Vyriausybės sprendimu nuo sekmadienio Lietuvoje atšaukiama dėl COVID-19 ligos įvesta ekstremalioji situacija. Atšaukus ekstremaliąją padėtį, testavimas dėl COVID-19 ir vakcinacija vykdomi šalies gydymo įstaigose, nebelieka mobiliųjų punktų, tyrimai atliekami tik simptomus jaučiantiems asmenims šeimos gydytojo sprendimu, o dėl tyrimų poreikio prieš hospitalizuojant spręs gydymo įstaigų vadovai.
Taip pat nebetaikoma izoliacija asmenims, gavusiems teigiamą COVID-19 rezultatą.
Testavimas dėl COVID-19 ligos iš mobilių punktų perkeliamas į asmens sveikatos priežiūros įstaigas, todėl asmenys, jaučiantys COVID-19 ligos simptomus, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Šeimos gydytojo sprendimu COVID-19 ligai nustatyti nuo šiol naudojami greitieji antigeno testai. Patys pacientai registruotis tyrimui nebegali – registraciją vykdo gydymo įstaigos. Kadangi mobilieji punktai šalies savivaldybėse panaikinami, pacientų registracijos į mobiliuosius punktus nuo gegužės 1 d. bus atšauktos.
Ugdymo įstaigose atsisakoma periodinio testavimo savikontrolės testais, paviršių tyrimų, tačiau visuomenės sveikatos specialistai, dirbantys ugdymo įstaigose, bus aprūpinti savikontrolės testais, kuriuos galės atlikti individualiai, pagal poreikį.
Siekiant vertinti viruso paplitimą populiacijoje, užtikrinti sekoskaitos vykdymą bei viruso atmainų stebėseną, atrinktos tam tikros pirminio lygio gydymo įstaigos, kuriose bus imami ėminiai ir PGR tyrimų atlikimui bei sekoskaitos vykdymui.
Taip pat asmenims, kuriems patvirtina COVID-19 liga nebetaikoma privaloma izoliacija. Žmogus bus laikomas pasveikusiu gydytojo sprendimu, jei per 24 val. nebekarščiuos ir susilpnės kiti simptomai. Simptomus jaučiantiems žmonėms nerekomenduojama vykti į darbą, ugdymo įstaigą, kitas viešas žmonių susibūrimo vietas. Izoliuotis neturi nei keliautojai, nei sąlytį turėję asmenys.
Keliautojams, atvykstantiems į Lietuvą iš bet kurios pasaulio šalies, nebetaikomi jokie su COVID-19 valdymu susiję reikalavimai: nelieka reikalavimo prieš kelionę atlikti COVID-19 testo, net jei asmuo nėra persirgęs ar vakcinuotas, nereikia pildyti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro anketos, taip pat neribojamas atvykimas užsieniečiams.
Svarbūs pakeitimai ir gydymo įstaigų pacientams – prieš hospitalizaciją į gydymo įstaigą žmonėms nebereikia atlikti PGR tyrimo, tačiau įstaigos gali skirti COVID-19 patvirtinančius tyrimus asmenims, jaučiantiems ligos simptomus, ar kitais atvejais, įstaigos nustatyta tvarka.
Pacientų ir darbuotojų nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių dėvėjimo, srautų atskyrimo tvarką turės nustatyti kiekvienos gydymo įstaigos vadovas atskirai. Tačiau stacionarinėse gydymo įstaigose pacientus lankyti galima tik dėvint nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, kurių gali nedėvėti negalią turintys asmenys, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas galėtų pakenkti sveikatos būklei. Gydymo įstaigoms taip pat paliekama teisė taikyti griežtesnius infekcijų kontrolės reikalavimus, todėl prieš vykstant į gydymo įstaigą reikėtų pasidomėti ten galiojančia tvarka.
Kitose viešose uždarose vietose, taip pat ir viešajame transporte nebelieka privalomo reikalavimo dėvėti nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių. Rekomenduojama kaukes dėvėti viešose uždarose vietose, kurios yra prastai vėdinamos, kur yra didelis žmonių skaičius ir neįmanoma išlaikyti saugaus atstumo nuo kitų žmonių, taip pat viešajame transporte rytinio ir vakarinio piko metu.
Registracija vakcinacijai toliau vyksta internetu www.koronastop.lt, taip pat kreipiantis tiesiogiai į savo šeimos gydytoją. Vakcinacija ir toliau rekomenduojama vyresniems nei 5 metų amžiaus vaikams, sustiprinamoji dozė – nuo 12 metų amžiaus.
2022.05.01; 06:52