J. Borrellis pažadėjo Ukrainai „visapusišką ES paramą“


ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis. EPA – ELTA foto

Kijevas, sausio 5 d. (AFP-ELTA). ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis, trečiadienį atvykęs į Ukrainą, pažadėjo visapusišką bloko paramą šaliai, baiminantis Maskvos planų surengti puolimą ir artėjant JAV bei Rusijos deryboms dėl šios krizės.
 
Vizitas vyksta Vakarams bandant atgrasyti Maskvą nuo puolimo prieš kadaise draugišką kaimyninę valstybę, kuri nuo 2014 metų kovoja su prokremliškais separatistais dviejuose rytiniuose regionuose, besiribojančiuose su Rusija.
 
„Esame čia pirmiausia tam, kad patvirtintume visapusišką Europos Sąjungos paramą Ukrainos nepriklausomybei, suverenitetui ir teritoriniam vientisumui“, – sakė J. Borrellis bendroje spaudos konferencijoje su Ukrainos užsienio reikalų ministru Dmytro Kuleba.
 
„Bet kokia karinė agresija prieš Ukrainą turės nemalonių pasekmių ir didelių išlaidų, – sakė jis Stanyca Luhanska kaime Luhansko regione. – Ir mes su JAV, NATO ir kitais panašiai mąstančiais partneriais deriname veiksmus, siekdami deeskalacijos“.
 
D. Kuleba sakė, kad Ukraina ir ES turi bendrą tikslą – „diplomatinėmis priemonėmis deeskaluoti situaciją, kad Maskva sumažintų įtampą ir atsisakytų savo agresyvių ketinimų“.
 
J. Borrellio vizitas – pirmasis ES užsienio politikos vadovo vizitas Rytų Ukrainoje nuo tada, kai prieš beveik aštuonerius metus prasidėjo karas.
 
J. Borrellis sakė, kad dabar tam tinkamas laikas, nes „geopolitinis kraštovaizdis keičiasi labai greitai, o konfliktas prie Ukrainos sienų linkęs tik gilėti“.
 
Vašingtonas ir jo sąjungininkai kaltina Rusiją planuojant invaziją, kadangi ši prie Ukrainos sienos sutelkė apie 100 tūkst. karių.
 
Aukšto rango JAV ir Rusijos pareigūnai ketina sekmadienį atvykti į dviejų dienų derybas Ženevoje dėl krizės, Kremliui pateikus daugybę reikalavimų Vašingtonui.
 
Briuselis baiminasi, kad bus nustumtas į šalį, JAV ir Rusijai ėmus diskutuoti apie galios pusiausvyrą Europoje.
 
„Europoje nebus saugumo, jei Ukraina nebus saugi. Ir aišku, kad bet kokia diskusija dėl Europos saugumo turi apimti ES ir Ukrainą”, – trečiadienį tvirtino J. Borrellis.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2022.01.06; 04:00
print

Vienas komentaras

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *