Apklausos: Vladimiras Putinas Rusijos prezidento rinkimuose surinko 73,9 proc. balsų


Vladimiras Putinas Rusijos prezidentu sekmadienį išrinktas ketvirtai kadencijai – ilgametis šalies lyderis parodomojo pobūdžio rinkimuose surinko 73,9 proc. visų balsų, skelbia valstybinis apklausų institutas „VTsIOM“.

Pagal pirmines apklausas, antrąją vietą rinkėjai atidavė komunistų kandidatui Pavelui Grudininui, kuris surinko 11,2 proc. Tuo tarpu likę kandidatai, pasak apklausų, surinko mažiau nei 10 proc. balsų. „VTsIOM“ teigia, kad beveik 37 proc. rinkimuose dalyvavusių žmonių atsisakė paviešinti, už ką balsavo.

Balsavimo apylinkės tolimuosiuose Rusijos rytuose atsidarė dar šeštadienį prieš vidurnaktį Lietuvos laiku, o Maskvoje – 7 val. ryto mūsų laiku. Paskutinės apylinkės 20 valandą užsidarė Kaliningrado srityje.

Skelbiama, kad rinkimuose pastebėta galybė pažeidimų – internete buvo paviešinti klipai, kuriuose buvo galima matyti, kaip kai kurie rinkėjai ar vietiniai rinkimų komisijų nariai į balsadėžes iškart prigrūda kelis ar net keliolika biuletenių.

V. Putinas formaliai kovojo prieš septynis oponentus, bet jo pagrindiniam kritikui Aleksejui Navalnui nebuvo leista dalyvauti rinkimuose dėl „teisinių priežasčių“. Kadangi Kremlius oficialius V. Putino oponentus pasirenka pats, dėl V. Putino pergalės abejonių nebuvo dar gerokai prieš rinkimus. Pats V. Putinas prieš rinkimus nesivargino dalyvauti televizijos debatuose ar rengti rimtesnę kampaniją, o likusių kandidatų debatai dažniausiai virsdavo farsu.

Rinkimų teisę turėjo apie 107 mln. rusų, o centrinė rinkimų komisija teigia, kad rinkimų aktyvumas siekė 60 proc.

Prieš rinkimus Rusijos valdžia, siekdama įteisinti V. Putino valdžią bei pademonstruoti, kad juo pasitiki dauguma rusų, pasitelkė visą eilę aktyvumo skatinimo priemonių, pavyzdžiui, dalino prizus, rinkėjams siūlė pigiau nusipirkti maisto ar į apylinkes kvietė linksmintojus vaikams.

Be to, Rusijos propaganda kampanijos metu ypač pabrėžė jaunimo dalyvavimą rinkimuose. Pavyzdžiui, už geriausią asmenukę prie balsadėžių buvo galima gauti prizus, taip pat buvo vykdoma kampanija, kurioje rinkimai buvo vadinami „suaugusių žmonių reikalu“.

Tačiau liberalus laikraštis „Novaya Gazeta“ teigė, kad studentai kai kuriuose miestuose buvo perspėti, jog jie gali susidurti su „problemomis egzaminuose“ ar net būti pašalinti iš savo mokymosi įstaigos, jei sekmadienį neateis prie balsadėžių. Taip pat teigiama, kad panašaus pobūdžio grasinimu iš savo darboviečių susilaukė ir kiti rusai.

V. Putinas Rusijos vadovu tapo 2000 m. ir aukščiausias pareigas užims mažiausiai iki 2024 m. Laimėjęs sekmadienio rinkimus, V. Putinas taps ilgiausiai šalį valdančiu Rusijos politiku nuo SSRS diktatoriaus Josifo Stalino laikų.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.03.19; 06:51

print