 21-oji, įprastai dauguma renginių, skirtų paminėti monarchės gimimo dieną, rengiami birželį.
Siaučiant koronavirusui, Elžbieta II su vyru princu Philipu praėjusį mėnesį išvyko iš Londono į Vindzoro pilį. Tuo metu vyriausiasis karalienės sūnus princas Charlesas izoliavosi savo namuose Škotijoje, kai jam buvo nustatytas naujasis koronavirusas.
Jungtinės Karalystės (JK) karalienė Elžbieta II kreipėsi į tautą visame pasaulyje siaučiant koronaviruso pandemijai, kaip ji pati sako, „laikotarpiu, kuomet mūsų šalies gyvenimas sutriko“.
Vindzoro pilyje įrašytame kreipimesi monarchė pabrėžė, kad dabar tauta išgyvena „ypač sunkų laikotarpį“, kuris atneša sielvartą, finansinius sunkumus ir milžiniškus pokyčius, rašo BBC.
Tai yra tik penkta tokia kalba per 68 metus trunkantį Elžbietos II valdymą. Anksčiau Elžbieta II į tautą kreipėsi prasidėjus karui Irake 1991 m., 1997 m. žuvus princesei Dianai, 2002 m. mirus karalienės motinai ir 2012 m., švenčiant karalienės valdymo deimantinį jubiliejų.
Karalienė Elžbieta II pradėjo savo kalbą padėka JK Nacionalinės sveikatos tarnybos (NHS) medikams ir kitiems darbuotojams, kurie „pasiaukodami atlieka savo kasdienę pareigą mums visiems“.
„Esu tikra, kad tauta prisijungs prie manęs ir užtikrins, kad tai, ką jūs darote, yra vertinama, ir kiekviena sunkaus jūsų darbo valanda stumia mus arčiau sugrįžimo prie normalių laikų“, – medikams dėkojo karalienė.
Taip pat Elžbieta II padėkojo visiems, kurie laikosi karantino ir lieka namuose, taip „padėdami apsaugoti silpnuosius ir išgelbėdami daugelį šeimų nuo skausmo, kurį dabar jaučia tie, kurie neteko savo artimųjų“.
„Kartu mes įveiksime šią ligą, noriu jus patikinti, kad, jei išliksime tvirti ir vieningi, mes ją įveiksime“, – sakė karalienė Elžbieta II.
Karalienė taip pat paragino britus „didžiuotis tuo, kaip jie priėmė šį iššūkį“, nes ateityje žmonės prisimins „šios kartos britus tokius pat stiprius, kaip ir kitų kartų“.
„Didžiavimasis tuo, kas mes esame, nėra dalis mūsų praeities; tai yra mūsų dabartis ir ateitis“, – drąsino ji.
Pasak Elžbietos II, didžiavimąsi Jungtinės Karalystės tapatybe parodo tai, kaip žmonės susivienijo krizės akivaizdoje. Tarp tokio susivienijimo apraiškų – kiekviena ketvirtadienį vykstantis masinis plojimas šalies medikams, kovojantiems su koronavirusu.
„Tokios akimirkos, kuomet Jungtinė Karalystė susivienija ir kartu dėkoja savo sveikatos apsaugos darbuotojams, bus prisimintos kaip mūsų tautos dvasios išraiška, o jos simbolis bus vaikų nupieštos vaivorykštės“, – kalbėjo karalienė.
Dabartinis krizės metas yra metas atjautai ir gailestingumui, teigia Elžbieta II.
„Visoje Sandraugoje ir visame pasaulyje girdėjome širdį glostančias istorijas apie žmones, kurie padeda kitiems – pristatydami maistą, vaistus, patikrindami, kaip laikosi kaimynai, ar pakeisdami savo verslo veiklą, kad padėtų gelbėtojams“, – sako ji ir pabrėžia, kad kai kuriems žmonėms šis metas yra apmąstymų ir refleksijos metas.
„Nors saviizoliuotis kartais būna sunku, daugybė įvairių tikėjimų ir netikinčių žmonių atranda, kad tai suteikia galimybę sulėtinti tempą, sustoti ir apmąstyti, meldžiantis ar medituojant“, – kalbėjo Elžbieta II.
Ji taip pat prisiminė pirmąjį savo kreipimąsi 1940 m., kuomet ji dar nebuvo karalienė. Tuomet ji į tautą kreipėsi su savo seserimi princese Margaret.
„Būdami vaikai, mes kalbėjome iš čia, iš Vindzoro, vaikams, kurie buvo evakuoti iš savo namų ir išsiųsti toliau dėl jų pačių saugumo. Šiandien ir vėl daugelis jaučia tą skausmingą atsiskyrimo nuo artimųjų jausmą. Bet dabar, kaip ir tada, giliai viduje mes žinome, kad taip daryti teisinga“, – sakė Elžbieta II.
Karalienės nuomone, kova su koronavirusu yra kitokia nei ankstesni sunkumai, nes dabar visa žmonija turi bendrą tikslą.
„Šį kartą mes, kartu su visomis pasaulio tautomis, jungiamės prie bendro siekio, pasinaudodami puikia mokslo pažanga ir mūsų instinktyvia atjauta, padedančia gydyti. Mums pavyks ir šis nuopelnas priklausys kiekvienam iš mūsų“, – teigia Elžbieta II.
Karalienė taip pat pažadėjo britams, kad jų laukia geresnės dienos, ir, pakartodama populiarios dainininkės Veros Lynn dainos žodžius, sakė, jog „mes dar susitiksime“.
„Turėtume rasti ramybės tame, kad, nors reikės dar daug ištverti, geresnės dienos sugrįš: mes vėl būsime su savo draugais, mes vėl būsime su savo šeimomis, mes vėl susitiksime“, – kalbą užbaigė karalienė Elžbieta II.
Covid-19 infekciją įveikęs 71 metų britų sosto įpėdinis princas Čarlzas trečiadienį pirmą kartą po pasveikimo kreipėsi į visuomenę. Vaizdo įraše jis drąsino piliečius koronakrizės akivaizdoje.
„Niekas negali pasakyti, kada tai baigsis. Tačiau tai baigsis, – sakė Čarlzas. – Iki tol pamėginkime būti kupini vilties, pasitikėti savimi pačiais ir kitais ir džiaugtis geresne ateitimi“.
Laikytis socialinės distancijos yra „keista, erzinanti ir dažnai kankinanti“ patirtis, kalbėjo princas, kuriam po užsikrėtimo teko izoliuotis – jo izoliacija baigėsi antradienį. Jis mintimis esą dabar pirmiausiai yra su koronaviruso aukų artimaisiais ir infekuotaisiais. Ypač jis ir jo žmona Camilla nerimauja dėl vyresnių žmonių, kurie „susiduria su dideliais sunkumais“, – sakė Čarlzas.
Jo tėvai – 93 metų karalienė Elžbieta II ir 98-erių princas Filipas nuo kovo vidurio yra Vindzoro pilyje. Dėl garbaus amžiaus jie laikomi ypač neatspariais virusui.
Pastarąją parą Didžiojoje Britanijoje virusas pirmą kartą pražudė daugiau kaip 500 žmonių. Sveikatos ministerijos duomenimis, Covid-19 aukomis tapo 563 asmenys. Bendras mirčių skaičius karalystėje išaugo iki 2 352. 30 000 žmonių virusas patvirtintas.
93 metų Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II ir 98-erių jos vyras princas Filipas koronaviruso pandemijos akivaizdoje keliasi į Vindzoro pilį.
Filipas čia atvyko ketvirtadienį, pranešė rūmų atstovė. Anot duomenų, jis iš Sandringamo dvaro atskraidintas sraigtasparniu. Karalienė Bakingemo rūmus taip pat paliko ketvirtadienį, skelbia britų žiniasklaida. Kartu automobilyje sėdėjo ir abu jos šunys – korgiai Candy ir Vulcanas.
Karalienė su vyru Vindzore visad leidžia Velykas, dabar jie čia atvyko anksčiau. Abu monarchai dėl garbingo jų amžiaus laikomi ypač pažeidžiamais Covid-19 atžvilgiu.
Londone šiuo metu patvirtintų koronainfekcijos atvejų yra gerokai daugiau nei kitose šalies dalyse.