Dėl „Socialinio taksi“ paslaugų nutraukimo


Socialinis taksi. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Bręstant skandalui dėl Vilniaus savivaldybės sprendimo nutraukti „Socialinio taksi“ paslaugų teikimą neįgaliesiems, Seimo narė Orinta Leiputė skubiai kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją bei pačią savivaldybę.
 
Kreipimesi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją parlamentarė klausia, kokių veiksmų bus imtasi siekiant priversti sostinės valdžią persigalvoti ir persvarstyti galimai diskriminacinį sprendimą. 
 
„Sunku patikėti, kad tokie dalykai vyksta. „Socialinio taksi“ paslaugų paklausa – didžiulė. Svarbu suprasti, kad kalbame ne tik apie pavėžėjimą. Vilniaus valdžia atėmė iš žmonių galimybę sulaukti pagalbos išeinant iš namų, paprašyti nunešti daiktus, įsodinti, palydėti. Šios paslaugos teikiamos visą parą. Organizuojamos judėjimo negalią turinčių žmonių kelionės į darbą, ligoninę ar kitas vietas, kad būtų užtikrintas žmonių savarankiškumas ir orumas. Pašykštėjusi pinigų „Socialiniam taksi“, savivaldybė smogė neįgaliesiems tarsi iš pasalų, atkirsdama juos nuo gyvenimo“, – piktinasi O. Leiputė. 
 
Parlamentarė pažymi, kad kitų miestų savivaldybės toliau sėkmingai remia šią iniciatyvą, kuri plėtojama 14 savivaldybių.
 
„Vilniaus valdžios nurodomos priežastys – grynai biurokratinės. Eilinį kartą liudijame sostinės valdžios atotrūkį nuo žmonių kasdienybės. Ar tik nebus čia dar vienas atvejis, kai tokiu būdu kuriamos sąlygos apipilti pinigais kokius nors Vilniaus vadovams artimus verslo subjektus?“ – įtaria O. Leiputė.
 
Socialdemokratė pažymi, kad 2021 m. „Socialinis taksi“ teikė vidutiniški 700 paslaugų per mėnesį, nors realus poreikis – daug didesnis.
 
„R. Šimašius staiga nusprendė, kad žmonėms su negalia nebūtina išeiti iš namų. Ne tik darbas, bet ir parduotuvė ar kinas virsta svajone. Ar toks miestas gali vadintis moderniu, pažangiu, patogiu? Tikrai ne. Jam tinka apibūdinimas „žiaurus“, – mano O. Leiputė.
 
ELTA jau skelbė, kad nuo gegužės 2 d. Vilniaus gyventojai, turintys negalią, lieka be „Socialinio taksi“ paslaugų. Nepaisant didžiulio paslaugų poreikio, savivaldybė finansavimo šioms paslaugoms šiemet nesuteikė.
 
Socialinis taksi. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotrauka

„Išnaudojome savo turimus resursus ir esame priversti stabdyti paslaugų teikimą Vilniaus miesto gyventojams. Tai, kad po 10 metų veiklos sostinėje žmonės su negalia lieka be galimybės išeiti iš namų, nukeliauti į gydymo, darbo, švietimo, kultūros įstaigas – didelis žingsnis atgal“, –  teigia „Socialinio taksi“ vadovė Solveiga Ratkevičiūtė.
 
VšĮ „Nacionalinio socialinės integracijos instituto“ programa „Socialinis taksi“ veiklą pradėjo 2012 m.
 
2020 m. išaugęs į VšĮ „Socialinis taksi“ ir iki šiol paslaugas teikė 14 savivaldybių: Vilniaus miesto ir rajono, Kauno miesto ir rajono, Klaipėdos miesto ir rajono, Panevėžio miesto, Jonavos, Utenos, Ukmergės, Zarasų, Šiaulių, Radviliškio rajonuose ir Visagino mieste.
 
„Socialinis taksi“ nėra vien negalią turinčių žmonių pavežimas – tai ir pagalba išeinant iš namų, daiktų nunešimas, įsodinimas, palyda ir viskas, kas užtikrina asmens, turinčio negalią, savarankiškumą ir nepriklausomybę. Ši paslauga užtikrina efektyvų judėjimo negalią turinčių žmonių kelionių organizavimą į ekonominio ir socialinio užimtumo vietas (darbą, įvairias organizacijas, ligoninę, universitetą, kiną, teatrą, parduotuvę, susitikimus).
 
Jadvyga Bieliavska (ELTA)
 
2022.05.02; 11:30
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *