Panevėžyje baigta nagrinėti reta šalies teisinėje praktikoje nusikaltimų ekonomikai ir verslo tvarkai baudžiamoji byla.
Už įmonės komercinės paslapties atskleidimą ir jos panaudojimą neteisėtai komercinei veiklai kaltu pripažintas keturiasdešimtmetis panevėžietis S. P. – buvusiam bendrovės konsultantui paskirta valstybės kaltintojo prokuroro Gražvydo Kazlausko pasiūlyta 70 MGL – devynių tūkstančių litų bauda.
Teismas priteisė 380 tūkstančių litų civilinį ieškinį padarytai turtinei žalai atlyginti.
Panevėžio rajone registruota bendrovė, užmezgusi prekybinius ryšius su daugeliu pasaulio firmų ir tiekianti tūkstančius tonų įvairiausių rūšių žolių sėklų ir prieskoninių žaliavų, prieš kelerius metus nukentėjo ir patyrė didelius nuostolius vienam jos darbuotojui – agronomui konsultantui atskleidus su komercine paslaptimi susietą informaciją ir ją panaudojus neteisėtai komercinei veiklai.
Bendrovėje dirbęs konsultantas, susipažinęs su firmos komercinių ir gamybinių paslapčių sąrašu ir įmonės komercinę paslaptį sudarančia informacija apie prekių pirkėjus, pardavėjus, kainas, prekybines ir tarpininkavimo sąlygas, nuolaidas, buvo įsipareigojęs jos neatskleisti, tačiau pažeidė sutarties reikalavimus.
„Konsultantas, piktnaudžiaudamas patikėta ir įmonės komercinę paslaptį sudarančia informacija, siekė asmeninės naudos, neteisėtai ne bendrovės, bet asmeniškai savo vardu, prisidengęs ofšorine įmone, tarpininkavo sudarant žemės ūkio produkcijos pirkimo-pardavimo sutartis su kitomis įmonėmis, tačiau apie tokius sandorius nepranešdavo bendrovės direktoriui ir juos nuslėpdavo. Apsukrus konsultantas įtikindavo direktorių, kad vieni ar kiti sandoriai įmonei nenaudingi, tokius sandorius perimdavo pats, nurodydamas verslo partneriams nenaudoti įmonės, kurioje dirbo, rekvizitų ir ryšio priemonių, kad pastarieji nesužinotų apie jo neteisėtą komercinę veiklą“,- teigė valstybinį kaltinimą palaikęs ir šią retą baudžiamąją bylą perdavęs nagrinėti teismui Panevėžio apygardos prokuratūros Panevėžio apylinkės prokuroras Gražvydas Kazlauskas.
Pasak prokuroro Gražvydo Kazlausko, tokį sumaniai savanaudiškais tikslais veikusį verslininką išdavė jo darbinio kompiuterio „šiukšlių dėžėje“ likę elektroninio pašto laiškai, kai išeidamas iš darbo buvo priverstas kompiuterį gražinti įmonei.
Paaiškėjo, kad bendrovės vadovus apgaudinėjęs konsultantas elgėsi nesąžiningai ir savarankiškai, be jų leidimo dalijosi su įmonės, kurioje dirbo, konkurentais konfidencialia informacija, buvo sukūręs atskirą tarpininkavimo tinklą ir iš paslėptų, neteisėtų sandorių gaudavo komisinius. Neteisėto savarankiško verslo planus konsultantas kūrė naudodamasis įmonės suteiktomis pavydėtinai palankiomis darbo sąlygomis – telefonu, nauju automobiliu, dažnai įmonės lėšomis vykdavo į komandiruotes, kurių metu ieškodavo ne įmonei, bet sau naudingų verslo partnerių ir kontaktų.
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalistinių tyrimų biuro specialistų išvadoje teigiama, kad konsultantas, atskleidęs komercine paslaptimi laikomą, jam patikėtą informaciją ir ją perdavinėdamas konkurentams, kenkė įmonei ir padarė didelę – beveik 600 tūkstančių litų turtinę žalą, nuostoliams atlyginti bendrovė buvo pareiškusi 599 tūkstančių 167 litų civilinį ieškinį.
Ikiteisminį tyrimą atliko Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Nusikaltimų nuosavybei tyrimo skyriaus tyrėjai, tyrimą organizavo, kontroliavo ir jam vadovavo Panevėžio apygardos prokuratūros Panevėžio apylinkės prokuroras.
Įstatymas tam, kas atskleidė komercine paslaptimi laikomą informaciją, kuri jam buvo patikėta ar kurią jis sužinojo dėl savo tarnybos ar darbo, jeigu ši veika padarė didelės turtinės žalos nukentėjusiam asmeniui, numato tokias bausmes – viešuosius darbus, baudą, laisvės apribojimą, areštą arba laisvės atėmimą iki dvejų metų, už neteisėtą komercinę ūkinę veiklą baudžiama viešaisiais darbais, bauda, laisvės apribojimu arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.
Vida Bielskytė yra Panevėžio apygardos prokuratūros vyriausioji specialistė (komunikacijai).
2012.11.22