Jevgenijaus Prigožino samdiniai juda Maskvos link. EPA – ELTA nuotrauka

Londonas, birželio 24 d. (AFP-ELTA). Didžiosios Britanijos gynybos ministerijos tviteryje paskelbtoje žvalgybos informacijos suvestinėje sakoma, kad birželio 24-osios rytą samdinių grupuotės „Vagner“ vadovo Jevgenijaus Prigožino ir Rusijos gynybos ministerijos priešiškumas peraugo į atvirą karinę konfrontaciją, privačios karinės bendrovės daliniai ketina pasiekti Maskvą.
 
„Rostove prie Dono „Vagner“ beveik neabejotinai užėmė svarbius saugumo objektus, įskaitant štabą, vykdantį Rusijos karines operacijas Ukrainoje“, – nurodė ministerija.
 
Žvalgybos duomenimis, kiti karinės bendrovės daliniai juda į šiaurę per Voronežo sritį, jų tikslas – pasiekti Maskvą.
 
„Yra labai mažai įrodymų apie „Vagner“ ir Rusijos saugumo pajėgų kovas, panašu, kad jos daugiausia itin pasyviai pasitiko „Vagner“, – sakoma Jungtinės Karalystės gynybos ministerijos pranešime.
 
Manoma, kad artimiausiomis valandomis Rusijos saugumo pajėgų, o ypač Rusijos nacionalinės gvardijos lojalumas bus „svarbiausias veiksnys, lemsiantis įvykių raidą“.
 
„Tai didžiausias pastarojo meto iššūkis Rusijos valstybei“, – sakoma ministerijos suvestinėje.
 
Anksčiau pranešta, kad samdinių grupuotės „Vagner“ vadovui Jevgenijui Prigožinui pareiškus grasinimus Rusijos karinei vadovybei padėtį Rusijoje stebi ir Baltieji rūmai.
 
Viljama Sudikienė (UKRINFORM)
 
2023.06.24; 16:34

Wagner samdinys. EPA – ELTA foto

Maskva, birželio 24 d. (AFP-ELTA). Šeštadienį Rusijos pietinio Voronežo regiono gubernatorius pranešė, kad Rusijos kariuomenė imasi būtinų priemonių numalšinti samdinių grupuotės „Vagner“ pastangas nuversti aukščiausią šalies karinę vadovybę.
Vagner karys. EPA – ELTA foto
 
„Voronežo srities teritorijoje vykdoma kovos su terorizmu operacija, Rusijos Federacijos ginkluotosios pajėgos imasi būtinų operatyvinių ir kovos priemonių“, – sakoma Aleksandro Gusevo pareiškime socialinėje žiniasklaidoje.
 
Anksčiau pasirodė pranešimų apie Jevgenijaus Prigožino vadovaujamų Rusijos samdinių grupuotės „Vagner“, užėmusios karinius objektus Rusijos pietiniame Rostovo prie Dono mieste, vilkstinių judėjimą į Voronežą.
 
Po šio „Vagner“ ginkluoto maišto dabar jau pranešama apie kautynes Voronežo srityje šalies pietvakariuose, nors iš gubernatoriaus A. Gusevo pranešimo neaišku, su kuo Voroneže kovoja Rusijos kariuomenė.
 
Jevgenijaus Prigožino kariauna. EPA – ELTA foto

Anksčiau būta nepatvirtintų pranešimų, kad sukilę „Vagner“ kovotojai Voronežo srityje užėmė karinius objektus.
 
Voronežas, to paties pavadinimo srities centras, yra maždaug už 470 kilometrų nuo Maskvos, maždaug pusiaukelėje nuo Rostovo prie Dono iki Rusijos sostinės.
 
Šeštadienio rytą Voroneže, kaip ir sostinėje Maskvoje bei platesniame Maskvos regione, buvo paskelbta nepaprastoji kovos su terorizmu padėtis.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2023.06.24; 07:00

Putino fizionomija

Maskva, birželio 5 d. (AFP-ELTA). Rusijoje programišiai įsilaužė į kelias radijo stotis ir paleido suklastotą prezidento Vladimiro Putino kalbą, kurioje buvo skelbiama apie Kyjivo kariuomenės invaziją ir nepaprastąsias priemones trijose su Ukraina besiribojančiose srityse, pirmadienį pranešė Kremlius.
 
Įsilaužimas įvyko tuo metu, kai buvo pranešta apie kelis bandymus įsiveržti į pietvakarinį Belgorodo miestą ir intensyvų jo apšaudymą, o Kyjivas teigia rengiantis ilgai lauktą kontrpuolimą.
 
Socialiniuose tinkluose vis dar platinamoje netikroje žinutėje sakoma, kad „NATO iki dantų apginkluoti Ukrainos kariai ir su Vašingtono sutikimu bei parama įsiveržė į Kursko, Belgorodo ir Briansko“ teritorijas.
 
Vladimiras Putinas. Grobuonies dantys. EPA – ELTA foto

Balsas, labai panašus į V. Putino, taip pat skelbė karo padėtį, visuotinę mobilizaciją ir civilių gyventojų evakuaciją iš šių trijų sričių. „Tai iš tiesų buvo įsilaužimas, – pasak valstybinės agentūros „Ria Novosti“, sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas. – Kontrolė jau atkurta“.
 
Belgorodo srities administracinis centras teigė, kad ši žinutė buvo „deep fake“ klastotė, siekiant „pasėti paniką tarp taikių Belgorodo gyventojų“.
 
Su Belgorodu besiribojanti Voronežo sritis taip pat perspėjo savo gyventojus dėl „įsilaužimo į radijo transliacijų dažnius“ ir teigė, kad „pagrindo nerimauti nėra“.
 
Radijo stotis MIR teigė, kad įsilaužimas, kurį pavadino „absoliučia klastote ir provokacija“, truko apie 40 minučių.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2023.06.06; 07:17

Mikaelas Minasianas. Slaptai.lt

Buvęs Armėnijos ambasadorius Vatikane, buvusio Armėnijos prezidento Seržo Sargsiano uošvis Mikaelas Minasianas savo asmeninėje paskyroje Facebooke paskelbė daug triukšmo sukėlusį videopranešimą apie skandalus, į kuriuos, jo tvirtinimu, įsipainiojo Armėnijos premjeras Nikolas Pašinianas. 

Tas videokomentaras paskelbtas gegužės 30-ąją rubrikoje „Melo pabaiga“. Pranešimo pavadinimas – „Nelegali prekyba ginklais, „priešistorinių“ ginklų įsigijimo sandoris, korupcija ir ignoruojamos mirtys“.

Buvęs Armėnijos ambasadorius prie Šventojo Sosto ponas Mikaelas Minasianas pažymi, jog esama faktų, bylojančių, kad premjeras Nikolas Pašinianas įtraukė šalį į juodąjį prekybos nelegaliais ginklais tinklą, taip pat sutepė savo reputaciją prekyba kontrabandinėmis cigaretėmis. O kad paslėptų šias savo nuodėmes, generolą Aršaką Karapetianą, savo patarėją, gegužės 23 dieną slapta komandiravo į Voronežą, kad ten šis surengtų slaptas derybas su Rusijos slaptosiomis tarnybomis.

Derybos surengtos tam, kad Rusijos žvalgyba padėtų užglaistyti į tarptautinius nemalonumus patekusio N.Pašiniano ir jo šeimos reikalus. Voroneže, kuris nūnai tapo tarptautinių Armėnijos reikalų tvarkymo centru, buvo reguliuojami nesusipratimai dėl į paviršių iškilusios kontrabandos cigaretėmis. Įdomu, kad tomis dienomis tiek Rusijoje, tiek Armėnijoje dėl koronaviruso buvo paskelbta nepaprastoji padėtis. Todėl generolas negalėjo išvykti iš Armėnijos ir atvažiuoti į Voronežą kaip privatus asmuo. Taigi jis teturėjo vieną galimybę – išvykti kaip valstybės pareigūnas. Bet oficialiame Vyriausybės puslapyje nė žodžiu neužsimenama apie tokį vizitą. Tad tikėtina, jog generolas išvyko sulaukęs žodinio N. Pašiniano įsakymo. Manoma, kaš šis generolas seniai tvarko komplikuotus N.Pašiniano reikalus.

Bet generolo misija Voroneže tuo nesibaigė. „Yra faktų, kad N.Pašinianas kartu su kažkokiu Davidu Galstianu iš Voronešo nuvyko į Maskvą, kad ten su Rusijos gynybos ministerijos pareigūnais sureguliuotų į paviršių iškilusį skandalą dėl nelegalios prekybos ginklais. Taigi N.Pašinianas dėl savo asmeninių reikalų kenkia ne vien Armėnijos prestižui. Jis kenkia ir šalies saugumui“, – skelbia M.Minasianas.

Nikolas Pašinianas – kairėje, Mikaelas Minasianas – dešinėje. Slaptai.lt

Analizuojant prekybos ginklais klausimą negalima pamiršti aplinkybės, kad Armėnija turi teisę iš Rusijos pigiai pirkti ginklų – pagal Rusijos vidaus rinkos kainas, t.y. 65 proc. pigiau, nei šie kainuotų tarptautinėse rinkose. Kaip N.Pašinianas išnaudoja šią situaciją asmeninėms reikmėms? Schema nesudėtinga, maždaug tokia: „N.Pašinianas įpareigoja savo bičiulį Davidą Galstianą per Gynybos ministeriją įsigyti 100 vienetų ginklų. Ginklai perkami Armėnijos valstybės vardu, bet jie atitenka D.Galastianui. Tada Armėnija perka 60 vienetų ginklų iš D.Galstiano asmeninio fondo, apmoka visas išlaidas, ir ginklai atgabenami į Armėniją. Dokumentai sutvarkyti idealiai. Išskyrus vieną detalę. Tie likę 40 vienetų parduoti trečiosioms šalims – labai brangiai.  O tai – ne tik gėda (gėda dėl cigarečių ar deimantų kontrabandos). Tai jau – niekšybė. Tokia M.Minasiano nuomonė.

Ginklų ekspertai, kaip skelbia M.Minasianas, puikiai supranta, jog pagal specialius ženklus, kuriais pažymėti visi ginklai, lengvai nustatoma, kur jie galų gale atsidūrė. Tad Rusija anksčiau ar vėliau tai išsiaiškins.

Beje, N.Pašiniano draugužį D.Galstianą Maskva jau paskelbė nepageidaujamu asmeniu Rusijoje. D.Galstianas tapo persona non grata Rusijoje iki pat 2029 metų.

Svarbi ir dar viena detalė, kurią straipsnyje „Nikolas Pašinianas įtrauktas į tarptautinę prekybą ginklais“ mini M.Minasianas. Generolas A.Karapetinas, kurį N.Pašinianas pasikvietė tapti įtakingu patarėjumi, atsakingas už Armėnijos pralaimėjimus vadinamąjame 2016-ųjų balandžio kare su Azerbaidžanu. Tuo metu jis buvo Armėnijos karinės žvalgybos vadovas. Manoma, kad prastas vadovas. Nes tuometinės Armėnijos pajėgos nežinojo, nei kada, nei kaip, nei kokiais ginklais Azerbaidžanas disponuoja pasienio ruože. 2016-ųjų įvykius N.Pašinianas, siekdamas  patekti į valdžią, vadino gėdingu Jerevano pralaimėjimu. Bet kai tapo premjeru, savo dešiniąja ranka pasirinko susikompromitavusį karinės žvalgybos vadovą. Štai tokia moralė…

Savo komentaruose M.Minasianas taip pat pasakoja, kaip oficiali Armėnijos valdžia brangiai pirkdavo seną karinę techniką. Pirkdavo tokias karines mašinas, kurias Čekija, Jordanija, Graikija, pavyzdžiui, parduodavo kaip metalo laužą. M.Minasianas rašo, kad tie ginklai gal dar veikia, gal dar naudotini, bet jie akivaizdžiai moraliai pasenę (omenyje turimos, sakykim, priešlėktuvinės gynybos mašinos Osa-AKM“). Jos tikrai nevertos 27 milijonų JAV dolerių.

Buvęs Armėnijos ambasadorius Vatikane dabartinį Armėnijos premjerą vadina patologišku melagiu ir pigiu propagandistu.

Parengta pagal https://armenianreport.com/pubs/248507/

2020.05.31; 14:34