Galimai nuslėpti mokesčiai iš prekybos prabangiais automobiliais


Automobilis – prabangos ar pirmojo būtinumo prekė? Slaptai.lt nuotr.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Klaipėdos apygardos valdyba atliko 17 kratų ikiteisminiame tyrime dėl galimai apgaulingai tvarkomos apskaitos ir pateiktų neteisingų duomenų apie pajamas. Tyrimui vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūros prokuroras, įtarimai pareikšti keturiems asmenims.
 
Tyrimo metu, kaip nurodoma FNTT pranešime, nustatyta, kad dvi Šiauliuose registruotos mažosios bendrijos nuo 2018 metų vidurio prekiavo prabangiais naudotais automobiliais iš užsienio. Iš pradžių apie metus veiklą vykdė viena mažoji bendrija, po to ją galimai fiktyviai pardavus analogiška veikla vertėsi kita mažoji bendrija. Abiejų įmonių pardavimai per dvejus metus siekė apie 13 mln. eurų.
 
Bendrijoms vadovavo ir faktinis direktorius buvo ne kartą už įvairias nusikalstamas veiklas teistas šiaulietis, kuris bendrijų direktoriais fiktyviai buvo įdarbinęs taip pat ne kartą teistus asmenis. Jie bendrijų veikloje nedalyvavo.
 
Išsiaiškinta, kad bendrijų faktinis direktorius, galbūt siekdamas padidinti automobilių vertę ir sumažinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) sumokėjimo į Lietuvos biudžetą prievolę ar jos išvengti, pasitelkęs vieną klaipėdietį, į sandorių grandinę įtraukė galimai fiktyvias užsienio kompanijų sąskaitas faktūras, jose nurodė melagingus duomenis apie automobilio vertę ir taikomą maržą, dėl to į biudžetą galėjo nebūti sumokėta ne mažiau kaip 2 mln. eurų PVM ir 1,5 mln. eurų pelno mokesčio.
 
Mažosios bendrijos nedidelę dalį automobilių pardavė Lietuvos įvairiems fiziniams ir juridiniams asmenims, o didžiąją dalį automobilių realizavo Vokietijos fiziniams ir juridiniams asmenims. Automobiliai į Klaipėdos uostą buvo gabenami jūriniais konteineriais iš Didžiosios Britanijos ir JAV.
 
Procesinių veiksmų metu nustatyta dar viena Klaipėdos mieste registruota bendrovė, kuri taip pat nuo 2019 m. vertėsi prekyba automobiliais iš JAV, o jos automobilių pardavimai per septynis mėnesius siekė 1,7 mln. eurų. Bendrovė į apskaitą įtraukė galimai fiktyvias tų pačių užsienio kompanijų sąskaitas faktūras, kuriose taip pat nurodyti melagingi duomenys apie automobilio vertę ir taikomą maržą.
 
Ikiteisminio tyrimo metu vienas asmuo sulaikytas dviem paroms, įtariamiesiems paskirtos kardomosios priemonės, apribota nuosavybė į bankų sąskaitose esančias lėšas, siekiančias 280 tūkst. eurų, taip pat apribotos nuosavybės teisės į vienos įmonės akcijas, 3 automobilius, kurių vertė gali siekti apie 60 tūkst. eurų, kitą įtariamųjų nekilnojamąjį turtą.
 
Per kratas rasti tyrimui reikšmingi duomenys ir dokumentai, apie 95 tūkst. eurų grynųjų pinigų. Įtariamųjų ratas gali plėstis, o žala – didėti, pažymima FNTT pranešime.
 
Tyrimui vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūra. Baudžiamasis kodeksas už apgaulingų duomenų apie pajamas pateikimą, kai mokesčių suma viršija 750 MGL, nustato laisvės atėmimą iki aštuonerių metų. Už apgaulingą apskaitos tvarkymą griežčiausia įmanoma bausmė – laisvės atėmimas iki ketverių metų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.06.02; 00:50
print