Atsijungimas nuo Rusijos tinklų galės būti finansuojamas europinėmis lėšomis


Elektros tinklai. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Baltijos šalių atsijungimas nuo rusiškojo BRELL elektros žiedo galės būti finansuojamas dar šioje Europos Sąjungos daugiametėje perspektyvoje.

Prezidentūra pranešė, kad Baltijos šalių, Lenkijos ir Europos Komisijos pirmininko susitikime pasiektas bendras pareiškimas, atveriantis kelią prašyti europinės paramos dar iš šios finansinės perspektyvos.

„Aukščiausio lygio penkiašaliame susitikime vadovai priėmė bendrą pareiškimą, kuriuo įtvirtintas įsipareigojimas iki 2025 metų sinchronizuoti Baltijos šalių elektros tinklus su kontinentine Europa ir sinchronizacijos kryptis per Lenkiją“, – teigiama Prezidentūros pranešime.

Pasak Prezidentės, tai politinis Lietuvos laimėjimas ir pasiekimas visoms regiono šalims, kuris galutinai užtikrins energetinę nepriklausomybę, mažesnes kainas ir sustiprins nacionalinį saugumą.

Anot Prezidentūros, susitarimas leis pretenduoti į projektui būtinas lėšas dar šioje finansinėje perspektyvoje. Europos Komisija Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizaciją įvardija kaip absoliutų Strateginių Europos jungčių projektų sąrašo (Connecting Europe Facility) prioritetą.

Šaltinių Europos Komisijoje teigimu, ketvirtadienio susitarime taip pat turėjo būti tariamasi dėl to, kokiu būdu sinchronizuoti Baltijos šalis su Lenkija – per šiuo metu veikiančią „LitPol Link“ jungtį, nutiesiant antrą sausumos elektros liniją, arba tiesiant naują jūrinę jungtį. Anot šaltinių, pirmasis variantas – sinchronizuoti elektros tinklus, nestatant papildomos jungties, yra mažiausiai realus.

Elektros tinklai. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Ketvirtadienio susitikime dalyvavo Lietuvos Prezidentė D. Grybauskaitė, Estijos Premjeras Juris Ratas, Latvijos premjeras Maris Kučinskis, Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis bei EK pirmininkas Jeanas-Claude’as Junckeris.

Bendrame pareiškime vadovai taip pat pabrėžė, kad Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacija su kontinentine Europa yra vienas reikšmingiausių energetinės sąjungos projektų ir konkreti šalių solidarumo išraiška stiprinant visos ES energetinį saugumą. Vadovai akcentuoja, kad 2018 metai yra lemiami projekto įgyvendinimui, ir sutarė kuo greičiau užbaigti politinius ir techninius darbus, rengiantis atsijungimui nuo Rusijos kontroliuojamo elektros žiedo.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.03.23; 00:09

print